Třídy

Velikonoční dílna na 1. stupni

Ve středu 27. 3. 2024 se na 1. stupni naší školy uskutečnila akce Velikonoční dílna. Děti si mohli spolu s rodiči přijít vyrobit různé dekorace související se svátky jara. Děti odcházeli domů spokojeni s krásnými velikonočními výrobky.

S. Gvozdanović, L. Rumblíková, J.Picmaus

 

Jaro 2024 ve škole

Jarní výzdobu školy připravili pod vedením M. Vallové žáci 7.A, 9.A a 9.B.  

Velikonoce 2024 Ostravě-Zábřehu

Žáci 7.A a 9.A se podíleli na výrobě velikonočních ozdob, které mohou lidé obdivovat na zlatici umístěné před obchodním komplexem Kotva v Ostravě-Výškovicích. Velikonoční výzdobu organizuje Ostrava-Jih.

M. Vallová

Soutěž Švihák

Švihám, šviháš, šviháme…V tomto duchu proběhla dne 6. března 2024 soutěž v přeskocích přes švihadlo pro žáky 1. stupně tříd B a 8.března 2024 pro třídy A. Soutěžící byli rozděleni do pěti kategorií podle ročníků. U tříd A se zapojila i přípravná třída. Úkolem bylo naskákat co nejvíce přeskoků za 1 minutu. Malí sportovci soutěžili s velkým srdcem o titul nejlepšího „Šviháka“, ale také o titul nejlepší třída v přeskocích přes švihadlo. Nejlepší třída získala putovní pohár a sladkou odměnu. Z každé třídy byli vyhodnoceni tři nejlepší „Šviháci“, kteří si odnesli cenu. Pro třídy A byla tato akce hrazena z projektu Podpora škol. Výsledky tříd B Nej Švihák - 164 přeskoků za minutu Denisa Grunertová Nejlepší třída - 5.B s průměrem 119 přeskoků za minutu Výsledky jednotlivých tříd B 1. třída 1. místo - Amálie Škrlová (93 přeskoků) 2. místo - Vendula Tišerová (71 přeskoků) 3. místo - Jiřina Šedová (50 přeskoků) 2. třída 1. místo - Sebastian Miko (94 přeskoků) 2. místo - Karolína Pudichová (85 přeskoků) 3. místo - Adél Helena Košč (78 přeskoků) 3. třída 1. místo - Denisa Grunertová (164 přeskoků) 2. místo - Dora Papcúnová (161 přeskoků) 3. místo - Glorie Krucinová (117 přeskoků) 4. třída 1. místo - Anna Kovtun (123 přeskoků) 2. místo - Šimon Kubiš (117 přeskoků) 3. místo - Leon Gábor (106 přeskoků) 5. třída 1. místo - Martin Chovanec (162 přeskoků) 2. místo - Kristýna Hejblová (124 přeskoků) 2. místo - Jolana Vymětalová (124 přeskoků) Výsledky tříd A Nej Švihák - 142 přeskoků za minutu David Holub Nejlepší třída - 4.A s průměrem 76,5 přeskoků za minutu Výsledky jednotlivých tříd A Přípravná třída 1. místo - Marie Olahová (20 přeskoků) 2. místo - Oliver Jelč (19 přeskoků) 3. místo - Petr Gaži (15 přeskoků) 1. třída 1. místo - Samuel Makula (69 přeskoků) 2. místo - Liliana Pavlištíková (64 přeskoků) 3. místo - Kristián Makula (54 přeskoků) 2. třída 1. místo - Emilie Rosalinda Gogová (94 přeskoků) 2. místo - Markéta Rachel Červeňáková (81 přeskoků) 3. místo - Samuel Herák (73 přeskoků) 3. třída 1. místo - Alena Uřidilová (87 přeskoků) 2. místo - Rebeca Červeňáková (85 přeskoků) 3. místo - Karolína Pavlištíková (83 přeskoků) 4. třída 1. místo - David Holub (142 přeskoků) 2. místo - Erik Pavlištík (132 přeskoků) 3. místo - Leona Gogová (106 přeskoků) 5. třída 1. místo - Andrej Bílý (136 přeskoků) 2. místo - Eva Gogová (110 přeskoků) 3. místo - Natálie Čurejová (80 přeskoků)

P. Kaděrová

 

Obvodní kolo recitační soutěže

Ve dnech 7.–8. 3. 2024 se ve středisku volného času Gurťjevova v Ostravě–Zábřehu uskutečnilo obvodní kolo recitační soutěže pro městský obvod Ostrava – Jih. První den své básničky představili žáci 1.–5. tříd, kteří byli rozdělení do kategorií dle ročníků. V 0. kategorii (1. třída) nás reprezentoval žák Vítězslav Richtár, který se se svou básničkou od Ester Staré – Není prales jako prales umístil na krásném 3. místě. V I. kategorii (2.–3. třída) nás reprezentovaly žákyně Adéla Košč a Ema Přibylová. V II. kategorii (4.–5. třída) nás reprezentovaly dívky Berenika Mazochová a Anna Kovtun. Druhý den probíhala soutěž pro žáky 6.–9. tříd, která byla také rozdělená do kategorií. Naše škola měla zastoupení pouze ve IV. kategorii (8.–9. třída). Tuto kategorii reprezentovala děvčata Barbora Michalová a Vendula Szijjártóová. Velké poděkování patří nejen žákům, kteří naši školu skvělé reprezentovali, ale i vyučujícím, kteří žáky na recitační soutěž připravovali.

A. Děcká

Atletické přebory 2024

Dne 6. 3. 2024 se v Atletické hale v Ostravě-Zábřehu uskutečnily atletické přebory pro žáky 8. a 9. tříd základních škol Ostrava–Jih. Celkem se této soutěže zúčastnilo přes 200 žáků základních škol Ostrava–Jih. Naše škola poslala do soutěže žáky, kteří soutěžili v kategorii 8. tříd. Dívky a chlapci soutěžili zvlášť. Soutěžilo se v těchto disciplínách: běh na 60 m, skok do dálky, vrh koulí, skok do výšky, běh 600 m (dívky), běh 800 m (chlapci) a smíšená štafeta v běhu 4 x 200 m. I když konkurence byla veliká, neboť mezi žáky byli i registrovaní sportovci, naši žáci se vůbec neztratili a bojovali do posledních sil, o čemž svědčí to, že v běhu na 60 m se náš žák Dominik Musil umístil na skvělém 1. místě. Také ostatní žáci bojovali do konce svých sil a někteří se umístili těsně pod medailovými příčkami. Žáky po celou dobu podporovali a povzbuzovali jejich spolužáci a pedagogický doprovod A. Děcká, R. Kuděla a J. Picmaus. Všem žákům, kteří se závodů zúčastnili, moc gratulujeme ke skvělým výsledkům a skvělou reprezentaci školy. Už teď se těšíme na příští rok, neboť bychom se těchto závodů opět rádi zúčastnili.

A. Děcká

„Staň se úspěšným jako Honza Bendig“

Pod tímto názvem jsme prožili první březnový den roku 2024. Nebyl to jen tak běžný pátek, ale byl to den, kdy se mnohým dětem z naší školy, splnil sen. Celé dopoledne bylo pečlivě a pro děti lákavě rozplánované. Cílem této akce bylo dětem ukázat, že všichni si můžou splnit svůj sen. Cesta k cíli není vždy lehká, ale pokud si opravdu něco přeješ a tvrdě na tom makáš, vyjde to. Každý z nás se může stát tím, kým chce. Avšak proto musí něco udělat. Štěstí lidem nepadá do klína, musí se o něj člověk zasloužit. První dvě hodiny jsme strávili spolu s dětmi ve svých třídách. Velmi hravou formou jsme poznávali různá povolání. Ukázali jsem si např. videa jiných, méně známých povoláních a nakonec se děti podělily o to, jaké povolání by chtěly v dospělosti vykonávat. Probrali jsme spolu, jestli ví, jaká cesta vede k jejich povolání snů. Formou hry jsme si pak potrénovali nabité znalosti o povoláních. Kreativní tečkou za teoreticko-praktickou částí byla tvorba plakátu svého povolání snů. Po ukončení této třídní části, jsme se všichni přesunuli do tělocvičny a čekali na ten vrcholný „hřeb večera“. A on dorazil … Honza Bendig přijel spolu se svým managerem Lukášem Rejmonem na naší základku. My všichni na něj už nedočkavě čekali i se svými uvítacími transparenty a natěšenými tvářemi. Honza během jeho hodinového hudebního vystoupení roztančil celou školu. Zpíval jako o život písně, které jsou našim dětem velmi blízké, např. Matani…Ona…Nebe, peklo, ráj apod. Další hodinu jsme si pak společně povídali, děti Honzovi pokládaly otázky a on jim s radostí odpovídal…O Honzovi jsme se dozvěděli, že pochází z Hradce Králové a od 12 let žilnějakou dobu v anglickém Liverpoolu. Od malička měl sen a to zpívat. Za svým snem si šel i přes veškeré překážky, které ho jako romského kluka čekaly. Překonal je a překonává je dodnes. Z rozhovoru s Honzou vyplynulo, že škola pro něj byla dobrý start do života a že je dobré ve škole dávat pozor, neubližovat jiným a jít si za svým snem. Mít pozitivní přístup k životu se vyplácí a pokud si člověk něco opravdu, ale opravdu přeje, tak to vyjde. Honza působil velmi příjemným dojmem a všechny si nás získal svým nádherným hlasem. Před odchodem si udělal fotografii s každou třídou a s některými malými dětmi si pak ještě „mimo záznam“ dlouze povídal o jejich tajných přáních. Při odchodu se svým managerem na další akci radostně přijal pozvání našich milých kuchařek na dobrou polévku a svíčkovou s knedlíky. Oběma moc chutnalo a snědli vše, co jim naše kuchařky naložily. Při loučení vzkázal dětem, které se na jeho vystoupení nedostaly, že „být hodný se opravdu vyplácí“. Jeho vystoupení na naší škole bylo první, ale kdo ví, možná ne poslední …. Poučení pro všechny! Zkusme se chovat k sobě s úctou, mějme se rádi a naslouchejme si navzájem. Pořádný frajer je vždy ten správný a ne naopak …

P. Puzia Godulová

Sportovní odpoledne ŠD

Dne 1. března 2024 proběhlo sportovní odpoledne 4. a 5. oddělení ŠD, kde si děti zahrály míčové a pohybové hry, u kterých  jsme se moc nasmáli.  Už se těšíme na další.

I. Košinová

 

Karneval 1. a 2. tříd

Dne 29. 2. 2024 se konal karneval dětí 1. a 2. tříd. Paní učitelky s paní vychovatelkou pro děti připravili spoustu zábavných her a soutěží. Proběhla přehlídka kostýmů a také se tancovalo. Nakonec byly děti odměněny diplomem a medailí za krásný kostým a nemohly chybět také sladké odměny.
L. Gärtnerová, H. Gajdošová, D. Kačírková

Školní kolo v recitační soutěži 2024


V úterý 27. 2. 2024 se konalo školní kolo v recitační soutěži žáků 1. stupně naší školy. Třídy vyslaly své zástupce – recitátory, kteří uspěli v třídním klání. Žáci (nebo paní učitelky?) si vybrali básně českých autorů (Žáček, Nohavica, Havel, Nezval atd.), ale Bára z 5. B recitovala úryvek z Puškinova Dopisu Taťány Oněginovi. Porota, která se skládala z učitelek českého jazyka a literatury, to neměla jednoduché, všichni žáci se velmi snažili, rozhodovaly i detaily. Postoupit do obvodního kola mohli dva žáci z každé ze tří kategorií, a tak naši školu zastupovat budou tito recitátoři: z 1. B - Vítek s básní Není prales jako prales od Ester Staré Amálka s básní Skákali zajíci od Šimona Balíka z 3. B – Emička, která recitovala od J. Nohavici báseň Popletený večerníček z 2. B – Adélka s básní J. Žáčka Zabijačka v Kotěhůlkách z 3. B – Anička, která si vybrala báseň David a Goliáš od Voskovce a Wericha Berenika, která přednesla úryvek z Erbenovy balady Polednice Blahopřejeme vítězům a oceněným a přejeme jim hodně úspěchů v obvodním kole!

R. Fryčková

Soutěž Kdo zná a umí, ten si píská

Ve středu 21. 2. 2024 se vybraní žáci 8.B zúčastnili interaktivní soutěže Kdo zná a umí, ten si píská. Soutěž se konala v kulturním domě K-TRIO v Ostravě. Probíhala v šestičlenných týmech, kde si žáci celkem na 14 stanovištích mohli ověřit své schopnosti  a dovednosti při plnění praktických úkolů ve studijních oborech odborných škol a učilišť. Naše škola vyslala do soutěže dva týmy, ve kterých museli spolupracovat a být jako jeden. Doprovodný program zajišťovali zaměstnavatelé, kteří žákům nabídli informace o pracovních pozicích a jejich uplatnění v praxi. I když jsme se neumístili na medailových pozicích, tak jeden náš tým ze 14 soutěžních týmů skončil těsně pod bednou, a to na krásném 4. místě. Děkujeme našim žákům za skvělou reprezentaci školy a jsme na ně hrdí.

A. Děcká

Valentýnský týden na Chrjukince 2024

V týdnu od 12. do 16. února 2024 bude opět probíhat Valentýnský týden na Chrjukince. Úkolem žáků i zaměstnanců školy bude, aby každý den Valentýnského týdne měli na sobě vybranou barvu oblečení: pondělí – bílá; úterý – zelená; středa – červená; čtvrtek – žlutá; pátek – růžová. Na konci týdne bude zveřejněno vyhodnocení.

Valentýnský týden 2024         PÁTEK - RŮŽOVÁ ČTVRTEK - ŽLUTÁ STŘEDA- ČERVENÁ   ÚTERÝ - ZELENÁ PONDĚLÍ - BÍLÁ

Bruslení v Porubě

Ve čtvrtek 15. 2. 2024 se žáci 6. a 7. třídy vydali bruslit na zimní stadion RT Torax Arena v Ostravě-Porubě. Tato akce byla dětem hrazena z projektu Podpora škol. Někteří žáci stáli na bruslích úplně poprvé a bylo krásné, že v sobě našli odvahu si bruslení vyzkoušet, jiní své bruslařské dovednosti po roce zdokonalili. Však jim v tom pomáhali zkušení bruslaři v podobě žáků a pedagogických pracovníků. Všichni žáci si akci společně velmi užili a už se těší na další.

J. Nikl

Karneval ve školní družině

Ve čtvrtek 8. 2. 2024 se v tělocvičně školy uskutečnila celodružinová akce Karneval. Karneval proběhl od 14:00 do 15:30. Na programu byla promenáda v maskách, karnevalová diskotéka a taneční hry. Tělocvičnou se celé odpoledne nesl smích a zpěv dětí. Těšíme se na další společnou akci.

S. Gvozdanović

Valentýnská výzdoba 2024

M. Vallová

Beseda s policií - Tvoje cesta načisto

Ve čtvrtek 25. 1. 2024 se žáci 8.B a 9. tříd zúčastnili besedy s policií ČR Tvoje cesta načisto. Tato beseda navazovala na preventivní program Revolution train, kterého se žáci zúčastnili v loňském školním roce. Beseda probíhala u nás ve škole pod vedením zkušené policistky - preventistky. Žáci si  připomněli příběh Zuzky, která začala brát drogy, byla na nich závislá, a nakonec s pomocí kamarádky a silné vůle s tím skončila. Příběh byl natočen podle skutečné události. Do příběhu vstupuje virtuální policista, který jim pokládá dotazy z trestního a přestupkového práva. Žáci byli rozděleni do týmů, společně diskutovali a odpovídali na položené dotazy. Tím se jim otevřela možnost dozvědět se užitečné a důležité informace. Policejní preventistka provázela žáky celým programem, vysvětlila jim pojmy a zodpověděla další dotazy. Závěrem se žáci dozvěděli, jak hlavní protagonistka dopadla a jaký je její současný život. Tato beseda byla pro žáky velkým přínosem a moc se jim líbila.

A. Děcká

Zimní nálada

M. Vallová

Čokoládová vařečka 2024

V pátek 19. ledna 2024 se uskutečnil na SŠSS Krakovská v Ostravě již 24. ročník soutěže Čokoládová vařečka. Letošní zadání znělo “Salát zdravě a chutně“. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků – amatérů - ze základních škol. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně, a to Marie Balková z 9. ročníku, která si připravila mexický salát s tuňákem a Renata Burianová z 8. ročníku, ta soutěžila se salátem Caesar s kuřecím masem. Děvčata přišli podpořit žáci 8. ročníků. Soutěžící měli za úkol v časovém limitu 25 minut připravit čtyři porce pokrmu. Měli k dispozici surovinový koš a „k ruce“ jednoho asistenta, žáka 3. ročníku učebního oboru Kuchař - číšník. Výsledný pokrm hodnotila pětičlenná komise, která posuzovala celkový vzhled, chuť, zručnost a dodržení technologického postupu, dodržení časového limitu, nápaditost i originalitu salátu a hygienu při práci. Naše děvčata se umístila na krásném 9. a 12. místě. Patří jim velké poděkování za odvahu a reprezentaci naší školy.

A. Děcká

Vánoční turnaj v pexesu - 3.B

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 se žáci 3.B zúčastnili třídního Vánočního turnaje v pexesu. Děti mezi sebou soutěžily v postřehu, paměti, soustředění, ale i ve velké výdrži, neboť musely projít systémem hry "každý s každým". Boj to byl velice napínavý, až do poslední chvíle nebylo jasné, kdo se umístí na stupních vítězů. O tom rozhodly až finálové hry. Zasloužené zlato získala Dorinka Papcúnová, která udržela jako jediná řadu výher bez jediné prohry. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za napínavé souboje. 1. místo: Dorinka Papcúnová 2. místo: Glorinka Krucinová 3. místo: Tomášek Vymětal

Projekt CORRENCY zahájen

S novým kalendářním rokem byl zahájen také nový velký projekt městského obvodu Ostrava-Jih s názvem CORRENCY. Jedná se o projekt na podporu volnočasových aktivit či kroužků pro děti s podporou městského obvodu Ostrava-Jih. Více se dočtete ZDE.

Leták k projektu: Corrency_Ostrava_Jih_A4_deti_8_final  

Olomouc - Pevnost poznání 8.B

Dne 20. prosince 2023 třída 8. B navštívila vánoční Olomouc. V 8:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9:30 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy. Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. V 11 hodin nás čekal program Fyzika v komiksu. Komiks není jen o fantazii, autoři velké spousty komiksů se drží i fyzikálních zákonů. Animátoři nám pomohli odhalit tajemství jednotlivých superschopností. Díky široké škále různých schopností byl program průřezem mnoha fyzikálních oborů. Spolu s animátory jsme mohli porazit padoucha jen díky znalostem fyziky! Tento program a expozice jsme si mohli užít také díky grantu Talentmanagement. Po skončení programu naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru města.

P. Bartková

Školní časopis Chrjukinka - 1. číslo

Tradice vydávání časopisu na naší škole je obnovena!
V minulosti to byl školní časopis Áčko, který zanikl před začátkem covidové pandemie, nyní je zde časopis Chrjukinka, jejímiž tvůrci jsou žáci 8.B pod vedením třídní učitelky P. Bartkové.

Bruslení v Porubě

V úterý 19. 12. 2023 se žáci 8. a 9. tříd v předvánočním čase vydali bruslit na zimní stadion Sareza v Ostravě-Porubě. Tato akce byla hrazena z projektu Podpora škol. Někteří žáci na bruslích stáli poprvé! Bylo krásné, že v sobě našli odvahu si bruslení vyzkoušet a že zkušenější bruslaři z řad žáků i pedagogických pracovníků jim vehementně pomáhali. Žákům se akce velice líbila a už se těší na další.

A. Děcká

Ukázky tematických hodin tělesné výchovy

Prosincové ukázky tematických hodin měly názvy jako: vánoční hry, sobí spřežení, hra na hvězdičky, sobí honička, hra kapr, stromeček, svíčka a vánočka.   Tematické hodiny tělesné výchovy jsou vždy pestré a u dětí oblíbené - následující ukázky jsou z období Halloweenu.

P. Kaděrová, S. Sorokina

 

Výukový program v ostravském planetáriu

Žáci tříd 1. až 5. B ve čtvrtek 14. 12. 2023 navštívili ostravské planetárium. Prohlédli si expozice, zhlédli film Kouzelný glóbus – příběh vypráví o pohybech Země, střídání dne a noci, sklonu zemské osy, střídání ročních období a vlivu těchto změn na rostliny a zvířata. Součástí pořadu byla moderovaná ukázka oblohy (vesmír, Sluneční soustava). Na programy, které zaměstnanci planetária připravují, se žáci vždy těší. Vhodným způsobem doplňují učivo probírané v prvouce a přírodovědě. Akce byla hrazena z dotačního programu SMO – Talentmanagement.

R. Fryčková

Vánoční jarmark 2023

V úterý 12. 12. 2023 se na naší škole uskutečnil tradiční Vánoční jarmark. Z žáků naší školy se na chvíli stali takoví malí umělci, kteří nás všechny potěšili svým vystoupením. Na programu byly vánoční písně, vystoupení dramatického a tanečního kroužku. Programem nás provázeli žáci 8.B, R. Burianová a J. Lasztuwka. Po vystoupení dětí se pro veřejnost otevřel školní vánoční trh, kde si všichni návštěvníci mohli zakoupit nejrůznější vánoční předměty, které žáci vlastnoručně vyrobili. Součástí letošního jarmarku byla "TVOŘIVÁ DÍLNA", ve které si děti mohli se svými rodiči vyrobit vánoční věnec. Kdo zrovna nenakupoval nebo nevyráběl, mohl se občerstvit v naší školní kuchyňce. Hlavní myšlenkou Vánočního jarmarku bylo setkání a propojení pedagogů, žáků a rodičů v prostorách školy. Slova díků patří rovněž všem učitelům a asistentům, kteří se podíleli na přípravě této akce. Doufáme, že se vám tato předvánoční akce líbila a správně Vás naladila na blížící se vánoční svátky.

S. Gvozdanović

Návštěva Světa techniky DOV - 8.B

Program - Malování vlnou

Malovat umí každý. Když však temperu se štětcem vyměníte za vlnu a plstící jehlu, otevře se vám nový kreativní prostor plný možností. Na výtvarném programu Dolní oblasti Vítkovice dne 8. 12. 2023 jsme si povídali o původu živočišných vláken a jejich použití v textilním průmyslu. Naučili jsme se techniku ručního plstění drobných výrobků. S trochou trpělivosti jsme si odnesli ručně vyrobený obrázek, který lze použít jako nášivku na oblečení či zarámovat na stoleček. Po absolvování výtvarného programu jsme se přemístili do vedlejší budovy – Malého světa techniky U6. Díky rozsáhlé obnově jsou všechny exponáty interaktivní a je dovoleno si vše vyzkoušet. Jednotícím prvkem jsou díla a vize Julese Verna. Vyzkoušeli jsme si novou část expozice zaměřující se na lodní dopravu. Nejenže jsme si vyzkoušeli závody na šlapadlech, ale i to, jaké je to být kapitánem lodi. Vystoupali jsme po lávce na plošinu nad dmychadla, zhlédli je v plné kráse a podívali se dovnitř. Otestovali jsme si potrubní poštu čili přicházeli jsme na kloub principu dopravy materiálu přes potrubní tubusy. Dalším prvkem v U6 je kromě tradičně oblíbené obráběcí dílny, nově i kovodílna. Vyzkoušeli jsme si stříhání, ohýbaní či ražení plechu a vyrobily jsme si i vlastní odznáček.

P. Bartková

Andělé a čerti v tělocvičně

V úterý 5. 12. 2023 se to v 1.B a 2.B hemžilo andílky a čerty. V hodině tělesné výchovy si děti užily hry a zábavu s použitím lan a švihadel. Na konci hodiny za jejich obratnost a zdatnost dostaly sladkost.

P. Kaděrová

Mikuláš 2023

Ve středu 6. 12. 2023 navštívil naši školu už tradičně Mikuláš s čerty a anděly, pod jejichž maskami se skrývali naši deváťáci. V každé třídě jsme slyšeli krásné písničky a básničky, které si žáci pro Mikuláše připravili. Bylo vidět, že žáci se na návštěvu z pekla náležitě připravili. Nakonec všichni Mikulášovi slíbili, že své hříchy během roku napraví – ostatně jako každý rok.

S.Gvozdanovič

         

Adventní tvoření rodičů s dětmi

Dne 28. 11. 2023 proběhlo v budově C adventní tvoření rodičů se svými dětmi. Společně vyráběli různé druhy věnečků a papírových ozdob na stromeček.

I. Košinová

Magický svět Šmoulové - Brno

Ve středu 29.listopadu 2023 jsme se vydali na exkurzi do Brna. Žáci přípravné třídy, 1.A, 2.A, 3.A a 4.A měli možnost díky grantu Statutárního města Ostravy - Chrjukinka pro život prožít zajímavý projektový den. Cestu jsme začali již před osmou hodinou ranní, kdy jsme nasedli do dvou autobusů a vydali se směr Brno. Po dvou hodinách jízdy, kterou jsme využili k povídání o jednotlivých druzích  dopravy, jejich výhodách a nevýhodách, jsme dorazili na Brněnské výstaviště. Zde nás již čekala v pavilonu C krásná výstava Magický svět. Nejprve žáci měli možnost zhlédnout v přízemí vybudovanou pohádkovou šmoulí vesnici. V úvodu nás čekalo krátké promítání, během kterého se žáci dověděli úvodní informace o Šmoulím světě a také o autorech a vzniku známých postaviček. Poté se již děti ponořily do kouzelného lesa, kde se postupně stávali menšími, až dosáhli díky obrovským dekoracím velikosti Šmoulů. Mohli potkat nejen všechny postavičky Šmoulů, ale také Gargamela a jeho kocoura Azraela. Po průchodu kouzelným lesem se děti dostali až do Šmoulí vesnice, která je okouzlila houbovými domečky, studnou, prádelním sušákem i sportovním náčiním. Mohli navštívit kouzelný domeček Šmoulinky i Taťky Šmouly. V jeho domečku mohli žáci díky kouzelnému lektvaru dokončit svou proměnu ve šmoulu. Celá expozice je koncipována jako výzva k ochraně naší planety a přírody na ní. Žáci procházejí přírodovědnou stezkou, kde se seznamují se 17 hlavními cíli ochrany planety Země. Stezka odráží klimatické změny a zahrnuje také interaktivní test, který žáky prověřil ve znalosti třídění odpadů.  Expozice cílí také na zlepšení digitálních kompetencí, žáci se mohou seznámit s mnohými digitálními animacemi (např. magický světélkující les, vodopád) a díky speciálním brýlím také s virtuální realitou, při které prožijí let na zádech velikého čápa. Díky interaktivnímu pařezu si žáci vyplnili krátký kvíz, který jim pomohl odhalit, kterému ze Šmoulů se nejvíce podobali nebo se naučili mluvit řeči Šmoulů. Horní patro expozice rozvíjelo u žáků prostorovou představivost a jejich pracovní a komunikační kompetence. V této části výstavy je totiž umístěna velká herna, která je naplněna různými stavebnicemi a velkým množstvím Lega. Žáci si zde mohli vyzkoušet své dovednosti při sestavování modelů a rozvíjet svou fantazii. Expozice byla doplněna množstvím prolézaček, skluzavek a skákacích hradů. Zde se žáci dostatečně vyřádili a řádně prověřili svou koordinaci a fyzickou zdatnost. Zájemci mohli také využít závody na motorce nebo formuli 1. Také mohli nasednout na model poníka, jednorožce či koně a vyzkoušet si své jezdecké umění. Do Ostravy se žáci vrátili v odpoledních hodinách plní nadšení a dojmů z krásných zážitků.

K. Joannidu

Student a job 2023

Na Černé louce se konal ve dnech 24. – 25. listopadu 2023 tradiční veletrh středních a vysokých škol Moravskoslezského kraje pod názvem Student a job. Tentokrát se zúčastnili nejen žáci devátých ročníků, ale také žáci ročníku osmého, aby si již vytvořili představu, jakým směrem se chtějí ubírat po skončení základní školy

Nevíš, jakou střední školu vybrat? Pro jaké obory máš předpoklady? Jaké budeš mít po škole uplatnění? A kolik to všechno bude stát? Výstava Student nám poskytla kompletní přehled středních škol z Moravskoslezského kraje a okolí, a navíc jsme získali veškeré potřebné informace přímo od zástupců škol. Informační a poradenské středisko Úřadu práce ČR v Ostravě pomáhalo s volbou kariéry nebo poradilo, v jakém oboru je největší šance získat uplatnění na trhu práce.

Žáci si nasbírali spoustu propagačního a informačního materiálu, který dále využijeme jak v pracovní činnosti, kde se připravujeme na budoucí povolání, ale také již mohou diskutovat s rodiči a zvažovat možnosti do budoucnosti.

P. Bartková, A. Děcká

Turnaj ve stolním tenise

V úterý 21.11.2023 jsme uspořádali školní turnaje ve stolním tenise, který byl financován z projektu „Chrjukinka pro život“. Od rána soutěžili žáci a žákyně druhého stupně. Přihlásilo se 44 dětí, aby zúročili trénovaní o přestávkách i ve volném čase. Rozděleni byli do čtyř skupin. Na začátku turnaje proběhlo rozlosování ve skupinách. Po necelých pěti hodinách neúnavného podávání, smečování, běhání i odvracení útoků bylo o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodnuto a došlo na vyhlášení vítězů a ukončení turnaje. Prvních šest v každé kategorii bylo oceněno věcnou cenou a první tři v každé kategorii si navíc odnesli medaili a diplom. Turnaj se nesl v přátelském sportovním duchu. Výsledky: 1. skupina - chlapci 6. ročníku 1. místo - Šimon Špoutil 2. místo - Filip Demeter 3. místo - Max Špoutil 4. místo - Robin Holub 5. místo - Petr Holub 6. místo - Jakub Martinek 2. skupina - chlapci 7. ročníků 1. místo - Dominik Binek 2. místo - Jan Jurk 3. místo - Oliver Skalba 4. místo - Tomáš Zachara 3. skupina - chlapci 8. a 9. ročníků 1. místo - Andrej Demeter 2. místo - Marek Šarišský 3. místo - Jiří Polhoš 4. místo - Milan Škapík 5. místo - Sebastian Vojtěch Horváth 6. místo - Patrik Šenkyřík 4. skupina - dívky 6.-8. ročníků 1. místo - Miriam Klimčíková 2. místo - Anna Marie Pavlíštíková 3. místo - Nikol Holubová 4. místo - Valerie Kokiová 5. místo - Natálie Gajdečková 6. místo - Gabriela Červeňáková

Akce Bubnovačka

Dne 20. 11. 2023 proběhla ve ŠD akce nazvaná "BUBNOVAČKA", kterou pořádalo centrum Locika upozorňující na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Cílem programu bylo uvést žáky do tématu násilí v blízkých vztazích a informovat je o tom, co se pod pojmem násilí skrývá.
Děti si s paní vychovatelkami vyrobily bubínky a na konci programu symbolicky zabubnovaly a tímto daly hlas týraným dětem. Viz video:
L. Gärtnerová

Bobřík informatiky na Chrjukince

BOBŘÍK INFORMATIKY je předmětová soutěž, podporovaná Ministerstvem školství. Klade si za cíl seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky, a že informatika není totéž co ovládání počítače. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Letošního 16. ročníku soutěže se zúčastnili vybraní žáci 7. a 8. tříd naší školy, a to ve čtvrtek 16. listopadu 2023 v kategorii Kadet.  Dvě žákyně 8.B se staly úspěšnými řešitelkami a bobříka informatiky ulovily. Blahopřejeme! I vy si můžete vyzkoušet, jaké úlohy řeší žáci škol v této soutěži:https://www.ibobr.cz/tyden-pro-digitalni-cesko

J. Kučerová

Návštěva IQ Parku Ideon v Pardubicích

IQ Park Ideon v Pardubicích je park, ve kterém se nikdo nenudí. Žáci 2. – 5. B si to ověřili ve středu 15. listopadu 2023, kdy si vyzkoušeli vlastní schopnosti a s využitím nových technologií se dozvěděli něco nového. Tabule s interaktivní optikou pomohla žákům pochopit, jak funguje lom světla před čočkou fotoaparátu. Centrum je zasvěceno virtuální realitě, a tak se žáci díky „kouzelným brýlím“ vydali na cestu do vesmíru. Své znalosti si testovali prostřednictvím vědomostních kvízů, díky simulátorům se přenášeli na nejrůznější místa na Zemi a zažívali tak dobrodružství mimo naši realitu. IQ Park je velký svět vědy a techniky, který v žácích probouzel zvídavého ducha a zdravou soutěživost. Mohli jsme ho navštívit díky dotačnímu programu Talentmanagement města Ostravy.

R. Fryčková, V. Jelínková, D. Kačírková, D. Rabeková, P. Sabelová

Labutí jezero v NDM

Když se řekne balet, nejspíše se každému spontánně vybaví právě Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského. Nejslavnější a nejhranější balet světa se vrátil do nádherného prostředí Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě v premiéře konané dne 16. 11. 2023.

Žáci naší školy, konkrétně 6. A, 8. B a 9. B, měli to štěstí, že mohli navštívit generální zkoušku tohoto baletu dopoledne před večerní premiérou ve středu 15. 11. 2023.

Žáci byli usazeni do řad za choreografa Youriho Vámose a jeho spolupracovníky, kteří pečlivě sledovali výsledky své práce. Psali si poznámky, konzultovali, ale ani jednou představení nepřerušili. Snad byli s provedením baletu spokojeni. Představení probíhalo za doprovodu přítomného orchestru. Divadlem zněla nádherná hudba Petra Iljiče Čajkovského a na jevišti jsme mohli sledovat pohádku o princi a zakleté labuti, která v tomto případě skončila tragicky.

Žáci byli okouzlení především kulisami, kostýmy a neuvěřitelným tanečním uměním sólistů Národního divadla moravskoslezského, prince a Odetty.

P. Bartková

Vzdělávání v Ekohubertu

V pátek 10. listopadu 2023 se žáci tříd 1. – 5. B vzdělávali v resortu spolku Ekohubert v Hodslavicích. Jeho posláním je poskytovat atraktivní vzdělávání v oblasti přírodních věd, bádání o přírodě i kreativní tvoření. Žáci 1. a 2. třídy s lektorkou objasňovali důležitost včel pro přírodu i člověka, věnovali se včelařství. Podívali se na svět okem včely, seznámili se s chovem včel, jejich produkty i prací včelaře. Žáci 3., 4. a 5. třídy se rozdělili do dvou skupin. Jedna se věnovala vzniku, použití, výrobě papíru - také si každý vyzkoušel jeho ruční výrobu. Žáci druhé skupiny se seznámili s tradičním zpracováním ovčí vlny a v rámci workshopu si vytvořili obrázek nebo skřítka. Hubert chce vychovávat k zodpovědnosti za přírodu, která je naším společným domovem. Díky jeho aktivitám – vzdělávacím programům, tvořivým dílnám, projektovým dnům apod. - je v tom úspěšný.

Z. Čani, R. Fryčková, V. Jelínková, D. Rabeková, P. Sabelová

Soutěž mladých zoologů

V pátek 10. 11. 2023 se naše dvě družstva složená z žáků 8. tříd vydala na soutěž do ZOO Ostrava – soutěž mladých zoologů 2023. Letošní téma bylo evropské šelmy (šelmy volně žijící v přírodě Evropy, anatomie, chování, způsob života, geografické rozšíření, ohrožení, ochrana, zajímavosti). Soutěž probíhala formou testů v půlhodinových intervalech. Letošního ročníků se celkem zúčastnilo 117 družstev. Děkujeme žákům za reprezentaci školy.

A. Děcká

Svět kolem nás - Tanzánie

Ve čtvrtek 9. 11. 2023 se žáci 8. ročníků a vybrání žáci 6. a 7. tříd vydali do kina Luna na projekt Svět kolem nás – Tanzánie – divoké srdce Afriky. Tento projekt má už svou tradici a výuková rovina programu koresponduje s RVP (rámcovým vzdělávacím programem). Jubilejní desátý díl projektu Svět kolem nás, nás přenesl do málo navštěvované, rozlehlé a nádherné divočiny, která je jednou z nejromantičtějších a současně nejpřátelštějších zemí v Africe. Do Tanzánie.  Seznámili jsme se s nejkrásnějšími národními parky, divokými zvířaty (sloni, žirafy, pakoni, šimpanzi, lvi atd.). Dále jsme shlédli nejvyšší horu Afriky, bylo nám poodhaleno tajemství Velké příkopové propadliny, prozkoumali jsme Tanganiku, nejdelší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Bylo nám ukázano, jak teď žijí Masajové, dříve obávaní bojovníci. Dokonce jsme viděli i nejstarší obyvatele země, potomky lovců a sběračů, lidi z kmene Hadza. Tato akce se nám moc líbila, bylo úžasné sledovat záběry z dané země a zároveň poslouchat vyprávění člověka, který se tohoto projektu sám účastnil a vše zdokumentoval.

A. Děcká

 

Fajna dílna 8.B

Ve čtvrtek 2. 11. 2023 žáci 8. B navštívili „fajne dilny“, které se nacházejí v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Fajnou dílnu provozuje spolek Řemeslný inkubátor Ostrava založený z iniciativy města Ostravy, VŠB-TU Ostrava. Partnerem projektu je také sdružení Dolní oblast VÍTKOVICE.

Na začátku se žáci rozdělili do čtyř skupin. Byla pro ně připravena čtyři stanoviště řemesel, na kterých se po 45 minutách museli vystřídat, takže si všichni vyzkoušeli vše. Vyzkoušeli si:

 • šicí dílnu  práce s šicími stroji - výroba polštáře,
 • stolařskou dílnu  výroba hmyzího domečku,
 • zámečnická dílnu a elektřinu – svařování a zapojování elektřiny,
 • keramickou dílnu  výroba misky.

Lektoři si pro ně připravili i ukázku 3D tiskárny, kde jedné žákyni naskenovali obličej a vyrobili její model.

Žáci zároveň měli možnost si celou dílnu prohlédnout.

Všem se tato akce líbila a byli by rádi, kdyby ji mohli navštívit ještě jednou a vyzkoušet si další řemesla.

P. Bartková, A. Děcká

Halloween 2023

V úterý 31. 10. 2023 proběhlo na ZŠ Chrjukinova Halloweenské veselí, posuďte sami...  

Halloween v 5.A

Halloweenské odpoledne v ŠD

V úterý 31. 10. 2023 jsme si s dětmi ze školní družiny uspořádali Halloweenské odpoledne. Děti si v tento den přinesly strašidelné kostýmy. Kdo kostým neměl, mohl si v družině vyrobit masku. Halloweenské odpoledne bylo plné zábavy a děti si ho parádně užili. Největší úspěch měla diskotéka, kterou si určitě brzy zopakujeme. Děkujeme za pomoc všem zúčastněným. Sandra Gvozdanović, Lenka Rumblíková, Petra Puyia Godulová, Iveta Vichrová, Markéta Bezušková, Karin Kačmářová, Jiřina Martiňáková, Andrea Děcká

Vědomostní kvíz Co víme na Jihu

Ve středu 1. 11. 2023 se 5 vybraných žáků 8. B zúčastnilo kvízu všeobecných vědomostí pro žáky základních škol obvodu Ostrava - Jih „Co víme na Jihu“. Jednalo se o první ročník soutěže a záštitu nad touto soutěží převzali starosta obvodu Martin Bednář a místostarosta Radim Ivan. Kvíz byl určen pro pětičlenné týmy základních škol a byl ve formě populárních pub kvízů.  Vše probíhalo ve třídě. Před samotnou hrou se žáci jednotlivých škol promíchali, a vznikly tak týmy, složené z žáků různých škol. Smyslem této soutěže bylo zabránit rivalitě mezi školami a také, aby se žáci z různých škol navzájem poznali. Každý tým si musel vymyslet přezdívku. Celkem se této soutěže zúčastnilo 12 základních škol obvodu Ostrava-Jih. Soutěž měla 4 kola, každé kolo obsahovalo 2 témata po 5 otázkách + jednu otázku tipovací. Otázky se týkaly všeobecných znalostí (jednotlivé předměty – zeměpis, dějepis, přírodopis), tak i oblasti, které se ve škole nevyskytují (všeobecný přehled – umělá inteligence, duševní zdraví, internet). Po každém kole se otázky vyhodnotily a přidělovaly se body. Tým pod názvem Neznámí lidé, ve kterém byla i naše žákyně, se umístil na 1. místě. I ostatním žákům se dařilo a všem patří velké poděkování za úspěšnou reprezentaci naší školy. Soutěž se žákům líbila a někteří zde také navázali nová přátelství.

A. Děcká

Návštěva LDO Utíkej, myško, utíkej!

Dne 16. 10. 2023 jsme se zúčastnili zážitkového programu formou návštěvy divadelního představení. Jedním z cílů bylo zlepšení sociálních dovedností a osobního rozvoje dětí, seznámení s vhodným oblékáním na společenské akce.
Děti zhlédly v Divadle loutek představení Utíkej, myško,utíkej! Hlavními představiteli byly zvířecí postavičky myška, králík a krtek. Představení dává dětem obraz života myšky, která má své starosti, podobně jako lidé (stěhování, nešikovnost apod.). Děti mohly na obrazu myšky vidět, že každé trápení jednou skončí a vše se dá vyřešit.
Divadlo se dětem velmi líbilo, obzvláště spousta veselých písniček a živá hudba. Následující den jsme si o představení povídali. Ukazovali jsme situace, v nichž se ocitala myška, v reálném životě dětí. Také jsme rozprávěli o kapele a hudebních nástrojích, na které v představení herci hráli.
S. Chmelová, L. Rumblíková, O. Snopek

Den zdraví na SZŠ - 5.B

V pátek 13. 10. 2023 žáci 5. B navštívili Střední zdravotnickou školu v Ostravě-Vítkovicích. Studenti pro ně (i pro žáky jiných škol) připravili vzdělávací program s názvem Den zdraví (aneb nadechni se, usměj se a ochraň si zdraví). Dva studenti – asistenti – žáky provedli osmi stanovišti, na kterých si mohli vyzkoušet lékárenské míchání, chůzi se slepeckou holí, resuscitaci. Poznali, jak se pohybuje pacient na vozíčku, jak pozitivně působí pes na lidskou psychiku i tělo, prošli se po senzorickém koberci, ošetřili „pacienta“ – plyšáka, vyzkoušeli polohovací nemocniční lůžko, seznámili se s využitím bylin při léčbě neduhů. Na každém stanovišti žáci dostali drobnost, ale na závěr si každý vytáhl z velkého pytle plyšovou hračku. Cíl projektu – prevence úrazů, upevnění zdravého životního stylu i seznámení s obory školy – byl bezesporu naplněn. Studenti se svými pedagogy připravili smysluplnou akci na jedničku.

R. Fryčková

Halloween 2023

M. Vallová

Projektový den v ZOO - 7.A

Projektový den v ZOO Ostrava - Zvířata a my Ve středu 11. října 2023 se ráno sešli před školou žáci 7.A, aby se díky projektu Podpory škol vypravili do ostravské ZOO. Počasí nám hrálo do karet, a tak si každý mohl najít to, co ho zajímá – moderní expozice s exotickými zvířaty, komentované krmení, nebo informační tabule plné zajímavostí, ze kterých se dozvěděli spoustu informací o životě a chovu zvířat. Žáci byli nadšení z krmení koz a dalších hospodářských zvířat. Venkovní expozice byly otevřeny, proto děti mohly zhlédnout slony, žirafy, opice a další zvířata, kterým naše zoo poskytuje domov. Bylo to vydařené pohodové dopoledne. Unaveni chozením po zoo jsme se museli posilnit občerstvením na zpáteční cestu. Samozřejmě jsme podnikli i drobné nákupy. Projektový den se všem moc líbil.

J.Nikl

Řemeslo má zlaté dno 2023

Dne 5. 10. 2023 se na SŠSS Krakovská v Ostravě - Hrabůvce uskutečnila interaktivní soutěž v praktických a odborných dovednostech pro žáky 9. tříd ZŠ. Naše škola vyslala 2 soutěžní družstva složená ze žáků 9. tříd. Maximální počet žáků v družstvu mohlo být 6. Soutěž byla vedená zábavnou formou, kde se žáci seznámili s nabídkami oborů středních škol a ověřili si své studijní předpoklady. Žáci plnili na 14 stanovištích různé úkoly (rozložení a složení střelné zbraně, sázení květiny, poznávání a přiřazování obrázků, šroubovaní matic, elektrický obvod, příprava palačinek a nápoje apod.), které byly pro ně připraveny. Na každý úkol měli žáci časový limit 5 minut a za něj dostávali body. Organizátoři účastníkům připravili také bohatý doprovodný program během přestávky, a to barmanskou show, ukázku bojového umění, prezentaci vězeňské správy apod. Žáci byli z této akce nadšeni, přestože se neumístili na předních místech.

A. Děcká

Projektový den v Bohumíně - Mauglího stezka

Ve středu 4. října 2023 se žáci z přípravných tříd, z 1.A, 2.A, 3.A a 4.A vydali do Bohumína prozkoumat a přiučit se něco nového na Mauglího stezku, která je v parku Petra Bezruče. Jeli jsme tam všichni společně autobusem, který nás vyzvedl u KD Akord v blízkosti naší školy. Krásné babí léto nám dovolilo prožít dopolední vzdělávací program s velmi příjemnými teplotami. Děti si prošly park Petra Bezruče a poznávaly listy stromů, které si poté odnesly s sebou k lisovaní a použití do výtvarné výchovy. Na dopravním hřišti si vyzkoušely poznatky ze silničního provozu, které probíráme ve třídě v různých hodinách dle tříd. V parku se nachází i Maugliho ranč, kde děti na vlastní oči viděly různé druhy zvířat, které nejsou běžně mezi lidmi (páv apod.) O pohybový rozvoj se postaraly všudypřítomné prolézačky, klouzačky a různé nástroje ke cvičení. Pro více sportovně založené děti jsme na konci našeho programu uspořádali soutěž ve skákání přes švihadlo. Děti byly nadšené z praktického a ukázkového způsobu zprostředkování informací. Zároveň se jim velmi líbilo, že prožily dopoledne s kamarády a spolužáky z jiných tříd. Celou cestu zpátky autobusem si vzájemně sdělovaly zážitky. Projektový den považujeme za úspěšný a věříme, že si z něj děti  odnesly plno nových poznatků a prožitků. J. Černíková, S. Chmelová, P. P. Godulová, S. Gvozdanovič, K. Joannidu, M. Juráková, Z. Král, L. Maláč, M. Otrubová, J. Picmaus, L. Rumblíková, O. Snopek

Exkurze Dlouhé Stráně - 1.stupeň

Ve čtvrtek 5.10.2023 se žáci 2. – 5. B zúčastnili exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Ta se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky u obce Loučná nad Desnou. Elektrárna má dvě vodní nádrže - horní a dolní. Průvodce žákům vysvětlil, že je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným energetickými zdroji, proto se v noci využívá přebytečná energie z elektrorozvodné sítě a voda se přečerpává z dolní nádrže do horní přes turbíny, které jsou umístěny v podzemní kaverně. Žáci si ji mohli prohlédnout stejně jako dolní a horní nádrž. I když se o výrobě elektřiny teprve budou učit, už teď se seznámili s elektrárnou, která pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v nejrůznějších anketách - o unikát ČR, 7 divů Olomouckého kraje, div České republiky atd. Není mnoho technických děl, které se po tak relativně krátké době své existence staly jedním ze symbolů Jeseníků.

R. Fryčková

Festival ostravských knihoven 8.B

Dne 3. 10. 2023 se třída 8. B zúčastnila Festivalu ostravských knihoven a byl pro ně přichystán bohatý program. Nejprve se v 9 hod. ráno konal workshop Umělá inteligencehvězda budoucnosti, kde jim Jakub Maruš ukázal, co všechno umělá inteligence umí. V 10 hod. se konalo oficiální zahájení, jehož součástí byla beseda s ambasadorem festivalu Zdeňkem Chlopčíkem nejen o jeho nové knize Protančit se životem. Nakonec děti obcházely stánky deseti ostravských knihoven, plnily úkoly a sbíraly hvězdičky. Každá knihovna měla jinou barvu nalepovací hvězdy. Odtud také podtitul festivalu – Putování za hvězdami. Když měly hvězdy sesbírány, dostaly malou odměnu a zúčastní se losování a hodnotnější ceny. Vše se odehrávalo v budově Univerzitní knihovny Ostravské univerzity. Kromě této knihovny se na festivalu představila Knihovna města Ostravy, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, Ústřední knihovna VŠB-TUO, knihovna Archivu města Ostravy, Knihovna Galerie výtvarného umění v Ostravě, knihovna Ostravského muzea, knihovna NPÚ, ÚOP v Ostravě, knihovna PLATO Bauhaus, knihovna Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

P. Bartková, A. Děcká

Laser game aréna Ostrava-Jih

Po více jak roce se žáci osmého ročníku ocitli opět v laser game aréně, tentokrát vzdálené od naší školy pouhých dvacet minut pěší chůze. Akce proběhla na žádost dětí, protože tuto zábavu zbožňují. Využili jsme pátek 29. 9. 2023, jeden den školy vklíněný mezi státní svátek a víkend, a vyrazili jsme se nejen královsky pobavit, ale i zasportovat – běhat, skrývat se, krčit se, uhýbat laserovým výstřelům od protihráčů, a to za účelem stát se vítězem celé hry. Hra je vskutku fyzicky náročná.

Žáci rozdělení do dvou skupin nejdříve bojovali proti všem, poté dva týmy proti sobě a nakonec tři bojové jednotky soupeřily o vítězství. Dobrou atmosféru umocňovala akční hudba, hustá mlha a kromě osvětlených překážek téměř dokonalá tma.

Žáci mohli po skončení každé hry porovnat výsledky a získali tak nejrůznější přezdívky podle toho, jak se jim dařilo – Devastátor, Ninja, Superman, Silátor, Snažitel, Kokožka, Nedařčenko. Nejúspěšnějším členem naší bojové jednotky byl Míša Kobylskyi, který daleko předčil ve všech směrech své spoluhráče. 

P. Bartková, A. Děcká

 

2. místo v soutěži Velká cena malých zoologů 2023

Ostravská ZOO vyhlásila na letošní září soutěž malých zoologů s názvem Proč by se Karkulka neměla šelem bát? Z naší školy soutěžili ve čtyřech družstvech žáci 4. B a 5. B. V ZOO plnili na několika stanovištích zajímavé úkoly, které se týkaly života šelem v ČR. Řešili testy, doplňovali text, poznávali a při těchto aktivitách se jim měřil čas. Družstvo 5. B – Jolana, Salome, Martin a Vojtěch obsadilo 1. místo mezi 82 školami. S dalšími 4 družstvy byli žáci pozváni do velkého finále 29. 9. 2023, které se konalo ve výukovém centru ZOO a jeho blízkém okolí. Žáci vylévali stopu šelmy – tu měli poznat, vyplňovali test, přiřazovali stopy k šelmám, poznávali zvuky nejen šelem, určovali, které šelmě patří lebka, proč má šelma chrup jaký má….Některé otázky byly opravdu těžké. Nicméně Saly, Vojta, Joli a Martin obsadili skvělé 2. místo (to 1. jim „uniklo“ o jeden bod). Patří jim za to poděkování za vzornou reprezentaci naší školy – stejně jako ostatním žákům 4. a 5. B!

R.Fryčková

Badatelský víkend Visaláje 8.B

Vybraní žáci 8.B se zúčastnili badatelského víkendu ve dnech 22. - 24. 9. 2023 v Beskydech, Krásná, hotel Visalaje. Akce byla organizována Gymnáziem Olgy Havlové. Této akce se zúčastnili další tři vybrané základní školy z Ostravy. V pátek 22.9.2023 ve 14:30 hodin jsme se se čtyřmi žáky 8.B vydali vlakem ze zastávky Ostrava-Stodolní směrem na Frýdek-Místek, kde jsme přesedli na autobus do Vyšní Mohelnice/Krásná, hotel Visalaje, kam jsme dorazili v 16:00 hod. Po ubytování se a krátké procházce po okolí jsme se v 18:00 hod. sešli u večeře, kde nám byly sděleny veškeré informace, co se organizace a badatelských úkolů týče. V sobotu ráno po snídani, se i přes deštivé počasí žáci vydali do terénu, kde sbírali vzorky. Ty nacházeli jak v lese, na louce či v kalužích. Po obědě se žáci vrhli na vypracovávání listů k předem zadaným tématům, kde formulovali své výzkumné dotazy, hypotézy, způsob zkoumání a výsledky svého bádání. K těmto závěrům docházeli pomocí různých pokusů a sledování nalezených vzorků pod mikroskopem. Na pracovní listy pak žáci tvořili prezentaci. V neděli po snídani pak všechny školy odprezentovaly svá výzkumná řešení a byly pak následně ohodnoceny. Naše škola se umístila na 4. místě. Žáci si odvezli hodnotné ceny ve formě knížek a interaktivních puzzlí. Ve 12 hodin nám pak jel autobus přes Frýdek-Místek, odkud jsme se pak vlakem dostali do startovací stanice, Ostrava-Stodolní, kde si žáky převzali rodiče. Celý víkend jsme si i přes deštivé počasí velmi užili, žáci se seznámili s novým kolektivem, přišli na nová fakta a naučili se tvořit prezentaci. Mimo to jsme se díky tomu dostali do krásného prostředí Beskyd a užili si neznámého prostředí. Víkend hodnotím velice pozitivně.

V. Ulrichová

Projektový den v ZOO - 1.st.

Ve čtvrtek 21. září 2023 se ráno sešli před školou žáci z přípravných tříd, 1.A, 2.A, 3.A a 4.A, aby se díky projektu Podpory škol vypravili do ostravské ZOO. Na tuto vzdělávací akci odjely děti společně vlastním autobusem z náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu. Během prohlídky zoologické zahrady hrály děti hry na utužení kolektivu, seznamovaly se s domácími i exotickými zvířaty a vybarvovaly obrázky zvířat. Návštěva ostravské ZOO se také díky hezkému počasí všem moc líbila.

J. Černíková, S. Chmelová, K. Joannidu, M. Juráková, K. Kačmařová, Z. Král, L. Maláč, R. Olšarová, J. Picmaus, P. P. Godulová, O. Snopek, M. Tomášek

Projektová akce Rozloučení s létem

Ve čtvrtek dne 21. 9. 2023 se uskutečnila na našem školním hřišti akce Rozloučení s létem díky projektu Podpora školy na ZŠ Chrjukinova. Žáci prvního stupně si zde mohli společně s rodiči zasoutěžit například v lukostřelbě, jízdě na koloběžkách, skákání přes švihadlo, hod na cíl a dalších disciplínách. Stanovišť bylo celkem deset. Děti dostaly za splnění úkolu razítko do herní kartičky. Za vyplněnou kartičku děti obdržely sladkou odměnu. Kromě her si děti mohly vyrobit v dílničkách náramek nebo si nechali namalovat nějaký obrázek na obličej. K úspěšné organizaci akce přispěli M.Bezušková, Z.Čani, J.Černíková, F.Göllová, S.Chmelová, A.Děcká, L.Gärtnerová, P.P.Godulová, M.Juráková, K.Kačmařová, G. Krucinová, I.Košinová, R.Olšarová, J.Picmaus, L.Rumblíková, P.Sedláková, L.Skýbová, M.Tomášek, I.Vichrová, M.Vallová. K vydařené akci nám přispělo také pěkné počasí. Toto zábavné odpoledne jsme společně zakončili grilováním špekáčků. Již na hřišti jsme zaznamenali kladné ohlasy rodičů, což bylo tím nejpříjemnějším poděkováním za naši práci. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se zase příště :-).

S. Gvozdanovič

ŠD na turnaji v minigolfu

Děti ze školní družiny se dne 7.9.2023 zúčastnily turnaje v minigolfu v Bělském lese. Někomu se dařilo líp, některým dětem méně, ale všichni jsme si užili super odpoledne umocněné nádherným počasím.

I. Košinová

Výukový program 3.A, 4.A - les Dolní Lhota

Slunné počasí na začátku školního roku přispělo k realizaci výletu a výukového programu na téma společenství les v Dolní Lhotě dne 7.9.2023 pod vedením učitelů L. Maláče, M.Tomáška a asistentek J.Černíkové, K. Kačmařové, R.Olšarové, E. Pytlové. Žáci 3.A a 4.A pozorovali podzimní přírodu, sbírali houby a další přírodniny.

Pomůcky pro školní rok 2023/2024 - 2. stupeň

6.A Sešity: 6x 444 ( 1x AJ Krucinová, 1x AJ Ulrichová, 1x D, 1x PŘ, 2x ČJ) 3x 544 (2x ČJ, 1x VOZ) 1x 564 (M) 1x 510 (M) 1x 440 (F) 2x 524 ( 1x ČJ, 1x HV) 3x 540 (1xPČ, 1x Z, 1x INF) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Do matematiky pravítko s ryskou, 30cm pravítko, kružítko, úhloměr, tužka č. 2, 3. Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček  - pouze p. Krucinová VV: pastelky, fixy, tyčinkové lepidlo, tužka č. 1 AJ: 30 Kč na kopie p. Ulrichová D: 20 Kč na kopie 60Kč na výtvarné potřeby. Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Přezůvky   7.A Sešity: 2x 564 ( 1x ČJ, 1x ZŽS) 2x 544 ( 1x ČJ, 1x Z) 4x 440 (1x Z, 1x M, 1x F, 1x PŘ) 4x 444 (1x AJ Krucinová,1x AJ Ulrichová, 1x D, 1x VOZ) 1x 445 (M) 1x 524 (1x HV) 1x 520 (VT) 1x 540 ( 1x INF) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Do matematiky pravítko s ryskou, 30cm pravítko, kružítko, úhloměr, tužka č. 1,2, 3. Tyčinkové lepidlo, pastelky PČ: staré triko Aj: 30 Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček – pouze p. Krucinová D: 20 Kč na kopie 60 Kč na výtvarné potřeby. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Třídní fond 100 Kč. Přezůvky   8.A Sešity: 4x 440 (1x M, 1x Z, 1x F, 1x PŘ) 1x 464 (AJ) 4x 524 ( 2x RJ, 1x HV, 1x SČJ) 3x 444 (1x D,1x VOZ, 1x ČJ) 5x 544 ( 1x CH, 2x ČJ, 1x ZeS, 1x Z) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo. D: 20 Kč na kopie Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. 60 Kč na výtvarné potřeby Přezůvky   8.B Sešity: 5x 444 ( 1x ČJ – pokud nemáte z loňska, 1x D, 1x VOZ, 1x PŘ, 1x AJ) 1x 464 ( 1x ČJ – pokud nemáte z loňska) 3x 524 ( 1x HV, 2x RJ) 1x 460 (M) 3x 440 (M písemky, 1x F, 1x Z) 2x 564 (NJ) 4x 544 (1x CH, 2xČJ – pokud nemáte z loňska, 1x PČ – pokud nemáte z loňska, 1x ZeS) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku D: 20 Kč na kopie AJ: 30 Kč na kopie 60 Kč na výtvarné potřeby 100 Kč na pracovní sešit do ČJ+ kopie Pomůcky v pouzdře: tužky, pera, pravítko, nůžky, pastelky, guma, fixy, tyčinkové lepidlo. Geometrie: Pravítko s ryskou, úhloměr, kružítko, tužka č. 3 Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Přezůvky   9.A Sešity: 3x 544 (1x ČJ, 1x CH, 1x PŘ) 1x 460 (M) 2x 440 (M písemky, 1x F) 1x 524 ( 1x HV) 2x 444 (1x D, 1x AJ) 1x 540 ( 1x Z) 3x 564 (1x ČJ,2x NJ) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Aj: 30Kč na kopie. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura 330 Kč na přijímačky (M, ČJ) jen 1. skupina 60 Kč na výtvarné potřeby D: 20 Kč na kopie VV+VČ: pastelky, fixy, tyčinkové lepidlo, staré triko, nůžky, obrysový černý fix Psací potřeby: 2 pera, 1 barevné pero (červené), tužka č. 1, tužka č. 3, pastelky Rýsovací potřeby: tužka č. 3, kružítko, úhloměr, dlouhé pravítko, pravítko s ryskou. Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Vybavení třídy: 1x toaletní papír, tekuté mýdlo na ruce, 1x role kuchyňských utěrek, 1x box kapesníků Přezůvky 9.B Sešity: 4x 544 (1x ČJ, 1x CH,1x F,1x PŘ) 1x 460 (M) 1x 524 ( 1x Hv) 3x 440 ( 1x Z, 1x VOZ, 1x M písemky) 2x 444 (1x AJ,1x D) 1x 540 ( 1x ZŽS) 3x 564( 1x ČJ, 2x NJ) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Rýsovací potřeby: tužka č. 3, kružítko, úhloměr, dlouhé pravítko, pravítko s ryskou. Pomůcky v pouzdře: tužky, pera, pravítko, nůžky, pastelky, guma, fixy, tyčinkové lepidlo, kružítko. Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček. D: 20 Kč na kopie Z: obrysová mapka ČR (barevná, malá), pastelky. VV+VČ: tužka č. 1, pastelky, guma, fixy, obrysový černý fix, staré triko, nůžky Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura 330 Kč na přijímačky (M, ČJ) jen 1. skupina 60 Kč na výtvarné potřeby Přezůvky

Pomůcky pro školní rok 2023/2024 - 1. stupeň

1.A 2x tužka 2x pero Pastelky hrubé 6ks Strouhátko Malé pravítko 20 cm do pouzdra Guma TV: jarmilky (nebo tenisky se světlou podrážkou), tričko s krátkým rukávem, tepláky (legíny) Pytlík na úbor Malý ručník s poutkem Toaletní papír 1ks 1 balení papírových kapesníku (10 ks) 1x tekuté mýdlo Do HV budou potřebovat sešit č. 420 (nelinkovaný) Pevné průsvitné obaly na sešity a učebnice. Třídní fond 400Kč (na zakoupení sešitů, portfolia, VV potřeb). Přezůvky 1.B Sešity a potřeby: Sešity, výtvarné a další potřeby budou zakoupeny z třídního fondu Vybavení pouzdra: 2x tužka č. 2,2 pera ( stačí později), pastelky, malé pravítko, guma, fix na stírací tabulku, tyčinkové lepidlo. TV: legíny nebo tepláky, tričko, pevná obuv se světlou podrážkou, podepsaný látkový pytlík. Věci do třídy: krabička na svačinu, plastová láhev na pití přezůvky se světlou podrážkou malý podepsaný ručník s poutkem toaletní papír 1ks krabice papírových kapesníku tekuté mýdlo stírací tabulka plastová podložka A3 na plastelínu pevné průsvitné obaly – A4 (velký sešit) 5ks, (A5 malý sešit) 7 ks, A6 (deníček) 2 ks Igelitový ubrus do Vv a Pč. AJ: sešit 1x 440 + 20Kč na kopie. Na školní rok 2023/2024 činí třídní fond 500 Kč. 2.A Sešity: 2x 513 (M) 3x 512 (ČJ) 1x 544 (AJ) 1x 624 (malý) Vybavení pouzdra: 2x pero, 2x tužka, strouhátko, guma, malé rovné pravítko (20cm),6ks hrubé pastelky. TV: jarmilky (nebo tenisky se světlou podrážkou), tričko s krátkým rukávem, tepláky (legíny) Pytlík na úbor Malý ručník s poutkem 1x balení toaletních papírů (balení po 4ks) 1 balení papírových kapesníku (10 ks) 1x tekuté mýdlo (může být náplň) Aj:20Kč na kopie, tyčinkové lepidlo. Třídní fond: 200 Kč Přezůvky   2.B Sešity: ČJ, M – dopíšeme loňské, další nakoupíme z třídního fondu Matematika: trojúhelník. Pouzdro: 2x tužka, 2x pero, pastelky, ořezávátko, guma, fix na stírací tabulku VV + PČ: igelitový ubrus, zástěra ( staré triko). TV: tričko s krátkým rukávem, tepláky (legíny), obuv se světlou podrážkou, pytlík na úbor. AJ: sešit 1x 440 + 20 Kč na kopie. Ostatní: malý ručník s poutkem, 1x toaletní papír, 1 krabice papírových kapesníků, 1x tekuté mýdlo, pevné průsvitné obaly na sešity a učebnice. Třídní fond 150 Kč. Přezůvky   3.A Sešity: 6x 523 ( 5xČJ, 1x HV) 2x 564 ( M) 1x 540 ( M) 2x 423 ( Aj Krucinová,) x 544 (1x AJ Pytlová, 1x cvičný sešit) 2x 644 deníček 1x notový sešit Vybavení pouzdra:  pero, náhradní pero, červená propiska, 2 tužky ( č. 1, č. 3 ),  strouhátko, guma, pastelky, malé pravítko ( 20 cm-do pouzdra ), ostré nůžky, tuhé lepidlo Aj:30Kč na kopie, 2x tyčinkové lepidlo. TV: pevná obuv se světlou podrážkou, legíny nebo tepláky, tričko. Na 2. Pololetí na plavání ručník, plavky. PČ: staré triko, igelitový ubrus. Pro potřeby třídy: 4 ks toaletního papíru, 2x balík papírových kapesníků (2x 10 ks), vlastní ručník, 1 ks tekuté mýdlo (stačí náplň bez pumpičky). Papuče na přezutí. Třídní fond 200 Kč. Prosím veškeré sešity a učebnice obalit !!!       3.B Sešity: 2x 423 ( Aj Krucinová) ČJ, M – dopíšeme loňské, další nakoupíme z třídního fondu 1x 423 (HV) – ponecháno ve škole, 1x průsvitný obal A4 Matematika: trojúhelník s ryskou, dlouhé 30cm pravítko, kružítko Pouzdro: 2x tužka, 2x pero, pastelky, ořezávátko, guma, fix na stírací tabulku, krátké pravítko VV + PČ: zástěra ( staré triko). TV: tričko s krátkým rukávem, tepláky (legíny), obuv se světlou podrážkou, pytlík na úbor. Ostatní: malý ručník s poutkem, 1x toaletní papír, 1 krabice papírových kapesníků, 1x tekuté mýdlo, pevné průsvitné obaly na sešity a učebnice. AJ: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček. Přezůvky   4.A Sešity: 7x 523 ( 3x ČJ, 2x M, 1x PŘ) 1x 644 (deníček) 2x 420 (1xM, 1x VL) 1x 545 ( INF) 1x notový sešit ( může být i sešit z loňského šk. roku) 2x 464(AJ obě skupiny) Vybavení pouzdra: pero, náhradní pero, červená propiska, 2 tužky (č. 1, 2), strouhátko, guma, pastelky, malé pravítko 20cm, malé tyčinkové lepidlo, malé nůžky Hygienické potřeby: Papírové ručníky, tekuté mýdlo, papírové kapesníky, toaletní papír (nejlépe v krabici). Geometrie: Trojúhelník s ryskou, pravítko 30 cm, strouhátko, tužka č. 3, kovové kružítko. Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo 100 Kč na VV a PČ Přezůvky 4.B Sešity: 4x 424 1x 545 ( 1x INF) 2x 420 5x 423 (2x Aj Krucinová) 6x 544 Pouzdro: 2x tužka č.2, 3, guma, strouhátko, 2x pero, kružítko, nůžky, krátké pravítko,pastelky Výtvarná výchova: vodové barvy, temperové barvy, kelímek na vodu, suché pastely,voskovky, lepidlo Herkules, hadřík, igelit na lavici, paleta, štětce (plochýč. 12, kulatý č. 4,6, 8, 12), zástěra nebo staré triko. Aj:30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček- lze z loňského škol. roku. TV: jarmilky nebo tenisky se světlou podrážkou, tričko s krátkým rukávem, tepláky nebo legíny, plavky, koupací čepici, ručník, sprchový gel Ostatní: toaletní papír, papírové kapesníky, trojúhelníkové pravítko s ryskou, pravítko 30 cm, velký lenoch, 3 folie (2 velké 1 malá)   5.A Sešity: 3x 544 ( 2x ČJ, 1x VL) 2x 440(1xM, 1x PŘ) 1x 423 (HV) – loňský nebo nový, 1x pevný průsvitný obal A4 1x 464(AJ Pytlová + 30 Kč na kopie) 2x 444 (Aj Ulrichová + 30 Kč na kopie, 2x ČJ) 1x 545 ( INF) 1x 644 (deníček) 1x notový sešit ( může být i loňský) Pomůcky v pouzdře: tužky, pera, pravítko, nůžky, pastelky, guma, fixy, tyčinkové lepidlo, kružítko, strouhátko. Geometrie: Trojúhelník s ryskou, kovové kružítko, tužky, guma, strouhátko, 30cm pravítko, 20cm pravítko do pouzdra. Červená a modrá propiska, pastelky. Aj: tyčinkové lepidlo VV a PČ: 20 velkých výkresů, 20 malých výkresů, barevné papíry, vodové a temperové barvy, voskovky, 3x štětec – tenký, tlustý, plochý č. 12, 6, 8, 4, tyčinkové lepidlo, lepidlo Herkules, černý fix, nůžky, kelímek na vodu, hadřík, igelit na lavici, bílá pastelka -  vše uložit do dětského kufříku nebo krabice. TV: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště – v pytlíku, mohou nechávat ve škole. Přezůvky 2x toaletní papír, tekuté mýdlo, kapesníky   5.B Sešity: 1x 444 (AJ) 3x 523 (ČJ) 2x 544 (M) 2x 540 (Vl, Př) 1x 644 (deníček) Pomůcky v pouzdře: 2 tužky (dvojky), pero (propiska), pastelky, guma, fixy, ořezávátko Geometrie: Trojúhelník s ryskou, 30cm pravítko, kružítko (nejlépe kovové – vydrží) VV a PČ: 20 velkých výkresů, 20 malých výkresů, barevné papíry, vodové a temperové barvy, voskovky, 3x štětec – tenký, tlustý, plochý, tyčinkové lepidlo, lepidlo Herkules, černý fix, nůžky, kelímek na vodu, hadřík, bílá pastelka - vše uložit do dětského kufříku nebo krabice TV: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště – v pytlíku, mohou nechávat ve škole Přezůvky 2x toaletní papír, tekuté mýdlo, kapesníky AJ: 30 Kč na kopie    

ODISky prvňáčkům zdarma

Vyhlašovatelem propagačně-marketingové kampaně je Dopravní podnik Ostrava a.s. Žádosti o vydání osobní ODISky pro děti narozené v letech 2016 a 2017, podané v zákaznických centrech nebo on-line na www.dpo.cz/eshop v období od 1. dubna 2023 do 30. září 2023, budou přijaty bez nutnosti uhradit poplatek za vydání ODISky uvedený v platném ceníku. Podrobnosti ZDE.

Školní akce – Laser game 7.A, 8.A, 8.B

Dne 27. 6. 2023 strávilo poslední červnové dopoledne 12 žáků ze tříd 7.A, 8.A a 8.B v Laser aréně Ostrava-Jih. Žáci bojovali ve třech týmech proti sobě, do boje se zapojila i paní asistentka M. Bezušková. Po třech kolech byl jednoznačným vítězem Max Sivera a nejlepším střelcem Vanessa Terkelyová. Všichni si to užili a očekávají vánoční odvetu.

H. Dostálová

Dvoudenní výlet do Liberce 7.B

Ve dnech 26. 6. – 27. 6. 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili výletu do města Liberec. Výlet začal pro všechny brzkým vstáváním, neboť odjezd z Ostravy–Svinova byl po 4 hodině ráno. Do Liberce jsme dorazili po 10.00 hod a hned jsme se vydali do zábavně vzdělávacího parku IQLANDIE.  Nejprve jsme navštívili planetárium, kde jsme shlédli film Cesta časem. Poté jsme prozkoumávali celou IQLANDII. Po návštěvě jsme se vydali ubytovat a podvečer zakončili koupáním v přírodním koupališti. Druhý den ráno jsme vyrazili do Zoo Liberec a poté na náměstí Dr. E. Beneše. Někteří odvážlivci se vydali na prohlídku radniční věže. Odměnou byl nádherný výhled do širokého okolí a na horu Ještěd se známým televizním vysílačem. Po prohlídce a procházce náměstím jsme se plni zážitků, unaveni a vyčerpáni vydali na cestu k vlakovému nádraží, a pak hurá domů. Akce byla hrazená za přispění Statutárního města Ostravy – grant Talentmanagement. Všem se nám školní výlet líbil.

Děcká, P. Bartková

Barevný den s EKO-KOMem 4.B

Žáci 4. B (v počtu 13) se v pátek 26. 5. 2023 zúčastnili v centru Ostravy akce, která byla zaměřena na podporu třídění odpadu. „Barevný den“ přichystalo SMO ve spolupráci se společností EKO-KOM. Cílem bylo žáky motivovat ke správnému nakládání s odpady, vysvětlit jim smysl třídění odpadu, kterého se v domácnostech vyprodukují tuny. Pro žáky byly připraveny tematické aktivity, hry, soutěže, ale i atrakce – motokárky, koloběžky, popelářské autíčko, které mohli řídit, skákací hrad a skluzavka. Z akce si odnesli nové informace a motivační dárky.

R. Fryčková

Školní exkurze – ZOO Zlín

Dne 20. června 2023 se třídy z 2. stupně zúčastnily exkurze do zlínské ZOO. Výběr žáků, kteří byli v letošním školním roce úspěšní v přírodovědných předmětech, strávil celý den ve společnosti zvířat z celého světa. Žáci brzy ráno vyjeli školním autobusem a těsně před otevírací dobou dorazili na místo. V ZOO navštívili expozice rozdělené podle světadílů – Ameriku, Asii, Afriku, Evropu a Austrálii. V expozicích tak mohli zhlédnout např. surikaty, klokany, lachtany nebo největší hlodavce na světě – kapybary. Zážitkem pro ně bylo krmení rejnoků a příležitost si je pohladit. Někteří využili možnosti prohlídky ZOO z místního vláčku, jiní si ZOO prošli poctivě pěšky. V areálu ZOO mohli obdivovat i zámek postavený v historizujícím slohu, u kterého se na konci parného dne občerstvili a osvěžili. V odpoledních hodinách se pak žáci vydali autobusem zpět domů. Výlet se všem zúčastněným líbil.

R. Kuděla, H. Dostálová, G. Krucinová, M. Bezušková

Projektový den v ZOO Zlín - Lešná

Dne 20. 6. 2023 jsem se zúčastnila projektového dne v ZOO Zlín – Lešná s žáky 1. – 4. B třídy (48 žáků + 4 ped. prac.). Cílem návštěvy v zoologické zahradě bylo poznávání a pozorování zvířat v prostředí, které se téměř podobá tomu, ve kterém se běžně vyskytují. V areálu, který se odlišuje od tradičního pojetí ZOO, je řada pavilónů a expozic. Žáky nejvíce zaujala „zátoka rejnoků“ – tyto paryby si mohli hladit a krmit je, dále chovné zařízení s vnitřním ustájením pro slony, které patří mezi největší na světě, také největší hlodavec na světě kapybara, atd. Žáci byli s průběhem projektového dne spokojeni, získané informace a vědomosti mohou využít a uplatnit v hodinách slohu, výtvarné výchovy, prvouky a přírodovědy.

R. Fryčková, P. Sabelová

Kam s ním? 7.B v OZO Ostrava

V pondělí 19. 6. 2023 si žáci 7. B třídy položili klasickou nerudovskou otázku Kam s ním? V rámci vzdělávacího programu se zamysleli nad obsahem jednoho kontejneru na směsný odpad. Naučili se, jak správně třídit odpad v Ostravě. Dozvěděli se něco o tom, jak vzniká skládka a jak se uzavírá. To vše proběhlo v Centru odpadové výchovy OZO Ostrava v Ostravě-Kunčicích prostřednictvím videí, prezentací a pracovních listů pod vedením zkušené lektorky.

P. Bartková, A. Děcká

Školní exkurze Štramberk 6.A

V úterý 20 6. 2023 se žáci 6.A vydali na výlet do malebného městečka Štramberk. Po cestě vlakem jsme vystoupili v podhůří Beskyd a vydali se za krásami horského městečka, rozloženém na strmých úbočích několika kopců. Cestou ke zřícenině hradu jsme míjeli půvabné uličky a dřevěné roubené domy. Vydali jsme se vysoko nad město k pozůstatkům hradu a k věži zvané Trúba s dřevěným ochozem, odkud jsme měli fantastický výhled do širokého okolí. Po prohlídce náměstí, zhlédnutí výroby regionální speciality, Štramberských uší, jsme naše kroky směřovali k vrcholu Kotouč a jeskyni Šipka, kterou proslavily archeologické nálezy.

Výlet jsme si všichni ve slunečném a horkém počasí velmi užili.

Jan Nikl

Výšlap na Lysou horu 2023

V pátek 16. 6. 2023 podniklo 28 žáků 2. stupně tradiční červnový výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, Z. Čani a M. Kukelkové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Zdolali jsme vrchol Lysé hory, Max Sivera a Patrik Suranovský v rekordním čase 1 hod. 45 min. Všichni měli obrovskou radost. Za odměnu jim byl nádherný výhled, a to také díky krásnému počasí, které nám tento den opravdu přálo.

P. Bartková

Výroba dřevěných kuželek 7.B

V úterý 13. června 2023 třída 7. B navštívila vybavenou truhlářskou dílnu nedalekého Střediska volného času Gurťjevova a vyrobila si dvě sady švédských dřevěných kuželek včetně úložných krabic. Venkovní společenská hra, kterou si žáci vyráběli, se nazývá Kubb. Děti se rozdělily do dvou skupin. Jedna skupina vyráběla jednotlivé kuželky, tzv. kubby, a jednu větší kuželku – figurku krále. Technikou gravírování si zdobily jednotlivé kubby, každý svůj jeden vlastní. Druhá skupina vyráběla dřevěnou krabici, do které si uložily veškeré komponenty hry. Potom se obě skupiny vyměnily. Ve venkovních prostorách střediska jim byla vysvětlena pravidla hry a obdržely i tištěnou verzi pravidel hry. Nakonec si hru vyzkoušely. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement.

P. Bartková

Hrajeme si s Merkurem 2023

V úterý dne 6. června 2023 reprezentovali naši školu vybraní žáci 6.A  na tradiční soutěži Hrajeme si s Merkurem, kterou organizuje ZŠ Volgogradská. Tentokrát plnili úkol postavit Formuli 1. Všichni úkol splnili v daném časovém limitu.

M. Juchelka

Turnaj ve stolním tenise ke Dni dětí 2023

Ve čtvrtek 1.6.2023 jsme uspořádali na naší škole turnaj ve stolním tenise ke Dni dětí. Od rána soutěžili žáci šestých až devátých ročníků. Přihlásilo se 40 dětí, aby zúročili celoroční trénovaní o přestávkách i ve volném čase. Rozděleni byli do čtyř skupin. Výsledky: 1. skupina - chlapci 6. ročníku 1. místo - Honza Jurk 2. místo - Patrik Suranovský 3. místo - Kristián Červeňák 2. skupina - chlapci 7. ročníků 1. místo - Marek Šariský 2. místo - Milan Škapík 3. místo - Kristián Pecha 3. skupina - chlapci 9. ročníků 1. místo - Marcus Čonka 2. místo - Saša Satmarin 3. místo - David Štuka 4. skupina - dívky 6.-9. ročníků 1. místo - Sára Kandráčová 2. místo - Nikol Holubová 3. místo - Anna Pavlištíková Turnaj byl velmi napínavý a nesl se v duchu fair play. První tři z každé kategorie byli oceněni diplomem, sladkou odměnou a drobnou upomínkou. Umístěni na prvním místě dostali i zlatou čokoládovou medaili.

P. Kaděrová, R. Kuděla, M. Juchelka

Velká výzva v ČT Ostrava

Dne 30. května 2023 se vybraní žáci – z 2. B Dorka, z 3. B Ondra a Honza a ze 4. B Jolka a Martin – zúčastnili natáčení pořadu Velká výzva ve studiu České televize v Ostravě. Postavili se proti žákům jiné ostravské školy – měli prokázat vědomosti z vlastivědné oblasti, rychlost a zručnost v manuálních činnostech – čekala je výroba dřevěné stavebnice, ze které by se dala postavit budova, a dílky stavebnice uložit do ušitého sáčku. S tím jim pomohl jejich patron Ivo. Žáci si vedli velmi dobře, ukázali, že jsou týmoví hráči - měřili, kreslili, pilovali a kompletovali. Jejich snaha se vyplatila – vyhráli a po zásluze jim patří naše blahopřání!

R. Fryčková

Školní exkurze Marlenka 2023

V rámci seznámení s cukrářskou profesí se žáci druhého stupně naší školy účastnili dne 23. 5. 2023 exkurze do podniku Marlenka, který sídlí v Lískovci u Frýdku-Místku. Vybraní žáci nasedli před 10. hodinou dopolední do školního autobusu, který je dovezl před brány cukrářské firmy Marlenka. Tam byli žáci uvedeni do návštěvnického centra, kde se jich ujal zaměstnanec firmy. Vyslechli si povídání o historii Marlenky a o profesní cestě jeho zakladatele pana Gevorga Avetisjana. Během prezentace se jim dostalo ochutnávky nejprodávanějších výrobků. Po úvodní prezentaci se žáci mohli podívat na to, jak probíhá výroba a balení výrobků. U prohlídky výroby si někteří z nich zasloužili za správně zodpovězené otázky sladkou odměnu. Na konci exkurze měli žáci možnost zakoupit si sladké i slané výrobky v podnikové prodejně, kterou rádi využili. Exkurze žákům přiblížila cukrářskou profesi a její využití na trhu práce.

H. Dostálová

Technické památky ve VMVP Rožnov p/Radh.

Žáci tříd 1. – 4. B navštívili ve středu 24. 5. 2023 rožnovský skanzen v rámci projektového dne. Prohlédli si dřevěné stavby, které jim dovolili nahlédnout do každodenního života lidí valašské vesnice v období od konce 18. století do 50. let 20. století. Většina staveb jsou originály převezené z původních míst. Zhlédli také technické objekty, které dokumentují rozvoj hospodářství na vesnici – vodní mlýn, hamr, pilu, valchu. Žáci se seznámili i se starými dopravními prostředky a zemědělskou technikou z konce 19. století. Touto exkurzí se žákům poodhalil život lidí půvabného Valašska v dobách dávno minulých.

R. Fryčková

Revolution train 2023

Dne 16. 5. 2023 se žáci z tříd 7.B, 8.B a 9.B zúčastnili projektu Revolution train neboli protidrogový vlak. REVOLUTION TRAIN - preventivní projekt založený na smyslovém prožitku a interaktivitě, rozšiřuje dosavadní přístupy k primární protidrogové prevenci. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN je unikátním nástrojem, který přináší novou formu všeobecného preventivního programu skrze interaktivní a zážitkové vzdělávání. Cílem vlakového programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy, závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Souprava REVOLUTION TRAIN je 300tunovým a 165 metrů dlouhým kolosem a zároveň médiem, jež vzbuzuje zájem široké veřejnosti a otevírá nové možnosti spolupráce v oblasti prevence. Vlak tvoří celkem 6 vagonů, které jsou uzpůsobeny do podoby multimediálních sálů, v nichž se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Návštěvníci protidrogového vlaku tímto příběhem procházejí a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stávají jeho účastníky. Žákům i pedagogům se projekt velice líbil. Všem projekt přinesl mnoho poučení.

P. Bartková, M. Bezušková, A. Děcká, R. Kuděla

Dopoledne se záchranáři

V pondělí 15. 5. 2023 se žáci 3. a 4. B (celkem 27) zúčastnili u příležitosti Dne tísňové linky 155 na výjezdovém stanovišti v OV-Zábřehu Dne otevřených dveří. Žáci měli možnost seznámit se s prací Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (žáci zasypali záchranáře řadou otázek, ti jim na ně trpělivě odpovídali, vyzkoušeli si resuscitaci člověka v bezvědomí), nechyběla ukázka techniky (sanita, vrtulník) a informace o práci operátorů tísňové linky. Žáci si uvědomili, že těžká práce záchranářů má nedocenitelný význam pro společnost.

R. Fryčková

Roboti v našem životě 7.B

Ve středu 10. května 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili programu Roboti v našem životě, který nabízí pro 2. stupeň základních škol Dolní oblast Vítkovic v učebně Velkého světa techniky. Roboti se dnes nacházejí všude kolem nás. Mnohdy ani netušíme, kolik věcí nám ulehčují a co všechno dělají. Vzdělávací program rozšířil znalosti žáků v oblasti robotiky – uvědomili si, co to vlastně robot je a jakým způsobem funguje. Dozvěděli se, kde všude se mohou s robotem setkat. V praktické části lekce si ve skupinách sami sestavili vlastního robota z Lega a zkusili si jej také naprogramovat. Intuitivně se učili základům algoritmizace. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement. Dětem tato návštěva přinesla mnoho nových informací, poskytla nový pohled na svět IT, robotiky a programování. Projevené nadšení dětí u praktické části lekce naznačovalo probouzející se zájem o tyto moderní vědní obory.

P. Bartková

KREATIVNÍ DEN – KORÁLKY KATLAS

Ve středu 29. 3. 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili kreativních dílniček organizovaných společností Korálky Katlas. V rámci jednotlivých stanovišť si děti vytvářely vlastnoruční výrobky. Nabídka byla pestrá – přes zdobení perníčků, malování vyfouklých vajíček a pískování, až po tvoření náramků nebo jiných šperků, techniku drátování či výrobu skleněných přívěsků s psaníčky. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement. Dětem tato návštěva přinesla zážitek plný tvořivosti a radosti. Rozvíjely svou kreativitu, technické a logické myšlení, seznámily se s různými nástroji a materiály.

Šití v DOV - 7.A

Dne 19. 4. 2023 si žákyně 7. ročníku vyzkoušely jednu z hlavních ženských dovedností, šití. Celé dopoledne probíhal v Dolní oblasti Vítkovic workshop šití s paní lektorkou, která děvčata seznámila s historií krejčovství, šicími potřebami, technikami a bezpečností. Paní lektorka děvčata prozkoušela ze základních znalostí a dovedností. Děvčata si nejprve vyzkoušely navlékání nitě a základní stehy. Potom začaly s šitím vlastního jehelníčku, který si v druhé polovině hodiny šití, mohly ozdobit podle své fantazie a konečný výrobek si odnést domů jako malý dárek. Žákyně si díky této praktické lekci zlepšily jemnou motoriku, seznámily se s materiálem a technikou. V neposlední řadě si mohly vyzkoušet jedno z budoucích praktických povolání. Lekce v DOVu jsou vždy praktické a zábavné. Těšíme se na další.

H. Dostálová

Den otevřených dveří 2023

Den otevřených dveří na naší škole proběhne dne 28. února 2023.

 

Valentýnský týden na Chrjukince

Vyhodnocení Valentýnského týdne

V týdnu od 13. 2. – 17. 2. 2023 se na naší škole uskutečnil Valentýnský týden. Úkolem žáků i zaměstnanců školy bylo, aby každý den měli na sobě vybranou barvu oblečení: pondělí – černobílá; úterý – červená; středa – modrá; čtvrtek – zelený; pátek – růžový. Soutěže se zúčastnilo celkem 14 tříd. Soutěž se hodnotila zvlášť na 1. stupni a 2. stupni. Výherní třídy 1.stupeň:                         Výherní třídy 2. stupeň:
 1. místo B             211b                      1. místo  7.B         165b
 2. místo B             158b                      2. místo 6.A         109b
 3. místo B                88b                     3. místo  8.B          70b
Do celkového hodnocení se bodovaly počty žáků a zaměstnanců, kteří přišli do školy v příslušné barvě, a počet kusů oblečení dané barvy. Bylo to zábavné a zajímavé zpestření školní docházky. Tabulka vyhodnocení zde: Tabulka Valentýn

A. Děcká, J. Kučerová

Černobílé pondělí

Červené úterý

Modrá středa

Zelený čtvrtek

Růžový pátek

Čokoládová vařečka 2023

Ve čtvrtek 19. 1. 2023 se uskutečnil již 23. ročník soutěžeO čokoládovou vařečku na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla a krása.“ Jsme jako jídlo, každý máme svou trvanlivost. Soutěž pořádala SŠSS Krakovská, Ostrava. Soutěž byla určena žákyním a žákům základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a hodlají se tomuto oboru v budoucnu věnovat buď profesionálně, nebo jako zajímavému a užitečnému koníčku. Je to jediná soutěž podobného typu v kraji pro žáky základních škol. Žáci 7.–9. tříd z deseti ostravských základních škol, zvláště z obvodu Ostrava-Jih, měli za úkol v časovém limitu 25 minut připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou. Všichni soutěžící měli k dispozici surovinový koš a „k ruce“ jednoho asistenta, žáka 3. ročníku učebního oboru Kuchař - číšník. Výsledný pokrm hodnotila čtyřčlenná porota, která hodnotila nejen dodržování technologických postupů a časového limitu, hygienu při práci, ale především chuť, nápaditost a celkový vzhled připravovaného pokrmu. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků. Naši školu reprezentovala žákyně 9. třídy Nela Hudcová, která si připravila cibulovo-sýrový quiche. Podpořit ji přišly žákyně 7. ročníku, které se této soutěže chtějí zúčastnit v příštím roce. Nela se z celkového počtu 17 žáků umístila na krásném 6. místě. Moc děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Poděkování i patří panu učiteli Niklovi, který žákyni na soutěž připravoval.

Andrea Děcká

Kroužek kreativní kresby pro žáky 1. stupně

Od listopadu 2019 zahájil svou činnost zájmový kroužek pro žáky 1. stupně zaměřený na kreativní kresbu, který vede p. uč. Ondřej Bělka. Doposud byla tématem kresby zvířata tuzemská i exotická, a to medvěd, vlk, kůň nebo gepard. Následovat bude lidská figura. Celý postup práce děti vidí na tabuli a podle pokynů učitele pracují samy. Hned od počátku se stal kroužek velmi oblíbeným. Ukázky prací jsou zde:

Vánoční jarmark 2022

V úterý 13. 12. 2022, tj.  po třech letech, uspořádala naše základní škola již tradiční vánoční jarmark. V úvodu se představili žáci školy vánočním vystoupením, které si připravili se svými vyučujícími a asistentkami pedagogů pro rodiče, příbuzné a kamarády. Na programu byly vánoční písně a koledy, hra na flétnu, recitace, vystoupení mažoretky a tanečního kroužku. Programem nás provázely moderátorky M. Mazúrová a Z. Menšíková, žákyně 9. B. Vystoupení se všem návštěvníkům líbilo a děti byly odměněny potleskem. Na závěr jsme si společně zazpívali Rolničky, rolničky a poté začal vánoční jarmark. Všichni návštěvníci si mohli prohlédnout a zakoupit výrobky, které pro ně vyrobily děti pro zpříjemnění vánoční atmosféry doma. Ve školní kuchyňce si všichni mohli dát skvělé langoše. V pozadí zněly vánoční koledy na klavír v podání pana učitele J. Nikla. Nápaditá vánoční výzdoba vznikla pod vedením M. Vallové. Všem kolegům a kolegyním děkuji za výbornou spolupráci během přípravy této akce.

J. Kučerová

Vánoční dílny

Dne 20.12.2022 se žáci přípravné a druhé třídy zúčastnili vánočního programu v SDDM na ulici Volgogradská. Děti si zde mohly vyrobit svou vlastní ozdobu na vánoční stromeček ve tvaru hvězdičky. A poté žáci lepili třpytky na vánoční baňku. Koledy doprovázely vánoční tvoření a děti si u vyrábění zpívaly. Žáky vánoční dílny moc bavili. Byli nadšeni, že si výrobky můžou odnést domů a dát si je na svůj vánoční stromeček.

Sofie Joannidu

Výlet na zámek Raduň 0.A

Dne 19.12.2022 se žáci přípravné třídy zúčastnili naukové prohlídky na zámku v Raduni. Děti si zde upevnily vědomosti o tehdejším životě. Žáky nejvíce upoutal průvodce. Byl oblečený jako sluha šlechticů, kteří kdysi žili na zámku. Vyprávěl dětem, jaký byl život na zámku. Žáci si prohlédli několik komnat nazdobených ve vánočním duchu. Na konci exkurze se každý mohl podívat do kouzelného zrcadla a myslet si jedno přání. Děti byly nadšené, prohlídka se jim velice líbila. Poté jsme si s žáky prošli zasněženou zámeckou zahradu, kde si žáci mohli pohrát a postavit si sněhuláka. Z výletu jsme odjížděli všichni spokojení a těšíme se na další výlety, které plánujeme na příští rok.

Sofie Joannidu

Informace o průběhu projektů SMO 2022

Projektem Řemesel se nebojíme jsme cílili na zvýšení vzdělanosti a osobního zájmu o technické a řemeslné obory. Projekt Kniha je náš kamarád měl za svůj cíl zvýšení čtenářské dovednosti, zájmů o knihy a zlepšení podmínek provozu školní knihovny. Projekt Vzdělávání na Chrjukince cílil na zkvalitnění vzdělávání našich žáků. Podporoval jejich zájem o školní vzdělávání, snahou bylo také poskytnout žákům zažít osobní úspěch a podporovat pozitivní kamarádské vztahy ve škole. Vice informací ZDE.

Mikulášský turnaj v přehazované 2022

V úterý 6.12.2022 jsme uspořádali na naší škole již druhý ročník Mikulášského turnaje v přehazované. Od rána soutěžili žáci šestých a sedmých ročníků. Klání se zúčastnilo 6 družstev. Rozděleni byli do dvou skupin. Ve skupině A se nejvíce dařilo hráčům 6.A s názvem PSY a skupinu B ovládli hráči 7.A a 7.B s názvem Zabijáci. Samotné finále vyhrálo družstvo 6.A PSY. Výsledky A: 1. místo družstvo 6.A (Patrik, Kristián, Dominik, Honza, Nikola, Žaneta) 2. místo družstvo 7.A a 7.B (Marek, Kevin, Adéla, Laura, Leona, Anička) 3. místo družstvo 7.A a 7.B (Vilém, Sebastián, Kristián, Jakub, Vendy, Barča) Následně hráli žáci osmých a devátých ročníků. Zúčastnilo se 5 družstev. Hrálo se systémem hry „Každý s každým“ v rámci jedné skupiny. Nejlépe se dařilo žákům 9.B s názvem Krimi. Výsledky B: 1. místo družstvo 9.B (Michal P., Michal D., Eliáš, Petr, Markéta, Barbora) 2. místo družstvo 9.A (Rosťa, Lukáš, Mates, Marcus) 3. místo družstvo 8.A a 8.B (Erik, Kevin, Dominik, Denis, Laura, Marie) Všichni hráči byli oceněni propiskou a diplomem. První tři družstva dostala medaili a cenu. Sportovní zápolení se neslo v duchu fair play.

P. Kaděrová

Výukový program v ostravském planetáriu

V úterý 6.12.2022 žáci 1. až 4. B navštívili ostravské planetárium. Program byl složen z živě moderované části – Co vidíme na obloze (souhvězdí, obzor, světové strany, hvězdnou oblohu, planety a další tělesa Sluneční soustavy), z prohlídky expozice a zhlédnutí filmu Chrumka a kouzelná raketa. Žáci tak podnikli objevnou výpravu celou Sluneční soustavou. Program byl dotován z programu Talentmanagement SMO.

R. Fryčková

V Pevnosti poznání v Olomouci 2022

V úterý 29.11.2022 jsme se zúčastnili vzdělávacích programů v Science centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Architektonicky výjimečná stavba, která v 19. století sloužila jako dělostřelecký sklad, se v roce 2015 stala Pevností poznání, místem, které žije vědou. Prvňáčci se přesvědčili, že matematika není žádný strašák a formou zábavných her a pohybových aktivit se seznámili se základy matematického myšlení, každý žák si vytvořil originální obrázek z geometrických tvarů. Podobně si druháci zopakovali základní rovinné a prostorové geometrické tvary a procvičili si geometrickou představivost. Třeťákům a čtvrťákům program To je bomba dal odpověď na otázku, jaká chemická reakce se skrývá za procesem šumění. Naučili se vyrábět šumivou bombu do koupele. Všichni žáci pak zhlédli v digitálním planetáriu film. Pevnost poznání má kolem 150 interaktivních exponátů ve 4 tematických expozicích – Rozum v hrsti, Světlo a tma, Živá voda a Do historie. Všechny si je žáci mohli „osahat“. Výukový program byl dotován z programu Talentmanagement SMO.

R. Fryčková

Olomouc - Pevnost poznání 7. ročníku

Dne 29. listopadu 2022 žáci 7. ročníku navštívili město Olomouc. V 7:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy. Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Jakmile se otevřely brány Pevnosti poznání, čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Akční animátoři nás provedli historií Olomouce, odhalili všechny zázraky spojené s 3D tiskem a nechali nás v digitálním planetáriu přenést přímo do vesmíru. Poté nás čekala procházka Smetanovými sady, které jsou součástí Výstaviště Flora Olomouc. Nakonec naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve 12 hodin nás potěšila produkce olomouckého orloje. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru.

P. Bartková

Svět v otázkách a odpovědích v DOV

V pátek 25.11.2022 jsme opět využili široké nabídky vzdělávacích programů Světa techniky v DOV. Tentokrát nás zajímal svět v otázkách a odpovědích. Nejdříve nás lektorka Katka seznámila s prací reportéra. Pak jsme byli rozděleni do 4 skupin, každá se měla zabývat jedním tématem (gastronomie, fauna, anatomie, stromy). My jsme procházeli exponáty, poznávali jsme je a pak si zahráli na odborníky z oboru, kameramany a redaktory. Redaktor kladl otázky odborníkovi, kameraman vše natočil. Na záznam jsme se pak společně podívali. Práce nás velmi bavila, odnesli jsme si ze ST spoustu zážitků a poznání z oborů.

R. Fryčková

Návštěva ruční papírny Velké Losiny

Ve čtvrtek 20.11.2022 žáci 1. – 4. B navštívili velkolosinskou ruční papírnu, která byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Tato manufaktura dnes patří k nejstarším doposud fungujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír, který je velmi kvalitní a trvanlivý - se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Papír se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Žáci si prohlédli expozici (s odborným výkladem), také výrobní dílnu a sami si pak ručně vyrobili papír s průsvitkou, obálku, záložku se svým znamením a vyrazili pečeť na dopisní papír. Další výrobky ruční papírny si mohli koupit v podnikové prodejně. Exkurze, jejíž součástí byl také oběd, byla financována z větší části z dotačního programu Talentmanagement, který vyhlašuje SMO.

R. Fryčková

Exkurze 7. tříd do Prahy

V úterý 25. října 2022 se 7. ročník naší školy zúčastnil celodenní exkurze do Prahy. Výlet začal na svinovském nádraží v brzkých ranních hodinách a pokračoval jízdou Regiojetem na Hlavní nádraží v Praze. Naším hlavním cílem bylo Národní technické muzeum a jeho expozice. V muzeu jsme prozkoumali stálé expozice rozdělené na jednotlivá témata. V expozici historie dopravy byla k vidění stíhačka z druhé světové války, automobil prvního čs. prezidenta nebo lokomotiva Franze Josefa I. s jídelním vozem. V muzeu architektury jsme viděli modely a ukázky světových uměleckých slohů a u expozice FOTO KINO jsme společně prošli vynálezem fotografie od původních snímků až po ty moderní. Průvodcem v technickém muzeu byl žákům pracovní list, který ve svých skupinkách společně vyplňovali. V centru města jsme prošli okruhem pražského židovského města, kde jsme mohli na vlastní oči poznat kousek židovské kultury a historie. Žáci poprvé navštívili synagogu a židovský hřbitov. Propojili tak znalosti z českého jazyka (pověsti o staré Praze) a dějepisu (judaismus). Po prohlídce centra města jsme se vydali opět po stopách školních znalostí. Čekalo nás místo děje Povídek malostranských a ukázka barokního slohu v jednom, kostel sv. Mikuláše. Po cestě na metro jsme nemohli minout Hradčanské náměstí s dominantou Pražského hradu a Valdštejnské zahrady. Po tomto náročném programu pak žáky čekala zasloužená odměna v podobě rozchodu na Václavském náměstí, kde se mohli občerstvit a nakoupit si. Někteří odvážní a méně znavení žáci zvolili na závěr prohlídku Národního muzea, kde jim odměnou byl úchvatný výhled z kupole muzea na Václavské náměstí společně se zapadajícím sluncem. V pozdních odpoledních hodinách jsme se pak společně vydali zpět na Hlavní nádraží, kde jsme po šesté hodině opouštěli hlavní město ve žlutém vlaku směr Ostrava. Jsme rádi za krásné podzimní počasí a možnost navštívit a vidět Prahu zase trochu jinak. Exkurze byla financována z dotačního program Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje Statutární město Ostrava.

P. Bartková, H. Dostálová

Výlet do Prahy - Od trilobitů po mamuty

Ve čtvrtek 20.10.2022 se žáci 2., 3. a 4. B zúčastnili exkurze v Národním muzeu v Praze. Muzeum nabízí školám řadu atraktivních vzdělávacích programů. Základem nabídky jsou programy ke stálým expozicím. V historické budově NM se konala komentovaná prohlídka expozice Okna do pravěku s názvem Od trilobitů po mamuty. Žáci se seznámili s hlavními epochami pravěku a jejich obyvateli, poznali, jak vypadal život na našem území před mnoha milióny let. Jednotlivé sály byly zaměřeny na nejtypičtější představitele hlavních skupin živočichů a rostlin. Během prohlídky žáci zjistili, co jsou to zkameněliny (některé si mohli osahat), zhlédli na 2 tisíce exponátů od zkamenělých larev trilobitů až po obřího amonita a také zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Největší pozornost budila kostra dinosaura a mamut s mládětem. Čas nám zůstal i na prohlídku pražských pamětihodností. Exkurze byla z velké části financována z dotačního program Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje Statutární město Ostrava.

R. Fryčková

Barevný podzim 0.A

Návštěva DOV - Malování vlnou 0.A

Amazing Race 2022

V pátek 14. října 2022 se na střední škole Ahol uskutečnil 7. ročník jazykové a vědomostní soutěže pro žáky 6. – 9. tříd s názvem AHOL´S Amazing Race. Naši školu reprezentovali vybraní žáci 7. – 9. ročníků. Hlavním tématem pro letošní ročník byla POP Culture – Lights, Camera, Action. Soutěž obsahovala tři části: jazykovou (test v anglickém jazyce – poslech, čtení, vědomostní test), skupinovou soutěž (zdravověda, finanční gramotnost, IT a média, výtvarné aktivity), Amazing Race (soutěžní stanoviště). V jazykové části odpovídali žáci na 100 otázek, které se týkaly filmu. Ve skupinové části mělo naše družstvo výtvarnou aktivitu, v níž si žáci pod vedením paní profesorky vyrobili masky. Ve třetí části s názvem Amazing Race žáci navštívili 8 různých tříd, ve kterých byl ukrytý film. My jsme navštívili například filmy: Pomáda, Krokodýl Dundee, Jurský park, Piráti z Karibiku, IT a další. Škola si pro žáky přichystala i malé občerstvení, které pro ně připravila společnost KFC. Soutěž se žákům velice líbila, užili si to a někteří se už těší na další ročník.

A. Děcká

Výroba ptačího krmítka

Výroba ptačího krmítka V úterý 4.10.2022 žáci 4. B navštívili Svět techniky, kde si vyrobili ptačí krmítko. Lektorka Lucie měla pro ně připraveny polotovary, které žáci zbavili třísek smirkovým papírem a pak stloukali jednotlivé části hřebíčky k sobě. Žáci řezali, brousili, pilovali…, mnozí nepotřebovali pomoc - s nástroji měli už dřívější zkušenost při výrobě dřevěné kostky. Krmítka se jim povedla, odnesli si je domů, kde budou zdobit jejich okno.

R. Fryčková

Haloweenský pozdrav 8.A a 9.A

Žáci 4. B na dopravním hřišti

V pátek 7.10.2022 se žáci 4. B zúčastnili dopravní výchovy na dopravním hřišti při ZŠ A. Kučery. Výuka byla zaměřena na chování cyklistů na pozemní komunikaci. V učebně je lektor seznámil s dopravními značkami (některé jim jen připomněl), se kterými se na silnicích mohou setkat coby chodci a cyklisté. Zhlédli také krátká videa s konkrétní situací na silnici, probrali značky, křižovatky…Své znalosti pak předvedli na dopravním hřišti, kde se vystřídali jako chodci a cyklisté. Lektorem byli žáci pochváleni.

R. Fryčková

 

0.A v loutkovém divadle

Dne 7.10.2022 se žáci přípravné třídy zúčastnili divadelního představení v Loutkovém divadle Ostrava. Představení bylo o štěněti Dášeňce a dětem se moc líbilo, protože Dášeňka je neposedný pejsek, který svým majitelům přidělává nejen starosti, ale také hodně radosti. Představení bylo doprovázeno živou hudbou, která se dětem velmi líbila a hodně divadlo oživila.  Po divadle se děti dívaly na dřevěný orloj, který je součástí budovy DLO. Pohybující figurky je značně zaujaly. Určitě se všichni netrpělivě těšíme na další představení o pejskovi, tentokrát s názvem Fuj je to!

S. Joannidu

Řemeslo má zlaté dno 2022

Dne 5. října 2022 se vybraní žáci 9. tříd zúčastnili interaktivní soutěže Řemeslo má zlaté dno, která se konala v kulturním zařízení K-Trio. Za naši školu soutěžilo 6 žáků, jejichž úkolem bylo plnit na 18 stanovištích dané úkoly. Všechny úkoly prezentovaly střední školy a byly časově omezené (8 minut). Za splnění úkolu žáci dostávali body a zároveň se dozvěděli informace o daném studijním nebo učebním oboru. Mezi úkoly patřilo poznat druhy dřeva (truhlář, stolař), správně vyměřit a uříznout kachličky (zedník), poznat druhy květin, listy (zahradník, aranžér), poskytnutí první pomoci (zdravotní škola) a jiné. V rámci soutěže probíhal i doprovodný program, který připravili zástupci středních škol, a to: ukázka práce vězeňské služby, cukrářské výrobky, programování strojů CNC. Soutěž i prezentace škol byla velmi zajímavá a žákům se líbila. I když se náš tým neumístil na předních místech, patří jim všem poděkování za skvělou reprezentaci naši školy.

Andrea Děcká

Výlet 0.A do ZOO Ostrava

Dne 23.9.2022 se děti z přípravné třídy zúčastnily výletu do zoologické zahrady v Ostravě. Žáci si tuhle akci velice užili. Viděli spoustu zvířat, o kterých se učili v hodinách, na vlastní oči. Děti si takhle lépe upevnily rozdíly mezi zvířaty domácími a zvířaty divokými. Největší pozornost od dětí si získal král zvířat a také opičky, které si hrály na lanech. Děti svou dětskou hravost a zvídavost využily při zastávce u výběhu koziček, kde si děti mohly kozičky pohladit nebo je nakrmit. Oblíbená část bývá veliká prolézačka ve tvaru hradu. Zde se vždy děti pořádně vyřádí. Žáci z přípravné třídy odjížděli zpátky ke škole spokojení a těší se na další výlet.

S. Joannidu

4.B v ZOO Olomouc

Exkurze v ZOO na Svatém Kopečku V úterý 20.9.2022 se žáci 1. – 4. B zúčastnili exkurze v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Exkurze byla financovaná z dotačního programu Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje SMO (školní projekt Nechceme si jen hrát). V ZOO je spousta atrakcí – např. geologická stezka, na níž se nachází objekty, které si žáci mohli zblízka prohlédnout a osahat (krystalické břidlice, pískovce, usazené horniny atd.). Je zde vybudován systém infokiosků. Největším lákadlem byla samozřejmě zvířata. Žáci zblízka viděli žirafy, lvy, tygry, opice, ryby a spoustu dalších. Na vlastní kůži poznali netopýry a kaloně. Návštěvy zoologických zahrad a poznávání života zvířat, která zahrady chovají, se žákům nikdy neomrzí.

R. Fryčková

Duchové Madagaskaru a jejich domov v ZOO Ostrava

Duchové Madagaskaru a jejich domov …to bylo téma soutěže mladých zoologů v ostravské ZOO. Dne 14.9.2022 se jí zúčastnila 4 družstva, která byla složena ze žáků 3. a 4. B. Téma bylo velmi široké, žáci se na soutěž připravovali s třídními učitelkami, chtěli uspět. Za ne příliš příznivého počasí žáci plnili úkoly poznávací, vyplňovali test, odpovídali na otázky – jejich správná odpověď je posunovala k cíli. Přitom jim byl odměřován čas. Při účasti 71 škol z Ostravy a blízkého okolí uspělo nejlépe družstvo Tygříků (ve složení – Jolana, Salome, Martin a Milan) – obsadilo pěkné 8. místo. Zasluhují si uznání. Blahopřání ale náleží všem žákům, kteří se na soutěž pečlivě připravovali.

R. Fryčková

Svět techniky - krmítko ze dřeva

V posledním týdnu školního roku, dne 28. 6. 2022, se 14 vybraných žáků z 6.A, 6.B, 8.A a 8.B zúčastnilo výukového programu, ve kterém si každý žák podle pokynů lektorky Lucie vyrobil dřevěné krmítko pro ptáčky v DOV Ostrava. Žáci se tak seznámili s nářadím pro práci se dřevem a základními činnostmi jako jsou řezání, broušení, pilování. Všichni měli ze svých výrobků velkou radost.

J. Kučerová

Řemeslná dílna ve Světě techniky 3.B

Na závěr školního roku - v úterý 28.6.2022 - jsme se naučili další řemeslné dovednosti, a to šití. Lektorky Lucka s Mirkou nás seznámily s pomůckami, které jsme potřebovali pro ušití jehelníčku – sluníčka. Vyzkoušeli jsme si základní steh a pak už jsme na připravený filc obkreslovali tvar sluníčka, vystřihovali jsme kolečka a pak je sešívali k sobě. Připevnili jsme oči a nakonec jsme sluníčku vyšili úsměv. Jehelníčky se nám povedly.

R. Fryčková

Cesta k magnetické levitaci

V posledním týdnu školního roku, dne 27. 6. 2022, se 17 vybraných žáků z 6.A, 6.B a 8.A zúčastnilo výukového programu zaměřeného na magnetické jevy pod vedením lektora a astronoma J. Reka v DOV Ostrava. Zábavnou formou žáci prozkoumali vlastnosti magnetického pole a dokonce využili přitažlivé a odpudivé síly magnetů k vytvoření levitující tužky.

J. Kučerová

Výšlap na Lysou horu 2022

V pátek 24. 6. 2022 podnikli žáci 6. - 9. tříd výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, H. Dostálové a J. Kučerové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Bylo vedro, přesto všichni v potu tváře zdolali vrchol Lysé hory a měli obrovskou radost. Za odměnu byl také krásný výhled a občerstvení. Červnový výšlap na Lysou horu se stal již tradicí.  Těšíme se na další ročník!  

Exkurze - Moravský kras

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanagementu MMO  proběhla exkurze do Moravského krasu. Exkurze se zúčastnilo 46 vybraných žáků 5. – 9. tříd, pedagogickým dozorem byly P. Bartková, H. Dostálová, M. Juráková a J. Kučerová. Za krásného počasí jsme autobusem přijeli do Skalního Mlýna a odtud pěšky dorazili do Kateřinské jeskyně na objednanou prohlídku s průvodcem. Žáci se tak z jeho vyprávění dozvěděli původ názvu Kateřinské jeskyně, stáří jeskyně, zajímavosti o netopýrech, o vzniku krápníků, dokonce poslouchali hudbu s výbornou akustikou a na pár chvil byli v absolutní tmě. Po návštěvě v chladné jeskyni nás čekal výšlap plný potu, a to na horní okraj propasti Macocha. Následoval zasloužený odpočinek a občerstvení, někteří si dopřáli také pohled na propast z Dolního můstku a nastoupali mnoho schodů. Nakonec jsme sešli až na dno propasti a odtud na lodičkách dopluli tajuplnými chodbami pod skalami ven. Plni zážitků a příjemně unaveni jsme se vrátili domů.

Školní výlet - Štramberk 2022

V pátek 24. 6. 2022 se vybraní žáci 2. stupně vydali na výlet do malebného městečka Štramberk. Po cestě vlakem jsme vystoupili v podhůří Beskyd a vydali se za krásami horského městečka, rozloženém na strmých úbočích několika kopců. Cestou ke zřícenině hradu jsme míjeli půvabné uličky a dřevěné roubené domy. Vydali jsme se vysoko nad město k pozůstatkům hradu a k věži zvané Trúba s dřevěným ochozem, odkud jsme měli fantastický výhled do širokého okolí. Po prohlídce náměstí, zhlédnutí výroby regionální speciality, Štramberských uší, jsme naše kroky směřovali k vrcholu Kotouč a jeskyni Šipka, kterou proslavily archeologické nálezy. Výlet jsme si všichni ve slunečném a horkém počasí velmi užili.

Jan Nikl

Návštěva jeskyně, propasti a hradu

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se žáci přípravné třídy, třídy 1. B, 2., B, 3. B a vybraní žáci 4. a 5. A zúčastnili  výletu s návštěvou tří zajímavých míst: podívali jsme se do  Zbrašovských aragonitových jeskyní, které jsou národní přírodní památkou a kde je celoročně poměrně vysoká teplota 14 – 15 stupňů Celsia. Trasa pro návštěvníky (měří 375 metrů) prochází několika dómy, síněmi a chodbami a končí na břehu řeky Bečvy, poblíž pramene kyselky.  Unikátní výzdobu jeskyní tvoří minerál aragonit. Na webových stránkách jeskyní je pro žáky připraven k vytisknutí pracovní list – žáci si ho mohou vyplnit a zjistit, co si zapamatovali z výkladu průvodkyně. Po prohlídce jeskyní došli žáci lesní pěšinou k Hranické propasti, která je nejhlubší na světě a bývá označována jako bezedná. Výlet končil na hradě Helfštýn. Žáci viděli hradní palác s expozicemi.  V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, hradní palác s expozicemi. Hrad má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Výletem byli žáci nadšeni. Byl dotován z programu Talent management, který každoročně vyhlašuje MMO.

R. Fryčková

Turnaj v házené

V pátek 17. 6. 2022 žáci 4. a 5. ročníku reprezentovali naši školu v turnaji házené na ZŠ MUDr. E. Lukášové a Klegova. Naši žáci vybojovali krásné 3. místo. Ze třídy 4.A Z. Laktionová, ze třídy 5.A D. Binek, K. Červeňák, T. Grondolská, N. Holubová, J. Jurk, Z. Margicinová, M. Nespešná, O. Smoljarov a P. Suranovský. Nepodařilo se jim akorát porazit družstva ze sportovních tříd ZŠ Dvorského a ZŠ MUDr. E. Lukášové a Klegova. Všem těmto žákům, kteří reprezentovali naši školu, gratulujeme!

P. Kaděrová

Pohádková Ostrava 2022

Dne 3. června 2022 se vybraní žáci 5. a 6. ročníku naší školy zúčastnili soutěže pořádané SVČ Korunka ve spolupráci s Ostravským muzeem pod názvem „Pohádková Ostrava“, která byla finančně podpořena statutárním městem Ostrava.

Pomocí mapky, kterou děti obdržely na startu, hledaly v centru Ostravy sedm objektů (Stará radnice, kostel sv. Václava, kavárna U Zlaté koruny, Mariánský morový sloup atd.), u kterých je čekali herci, kteří jim zahráli scénku. Žáci si měli zapamatovat, případně si zapisovat, fakta, která se dozvěděli. Také bylo jejich úkolem pečlivě si budovu prohlédnout. Na závěr žáci vyplnili test, který nebyl vůbec jednoduchý.

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí a historických faktů o centru Ostravy a podle jejich reakcí si tuto akci velmi užili.

Žáci 6. B ve složení Renata Burianová, Barbora Michalová, Jana Křepelková, Vendula Szijjártóová, Nela Širková a Petr Šula se ve své kategorii umístili na 1. místě a porazili tak dalších 18 skupin z jiných škol. Viz:  Výsledková listina Pohadk_OVA

Nocování v knihovně 7.AB

Ve dnech 26.-27.5.2022 naše škola uspořádala pro zájemce a milovníky knih akci se školní knihovnou. Na žáky čekalo čtení ukázek z jejich oblíbených knih, plnění rozmanitých úkolů, např. křížovka s tematikou spisovatelů a dětských hrdinů, určování literárních dvojic, řešení detektivního příběhu a vytvoření vlastní ilustrace oblíbené knihy. Po večeři jsme se společně vrhli do víru zábavy a zahráli si společenské hry. Před spaním jsme se zaposlouchali do příběhu, který všechny uvedl do říše snů. Dětem se akce moc líbila a už se těší na další noc ve škole.

Jan Nikl

Exkurze Dlouhé Stráně

V rámci projektu Talentmanagement Magistrátu města Ostravy se dne 30. 5. 2022 vybraní žáci 7. až 9. tříd zúčastnili exkurze do vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Hrubém Jeseníku. Nejdříve jsme navštívili Slezskou Hartu, která je jednou ze zásobáren pitné vody pro Ostravsko. Poté, co jsme se prošli po hrázi přehrady, jsme pokračovali do Koutů nad Desnou, odkud jsme vyjeli na předem objednanou prohlídku vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Průvodkyně žáky nejdříve seznámila s historií unikátní stavby a se zajímavými technickými údaji, pak nás provedla vnitřními prostory elektrárny pod horní nádrží. Autobusem jsme pak vystoupali k horní nádrži, která byla z důvodu plánované technické údržby zcela vypuštěna, a tak žáci mohli vidět její objem na vlastní oči. Dolní nádrž byla naopak napuštěna až po okraj a mohli jsme zhlédnout obrovský proud vody při jejím napouštění. Cílem exkurze bylo ukázat žákům jednu z možností výroby elektřiny bez uhlíku.

A. Děcká, M. Juchelka, J. Kučerová

Hrajeme si s Merkurem 2022

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 pořádala ZŠ a MŠ Volgogradská soutěž Hrajeme si s Merkurem. Naši školu reprezentovali vybraní žáci 5. – 6. tříd pod vedením M. Juchelky. Soutěžním úkolem bylo sestavit model auta podle plánku v časovém limitu. Všem žákům děkujeme za snahu a odvedenou práci. Věříme, že povzbudí ostatní žáky k účasti v příštích ročnících.

Malí chemici podruhé v 3.B

Ve čtvrtek 19.5.2022 pro nás paní učitelka M. Gajdičiarová se svými žáky připravila pokusy se suchým ledem. Viděli jsme, jak z odměrného válce vychází kouř jako z pohádkového hrníčku kaše, ale to se jen pevný suchý led změnil na plynný oxid uhličitý. Pak jsme pomocí ledu nafoukli balonek. Nejzajímavější ale byla bublina. Do misky jsme nalili studenou vodu se saponátem a namáčeli v ní šňůrku. Do jiné nádobky nám paní učitelka nalila horkou vodu a my jsme do ní nasypali suchý led. Napnutou šňůrkou jsme přejeli přes okraj nádobky tak, aby nám vznikla blána. Ta se pak s přibývajícím oxidem uhličitým přeměnila na bublinu. Děkujeme paní učitelce a jejím žákům za zajímavou hodinu.

Malování vlnou 3.B

Popravdě – neuměli jsme si představit, jak se maluje vlnou. Ve čtvrtek 4.5.2022 jsme si to ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích s lektorkami Luckou a Mirkou vyzkoušeli „na vlastní ruce“. Jde o umění vrstvení ovčí vlny pomocí plstící jehly: Na bílý filc jsme si nakreslili jednoduchý obrázek, pak jsme na něho přiložili barevnou vlnu, kterou jsme plstící jehlou vtlačovali do filcu. Vznikly tak plstěné obrázky, které jsme darovali našim maminkách k jejich svátku.

Ozdravný pobyt v Beskydech

Ve dnech 31.3.-13.4.2022 se konal ozdravný pobyt v Hotelu Bezruč v Beskydech. Zde jsou "jarní radovánky" účastníků:

„Bojovka“ v galérii Plato 3.B

Ve čtvrtek 10.2.2022 jsme využili nabídky galérie Plato a zúčastnili jsme se „bojovky“ Světlo ve tmě. Šlo o edukační program k výstavě Dočasné struktury 2 v areálu bývalého obchodního domu Bauhaus. Nejdříve jsme se seznámili s prostorem galérie, pak jsme se zavázanýma očima po zvuku dostali do promítací místnosti, kde jsme v pohodlí širokých gaučů zhlédli film, který nám ukázal, jak by svět vypadal, kdyby v něm nebyl život, kdyby nastal jeho konec. Děsivé. Vyrobili jsme si z přírodních materiálu obličejovou masku a vydali jsme se hledat život do zahrady po proběhlé apokalypse. V ruinách Barča našla kytku v květináči, kterou jsme si odnesli do školy a střídavě o ni pečujeme.

R. Fryčková

Projektový den 7.A v ZOO Ostrava

Dne 15. 2. 2022 jsme si s naší třídou naplánovali Projektový den v prostředí ostravské ZOO a botanického parku. I v únoru je zde možnost zhlédnout velké množství atraktivních zvířátek i vzácných dřevin. Menší počet návštěvníků v ZOO i naše menší skupina žáků byla určitě výhodou pro nerušené pozorování zvířat a vnímání zázračné přírody. Snad i proto tato homogenní skupinka více pozorovala, četla naučné tabulky a věnovala se tématu přírody s propojením ekologických souvislostí. Při putování lesem Cestou stínů jsme využili i výdobytky moderní technologie. Aplikace Birdnet v mobilních telefonech nám umožnila rozeznat, kteří to ptáčci nám zpívají nad hlavou. Výborná pomůcka v mobilu naše žáky rozhodně zaujala. V ekologickém koutku jsme se dozvěděli, za jak dlouho se rozloží volně v přírodě například vlněné ponožky nebo jak velké náklady jsou na dovoz nedozrálé zeleniny ze zahraničí. Taktéž potěšilo tradiční krmení koz a oveček zakoupenou dobrotou. Atraktivní teplomilná africká zvířena byla k vidění ve venkovních výbězích. V průběhu dne nám i slunce na chvíli hezky zpříjemnilo naše putování po areálu ZOO. V neposlední řadě celé akce bylo příznivé stmelení žáků do dobré party, se kterou se dalo příjemně a efektivně pracovat.

Ondřej Bělka

Projektový den Vaňkův kopec

Dne 18. 3. 2022 se žáci z 9. B vypravili dobýt ostravský ledovec na Vaňkově kopci. Ráno jsme se sešli na tramvajové zastávce Zábřeh-Vodárna a vyrazili tramvají směr Vaňkáč. Po hodině jízdy jsme dorazili do Zátiší a po krátké procházce na místo určení. Další cesta vedla do půjčovny lyží a snowboardů. Po zapůjčení vybavení přišla nejočekávanější část dne a to zimní radovánky na samotném ledovci. Děti si ježdění v jarním počasí velice užily a nadšené, unavené a bez zranění se vrátily tramvají zpět do školy na zaslouženy oběd. Během návštěvy se děti dozvěděly o pravidlech chování na sjezdovkách. Vyzkoušely si manipulaci s vybavením. Pedagogický dozor prováděl třídní učitel Kuděla a p. asistentka Sandra.

R. Kuděla

Projektové vyučování 8.A v ZOO Ostrava

V úterý 15. února 2022 navštívila třída 8.A Zoologickou zahradu v Ostravě. Pro zpestření výuky přírodopisu jsme se zaměřili především na velké savce, vyhledávali jsme o nich informace v popiscích, zjišťovali, kde které zvíře žije, jaké je pro ně typické prostředí, čím se živí, zda je chráněno či ohroženo. Hledali jsme nejmladší přírůstky a našli: telátka narozená na začátku tohoto roku. Samozřejmostí byl i přímý kontakt se zvířaty Na statku, kde jsme si mohli pohladit a nakrmit kozy. Nejzajímavějším bylo srovnávání různých druhů vysoké zvěře. Přestože jsme již v osmé třídě, nic nám nebránilo také se vyřádit na hřišti, prolézačkách a skluzavkách.
D. Rabeková, M. Juráková

Projekt doučování pokračuje

Milí žáci a zákonní zástupci,

na škole již od září 2021 probíhá doučování žáků naší školy, které je realizováno díky Národnímu plánu obnovy ČR a EU. Cílem tohoto doučování je zmírnění a minimalizace negativního dopadu distanční výuky na vzdělávání žáků ZŠ.
Doučování probíhá jak individuálně, tak v malých skupinách. Doučování vedou pedagogové a pro žáky je ZDARMA.
Doučování žáků bude probíhat také ve 2. pololetí šk. roku 2021/2022 a ve školním roce 2022/2023.

Kouzelný oxid v ŠD

Dne 8.2.2022 proběhl v naši ŠD program z projektu MAP ORP Ostrava II. pod názvem Kouzelný oxid“. Lektoři dětem ukázali pokusy s běžnými kuchyňskými surovinami a představili dětem názorně všudypřítomný plyn oxid uhličitý. Žáci si některé z pokusů mohli samostatně vyzkoušet. Dětem se pokusy moc líbily a byly moc překvapené, co dokáže obyčejná soda, olej a ocet.

Svět knížek v 1.B

V pondělí 24. 1. 2022 navštívila naši třídu spisovatelka dětských knih Zuzana Pospíšilová. Tato milá paní představila dětem knížky, které pro ně napsala. Knihy paní Pospíšilové jsou velmi čtivé, doplněné krásnými ilustracemi. Děti rády poslouchají poutavé příběhy, které jim paní učitelka z těchto knížek ve volných chvílích čte.

Hana Gajdošová

Beseda se spisovatelkou ve 2.B, 3.B

V pondělí 24.1.2022 jsme u nás přivítali spisovatelku dětské literatury – paní Zuzanu Pospíšilovou. Paní Pospíšilová nás seznámila se svými knihami (napsala více než 4 desítky knih pro děti, ať už pohádky, básně nebo výukové texty). Řekla nám, jak taková kniha vzniká, kdo se na její tvorbě podílí a že to chvíli trvá, než se dostane na pult knihkupectví. Z některých knížek nám poutavě předčítala, z některé nám dávala hádanky a my jsme se je snažili uhádnout. Bavily nás hry se slovy. Byli jsme šikovní, paní Pospíšilová nás pochválila. Dostali jsme od ní dárek – knížku, kterou si společně přečteme, a záložky s hádankou. Věříme, že se s ní zase setkáme.

R. Fryčková

 

3.B v lesní škole

Dobrodružství se stromy V pátek 14.1.2022 jsme navštívili výukový areál „lesní školy“ v Bělském lese, kde na nás čekalo dobrodružství se stromy. Pan lesník – lektor – nás poutavě seznámil s ekosystémem zdejšího lesoparku, s druhy jednotlivých dřevin, které tady vysadili, s péčí o les. Dověděli jsme se, co je letokruh, semeniště, prořezávka a probírka, okus, ochrana nátěrem…, hmatem jsme srovnávali kůru stromů. V učebně jsme zhlédli výukový film o lesích v Ostravě, zblízka jsme si prohlédli vycpané živočichy a na závěr jsme složili obrázek s informace některých zvířat. V příštím školním roce se sem zase vrátíme na další lekci. 

R. Fryčková

 

Pracujeme s ozoboty

Práce s plastelínou 1.B

V úterý 18. 1. 2022 jsme v pracovních činnostech tvarovali plastelínu. Děti měly za úkol vymodelovat sněhuláka. Dětem se hra s plastelínou líbila a pěkně se jim dařila.

H. Gajdošová

Putování za medem 1.B

Ve středu 12. 1. 2022 jsme s prvňáčky vyrazili v mrazivém počasí do Světa techniky. Přivítala nás paní Mirka a provedla nás včelím světem. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací ze života včel. Pocítili jsme na vlastní kůži jaké je být včelou. Také jsme se naučili programovat parádní robotickou včelku Áju. Akce se nám velmi líbila. Než jsme se se Světem techniky rozloučili, navštívili jsme nádherně opravený Dětský svět s mnoha herními atrakcemi.

Mgr. Hana Gajdošová

 

Ozoboti ve 4.A

Ozobot je miniaturní robot, nejmenší svého druhu. Jedná se o interaktivní hračku, která rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Zároveň je to ale skvělá pomůcka na cestě ke skutečnému programování i robotice. Právě tuto hračku předvedli žáci 3.B Saly a Martin v hodině informatiky dětem ve 4.A. Ještě jednou jim moc děkuji!

J. Kučerová

Školní výzdoba

 

Kráčí Mikuláš

Mikuláš s čertem si letos opravdu pospíšili. Do naší třídy dorazili již v pátek 3. prosince 2021. Čert hlasitě zabušil na dveře, Mikuláš si od dětí vyslechl písničku „Kráčí Mikuláš“ a andělé jim za odměnu rozdávali dobroty. Žádný prvňáček neskončil v pytli od čerta, protože všechny zlobivé děti slíbily, že se polepší.

Mgr. Gajdošová

 

Workshop kuchyňské prkénko v DOV 6.A

Pár dnů před Vánoci (14. 12. 2021) se třída 6. A zúčastnila workshopu v DOV s názvem kuchyňské prkénko. Žáci se mohli těšit na práci se dřevem. Paní lektorka nejprve žákům připomněla znalosti z přírodopisu, například, jaké druhy dřeva máme a na co se jejich zpracování hodí. Poté si žáci vysvětlili, jaké nástroje budou při práci používat a jaké bezpečnostní pravidla musí dodržovat. Čekala je totiž práce s pilníkem, svěrákem a pilou. Všichni náročnou práci zvládli a odměnou jim bylo vlastnoručně vyrobené dřevěné prkénko s vlastním vypáleným designem.

H. Dostálová

   

Knihovnická lekce 3.B

Cesta s hlavou nebo hlavou? To je název besedy plné přirovnání, pořekadel, synonym a fantazie. Připravila ji pro nás paní knihovnice z knihovny na ulici Gurťjevova ještě před vánočním svátky (21.12.2021). Pomocí knihy Hlava v hlavě jsme byli „v jednom kole“, „dali jsme si do nosu“ a „hlavou se nám honila“ synonyma a homonyma, která jsme probírali ve škole. Víme, že „s jídlem roste chuť“ a že „strach má velké oči“. My se ale nebojíme, a proto se do knihovny vydáme zase. 

R. Fryčková

 

Svět techniky 8.B

Ve středu 8. 12. 2021 jsme navštívili Svět techniky a skvěle jsme si to užili. Doprovázeli nás dva šikovní žáci z 8. A spolu s asistentkou pedagoga Monikou Jurákovou. Cílem výukového programu zaměřeného na chemii bylo najít všechny prvky, které „utekly“ z periodické tabulky prvků. Nejprve každý dostal kartu s prvkem a jeho vlastnostmi. Žáci, kteří měli prvky s podobnými vlastnostmi, vytvořili dvojice a snažili se tyto prvky umístit do prázdné tabulky. Díky tomu pochopili, že prvky jsou v tabulce uspořádány podle vzrůstajícího protonového čísla a číslo řádku a sloupce souvisí s počtem elektronových vrstev a valenčních elektronů. Osm prázdných políček v tabulce patřilo prvkům, které byly ukryty ve sloučeninách. Proto se všichni přesunuli k laboratorním stolům a pomocí plamenných zkoušek a srážecích reakcí tyto prvky objevili. Žáci se nejen dozvěděli spoustu zajímavostí o různých prvcích, ale vyzkoušeli si také práci s kahanem a provedli několik chemických reakcí. Nakonec se naše skupina přesunula na prohlídku expozic a všichni se shodli na tom, že se akce vydařila.

M. Gajdičiarová

Linoryt v DOV Ostrava

Dne 7. 12. 2021 se třída 6. B zúčastnila vzdělávacího programu Linoryt = základ grafické techniky, který si pro děti připravili ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Linoryt je velmi působivá grafická technika, která nabízí obrovské možnosti výtvarného vyjádření. Spočívá ve vlastní tvorbě návrhu obrazu a jeho vyrytí do lina, následuje jeho obtisk na papír pomocí velkého lisu. Žáci využili možnost si v dílně vyzkoušet svou manuální zručnost a zároveň projevit své vlastní estetické cítění.

P. Bartková

Vánoční zvyky 3.B v knihovně

Ve čtvrtek 9.12.2021 jsme navštívili – nám už dobře známou – knihovnu na ulici Gurťjevova. Paní knihovnice pro nás připravila besedu o vánočních zvycích – tentokrát i o zvycích  jiných evropských států. Se slavením Vánoc a s dobou adventní, která jim předchází, je spojeno mnoho rituálů a zvyklostí. A tak jsme se dověděli, že dárky francouzským dětem nosí Pere Noël, že v Anglii  do vánočního pudinku ukryje hospodyňka stříbrnou minci pro štěstí. Ve Španělsku zase na půlnoční mši oslavují kohouta, který jako první oznámil narození Krista, že stromeček zavěšený špičkou dolů poprvé viděli před staletími v Německu. Dověděli jsme se toho dost. Stejně jsme se ale nejvíce těšili na tradiční pouštění lodiček – půlek vlašských ořechů se zapálenou svíčkou (všichni se budeme zdržovat doma).

R. Fryčková

Mikulášský turnaj v přehazované 2021

V pondělí 6. 12. 2021 jsme uspořádali na naší škole turnaj v přehazované. Od rána soutěžili žáci šestých a sedmých ročníků. Klání se zúčastnilo 6 družstev.  Rozděleni byli do dvou skupin. Ve skupině A se nejvíce dařilo hráčům 6.A a skupinu B ovládli hráči 6.A a 6.B. Samotné finále vyhrálo družstvo 6.A a 6.B. Výsledky - 1.skupina:
 1. místo družstvo 6.A, 6.B ( Milan, Patrik, Andrej, Kristýnka)
 2. místo družstvo 6.A ( Sebík, Vilda, Kuba, Kristián, Vali, Anička)
 3. místo družstvo 6.B ( Petr, Vendy, Renča, Barča, Igor, Kevin)
Následně hráli žáci osmých a devátých ročníků. Opět se zúčastnilo 6 družstev. Ve skupině A i skupině B se nejvíce dařilo hráčům z 9.B. Ve finále si změřili síly a nakonec zvítězilo družstvo Dominika, Honzy, Naty a Market. Výsledky - 2.skupina:
 1. místo družstvo 9.B ( Dominik, Honza, Naty, Market)
 2. místo družstvo 9.B ( Petr, Iza, Nela, Adéla)
 3. místo družstvo 8.B ( Honza, Michal, Barča, Markéta)
Všichni hráči byli oceněni sladkou odměnou. První tři družstva dostaly medaili, diplom a cenu. Sportovní zápolení se neslo v duchu fair play.

Pavlína Kaděrová

Návštěva Mikuláše

Dne 3. 12. 2021 se vybraní žáci z 9. B přestrojili do slušivých kostýmů s mikulášskou tématikou a vyrazili obdarovat, někdy i postrašit naše žáky z 1. stupně. Nejmenší děti se choulily k sobě nebo k paní učitelce. Obavy z čertic vzaly za své, protože děti byly velice šikovné. V každé třídě zazpívaly společně písničku nebo odrecitovaly básničku. Tímto bych chtěl poděkovat především učitelkám, učiteli a asistentům z 1. stupně, za trpělivost, ochotu a výbornou práci s nejmenšími, která bývá velice náročná. Velký dík patří i dětem z devítky, které se do svých rolí pustily s velikým zápalem. Návštěva Mikuláše ve třídách se nesla v přátelském duchu, jako důkaz slouží pořízené fotografie. Jsme velice rádi, že se podařilo navázat na každoroční mikulášskou tradici. Těšíme se na další podobné akce.

Radek Kuděla

3.B opět ve Světě techniky

Nebuď dřevo! To je název řemeslné dílny ve Světě techniky. V úterý 30.11.2021 jsme to dokázali tím, že jsme si každý vyrobil velkou hrací kostku a paní lektorka nás za to pochválila a odměnila pexesem. Nejdříve nás ale seznámila s nářadím, které budeme pro výrobu kostky potřebovat a poučila o dodržování bezpečnosti při práci. Každý jsme pak dostali hranol z měkkého dřeva (smrku), ze kterého jsme si připravili krychli - museli jsme měřit a řezat. Pak jsme pilovali hrany krychle a nakonec pájkou vypálili různé tvary, písmena apod.

Renata Fryčková

 

Stavíme město v DOV Ostrava

V pátek 19. 11. 2021 navštívili žáci 6.A a 6.B akci Stavíme město ve Světě techniky DOV Ostrava. Pod vedením pana architekta T. Čecha si povídali o mostech, bytových domech, městských domech, sportovištích, krajině ve městech a mnohém dalším z oblasti práce architekta. Poté se sami stali architekty a zkusili rozmístit stavby ve městě podle svých představ. Nakonec se vydali do expozic Světa techniky, kde si například na vlastní kůži odzkoušeli Van de Graaffův generátor statické elektřiny. Mnozí také viděli automobil na vodíkový pohon, vyrobili si vlastní lžičku v modelu huti či pozorovali modely Měsíce a Země. Bylo to nevšední, vzdělávací a inspirativní páteční dopoledne plné zážitků.

H. Dostálová, J. Kučerová

Výlet 9.B do Prahy

Dne 15. listopadu 2021 se naše třída 9.B vydala na školní výlet do Prahy za doprovodu třídního učitele a paní asistentky. Sraz jsme měli brzo ráno na nádraží ve Svinově. Cesta byla klidná, někteří ještě dospávali, někteří si plnili bříška dobrými dortíky, kterými se RegioJet pyšní. Po příjezdu do Prahy jsme odložili věci na ubytování a vydali se do ZOO. Žáci byli velmi nadšení ze zvířat, které v naší ostravské zoo nenajdou, například z tučňáků a tuleňů. Po prohlídce zoologické zahrady a splnění zadaných úkolů jsme se přesunuli na Václavské náměstí, kde jsme si dali oběd v pizzerii. Po vydatném obědě směřovala naše cesta na Staroměstské náměstí, žáci viděli orloj. Po prohlídce orloje následovala prohlídka Karlova mostu, jelikož už byla tma, šel vidět i krásně osvětlený Pražský hrad. Čas nás tlačil, děti byly po celém dni unavené, proto nás metro přiblížilo k ubytování, dali jsme si večeři a odebrali se do pokojů k zaslouženému spánku. Po ranní snídani naše skupinka zamířila do nedalekého Národního muzea. Žáci viděli nádherné expozice. Po prohlídce muzea následoval přesun do McDonaldu. S plnými bříšky následoval přesun na Pražský hrad. Krásnou procházkou přes Hradčany proběhlo přemístění na Karlův most, poté opět Staroměstské a Václavské náměstí. Náš čas v Praze se nachýlil ke konci, čekala nás pouze cesta vlakem do Ostravy, která proběhla v poklidném duchu. Výlet se všem zúčastněným velice líbil, děti se neustále vyptávají, kdy proběhne další.

K. Zastková

1.B poprvé v knihovně

Ve středu 24.11.2021 žáci 1. B navštívili knihovnu na Gurťjevově ulici. Paní knihovnice je hravou formou seznámila s chodem knihovny. Knihovnická lekce byla připravena s využitím metod kritického myšlení, na jejím průběhu se podíleli i žáci – na základě indicií se snažili uhodnout, která zvířátka paní knihovnice popisuje. Viděli nejmenší, nejtenčí, největší i nejdelší knihu (měřila několik metrů – byla v rozloženém tvaru), kterou v knihovně mají. Nakonec si mohli knihy a časopisy pro ně určené prohlédnout. Kolik žáků se stane pravidelným návštěvníkem knihovny? Uvidíme.

R. Fryčková

Projekt Doučování na ZŠ Chrjukinova 12, p.o.

Projekt Doučování se uskutečňoval na naší škole za finanční podpory Statutárního města Ostravy v měsících červnu až září 2021. Cílem projektu byla minimalizace dopadu distanční výuky během covidové pandemie. Jako cílová skupina byli zvoleni žáci, u nichž byly předpokládány největší nedostatky ve vědomostech. Jednalo se především o žáky z vícepočetných rodin, nebo o žáky, kteří neměli možnost účastnit se on-line výuky v době distančního vzdělávání a hrozilo jim zhoršení prospěchu a případný neúspěch při postupu do dalšího ročníku. Žáci byli doučováni individuálně nebo ve velmi malých skupinkách (max. 4 žáci) tak, aby byla zaručena co největší efektivita doučování. Během měsíce června byli uskutečněno 31 hodin doučování – podpořeno bylo celkově 13 žáků. V měsíci září bylo realizováno 29 hodin doučování, při nichž bylo podpořeno celkově 11 žáků. U žáků bylo procvičováno a doučováno základní učivo v hlavních předmětech, u mladších dětí jsme především upevňovali návyky ve čtení, psaní a matematických představ. Myslíme si, že naplnění cíle projektu se podařilo dosáhnout. Žáci se doučování účastnili pravidelně, došlo k procvičení učiva a upevnění školních návyků. Věříme, že se podařilo podpořit zájem těchto žáků o vzdělání. Projekt také přispěl k lepšímu začlenění se těchto žáků do třídního kolektivu. Projekt hodnotíme velmi kladně nejen my vyučující, ale pozitivní ohlasy jsme zaznamenali také ze stran žáků a jejich zákonných zástupců.

Exkurze do ZOO a iQLandie 2021

Ve dnech 18. – 19.11.2021 se žáci 2. a 3. B a další vybraní žáci školy zúčastnili exkurze do pražské zoologické zahrady a liberecké iQLandie. Cestovali vlakem do Prahy, tam navštívili ZOO, navečer se přesunuli autobusem do Liberce, kde přespali a dopoledne a odpoledne strávili v iQLandii. Po 16. hodině se vrátili rychlíkem do Ostravy. V zoologické zahradě viděli živočichy, pro které jsou vytvořeny co nejoptimálnější podmínky, a tak si žáci mohli udělat představu o životě zvířat a jejich vazbě na prostředí. V iQLandii se žáci zúčastnili velké science show – vzdělávacího pořadu s prvky badatelsky orientované výuky, někteří z nich se osobně podíleli na chemických pokusech. V desítce sálů s obřími didaktickými pomůckami z nejrůznějších oblastí lidského života si doplnili znalosti přírodovědných předmětů. V planetáriu zhlédli film Soumrak dinosaurů a komentovanou prohlídku aktuální noční oblohy. Exkurze byla financována z dotačního programu pro vzdělávání a talentmanagement, který vyhlásil Magistrát města Ostravy a na němž se naše škola podílí projektem Nechceme si jen hrát. Žáci byli s vybraným programem velmi spokojeni.

R. Fryčková

Pohádkový Bouzov

Okouzlující hrad Bouzov jsme navštívili 25. října 2021 v doprovodu starších žáků.  Na hradě se natáčelo velké množství pohádek a stále si ho režiséři k natáčení vybírají. Také nám se hrad velmi líbil.

Mgr. Hana Gajdošová

Druháci a třeťáci na exkurzi v OZO

V pondělí 15. 11. 2021 byli žáci třídy 2. B a 3. B na exkurzi v OZO. Lektorka pro ně připravila program Ozíci a Skládkoobr. Žáci se seznámili se skřítky, kteří na třídění odpadu dohlížejí, ve skupinách pak plnili zadané úkoly a sami třídili odpad – museli při tom prokázat schopnost dohodnout se a spolupracovat. Žáci, kteří byli v soutěži úspěšní, dostali od lektorky krásnou tužku a ořezávátko. Na akci se podílel i Magistrát města Ostravy – z dotačního programu Talentmanagement byl hrazen autobus, který žáky do OZO dopravil.

R. Fryčková

9.B ve Světě techniky

V pátek 12. 11. 2021 se žáci 9.B zúčastnili výuky fyziky netradičním způsobem. Využili jsme nabídky vzdělávacích aktivit ve Světe techniky Ostrava a zúčastnili se programu Cesta k magnetické levitaci. Takto si žáci pod vedením mladého astrofyzika Honzy Reka a jeho asistenta Ondry vyzkoušeli vlastnosti magnetů "na vlastní kůži": např. vyrobili papírové lodičky s magnetem tak, že se natočily všechny k severu, pozorovali ferrofluid - kapalinu reagující na magnetické pole, v uzavřených krabicích hledali pomocí magnetu kov, vykouzlili levitující tužku apod. Po skončení programu mohli všichni využít volný vstup do expozic a užít si prohlídku podle vlastního zájmu, např. strávit pár chvil u auta na vodíkový pohon.

J. Kučerová

Výlet na pohádkový hrad

V pondělí 25. 10. 2021 navštívili žáci 1., 2., 3. B a vybraní žáci 6. tříd jeden z deseti nejkrásnějších českých hradů – Bouzov. Dnešní podobu hrad získal po velké přestavbě v letech 1896 až 1910. Zhlédli jsme umělecká díla, která se dochoval, historický i na míru vytvořený nábytek, kachlová kamna – v každé místnosti jiná. Objevili jsme i tajné dveře. Unikátní jsou dva dosud funkční padací mosty a padací mříž, hluboká studna. Viděli jsme hradní zbrojnici, kapli, která je vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů Řádu německých rytířů. Hrad Bouzov má přezdívku „pohádkový“ (je vyhledávaným objektem pro natáčení pohádek), nejen pro to je dobré ho navštívit.

R. Fryčková

1. B v Bělském lese

Za surikatou do Bělského lesa Teplé dny před příchodem podzimu jsme využili k vycházkám do Bělského lesa. V Bělském lese nás přivítala surikata Suri, která dětem vypráví svůj příběh v knížce, kterou dostaly od paní učitelky. Naší pozornosti neuniklo bezva hřiště. Informační tabule dětem připomněly, jak se mají chovat v lese.

H. Gajdošová

 

Drátování ve Světě techniky 3.B

Srdce z drátu Ve čtvrtek 21.10.2021 navštívili žáci 3.B Svět techniky DOV a vyráběli srdce z drátu a korálků. Srdce z drátu nejdříve vytvarovali a pak kolem něho omotávali různobarevné korálky pomocí tenkého drátku. Ohýbání silného drátu bylo náročné, ale ozdobené srdce, které vznikalo pod našima rukama, nám udělalo radost.

R. Fryčková

3.B v Planetáriu Ostrava

Tajemství padajících hvězd

Na návštěvu ostravského planetária se vždy těšíme. Tentokrát – 13. 10. 2021 - jsme zhlédli sférický film Lucie a tajemství padajících hvězd. Lední medvěd Vladimír a tučňák James podnikli cestu vesmírem, aby „přišli na zoubek“ polární záři. Spolu s kolibříkem Lucií během své cesty v raketě Polaris odpovídají na spoustu otázek. Součástí programu byla živě moderovaná přehlídka toho, co v současné době vidíme na noční obloze. Návštěva planetária byla uskutečněna díky finanční podpoře města Ostravy z projektu Talent Management - Nechceme si jen hrát.

R. Fryčková

Workshop 3D tisk na VŠB-TU Ostrava

Workshop s lektorem VŠB-TU – 3D tisk – jev naší doby dne 21.10.2021 Co se dá tisknout? Jaké materiály k tomu používáme? Jaké je praktické využití 3D tisku a v jaké oblasti se už stal nedílnou součástí výroby? Odpovědi na tyto a další otázky jsme se dověděli ve workshopu, který pro žáky pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě. Nevěřili jsme, co všechno lze vytisknout! Byli jsme svědky tisknutí pyramidy z termoplastu, ze struny – vlákna, které je po zahřátí pokládáno na podložku vrstvu po vrstvě a vytváří požadovaný výrobek. Lektor s sebou přivezl i mobilní roboty, kteří nás uchvátili tím, co všechno zvládli – kliky, kotoul…Těšíme se na další workshop z bohaté nabídky vysoké školy.

R. Fryčková

Brzy bude Halloween 1.B

Před podzimními prázdninami dne 21.10.2021 jsme si s prvňáčky udělali halloweenské vyučování. Děti přišly do školy v nádherných kostýmech. Nejprve se děti s paní angličtinářkou G. Krucinovou naučili několik halloweenských slovíček. V dalších hodinách jsme si zatančili halloweenský taneček, vytvořili krásný halloweenský obrázek a vyplnili halloweenský pracovní list.

Mgr. Hana Gajdošová

Návštěva planetária 1.B

V úterý 13. října 2021 nás autobus přivezl do planetária v Krásném Poli. V planetáriu nás čekala milá paní, která nás seznámila s tím, co můžeme pozorovat na noční obloze. Následně nám promítla pohádku o medvědovi a tučňákovi, kteří se vypravili na Měsíc. Po vysílání jsme si s dětmi ještě prohlédli a odzkoušeli zajímavou expozici planetária.

Mgr. Hana Gajdošová

Návštěva Domu umění Ostrava

Deník na míru Dne 5. 10. 2021 se žáci třídy 6. B zúčastnili edukačního programu pro děti, který nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Žáci se nejdříve seznámili s tvorbou místní umělkyně Elišky Čabalové, která se mimo jiné zabývá uměleckou knižní vazbou. Součástí výstavy bylo také představení historie knižní vazby už od starověkého Egypta. Žáci si dále prohlédli upravované digitální tisky, v nichž autorka Eliška Čabalová zachycuje místa, která jsou jí blízká. V druhé části programu si děti vytvořily vlastní deník s jednoduchým originálním vázáním. K výrobě použily lepenky, staré časopisy a různé druhy papírů. Tato činnost vyžadovala značnou zručnost a preciznost, avšak nakonec se všem podařilo si deník vyrobit.

Pavla Bartková

Slunečný den v ZOO Ostrava

Z návštěvy zoologické zahrady mají děti radost vždy. Dne 5. 10. 2021 si ji užili žáci přípravné třídy, prvňáčci, druháci a třeťáci. Díky naší účasti v programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu, který je zaměřen mimo jiné také na rozvoj přírodovědných oblastí, jsme mohli navštívit ostravskou ZOO. V zahradách se už dávno nepozorují zvířata jen za sklem, děvčata a chlapci byli s mnohými z nich v přímém kontaktu. Venkovní expozice byly otevřeny, a tak děti mohly vidět slony, žirafy, opice, šelmy a další zvířecí obyvatele, kterým zaměstnanci ZOO poskytují co nejpřirozenější podmínky k životu. Velkou pozornost budili šimpanzi hornoguinejští v Pavilónu evoluce. Nejmladší žáci zhlédli zoologickou zahradu také ze sedadel vláčku, který mezi expozicemi projíždí. Spokojenost z návštěvy ostravské ZOO podtrhlo i hřejivé paprsky podzimního slunce.

R. Fryčková

Naše přestávky v 1.B

O přestávkách nemáme čas zlobit. Chystáme si na lavičku věci na  vyučovací hodinu. O velké přestávce sníme svačinu a mrkneme na pohádku. Když nám zůstane chvilka času, rádi stavíme, hrajeme pexeso, listujeme v knížkách nebo malujeme.

Mgr. Hana Gajdošová

Návštěva v ZOO Ostrava - 1.B

Hurá do zoo! Na výlet do ostravského zoo jsme měli objednaný nejen autobus, ale také krásné počasí 5. 10. 2021. S dětmi jsme si procházku zoologickou zahradou perfektně užili. Dětem se nejvíce líbil lev, krmení koz, morčátka, sloni a žirafa. Neminuli jsme ani parádní hřiště s mnoha herními prvky. K východu nás dovezl zoo vláček.

H. Gajdošová

 

Máme rádi tvary

Většina prvňáčků si hravě poradí s pojmenováním a poznáváním základních geometrických tvarů. Děti velmi baví matematické hry s tvary. Hledáme tvary podle názvu, podle velikosti, podle barvy, počítáme, porovnáváme. Nakonec si děti mohou z tvarů poskládat obrázek.

Mgr. Hana Gajdošová 13.9.2021

Těšení na prvňáčky 1.B

Naši prvňáčci vstoupili poprvé 1. září 2021 do třídy 1. B. Paní učitelka se na ně velmi těšila a pečlivě o prázdninách připravovala nejen třídu, ale také dárečky na první školní den. Žáci 1. B si domů odnesli krásný červený batůžek s knížkou a dalšími milými pozornostmi.

Mgr. Hana Gajdošová

Důležité informace pro rodiče žáků k zahájení školního roku 2021/22

Informujeme rodiče všech žáků, že ve dnech 1., 6. a 9. září 2021 dojde k testování žáků antigenními testy. Testování nebudou:
 • žáci, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech
 • žáci, kteří mají ukončené očkování (tj. 2. dávka min. před 14 dny).
Obě varianty nutno doložit písemným potvrzením. Ve škole bude platit povinnost nosit roušku (nebo respirátor) pro všechny žáky na chodbách a ve společných prostorách. Nikoliv během vyučovacích hodin v učebnách. Žáci, u kterých neproběhne testování, budou povinni nosit roušku (nebo respirátor) stále (i ve vyučování). Tito žáci se budou stravovat ve školní jídelně mimo dobu, kdy tam budou testovaní žáci. Vydávání obědů v prvních školních dnech: Ve středu 1. 9. v době 11 – 13h. Ve čtvrtek a v pátek pak v době 11.30 – 14h. První třídní schůzky proběhnou v úterý 14. 9. 2021 od 16 h.

Exkurze žáků 5.A, 5.B do Prahy dne 16. 6. 2021

Dne 16.6.2021 vyrazili díky přispění SMO (grantový titul Přátelství hranicemi nekončí) žáci 5. ročníků na poznávací exkurzi do hlavního města Prahy. Pro mnohé byla zážitkem již jízda ve vlaku v časných ranních hodinách. Po příjezdu do Prahy jsme se tramvají přesunuli na Újezd a vyjeli zubačkovou lanovkou na Petřín. Zde část žáků vyšlapala po všech schodech petřínské rozhledny a měla možnost prohlédnout si nádhernou vyhlídku celého města. Někteří žáci díky obavě z výšek zůstali nohama na zemi a prohlédli si přilehlé zahrady. Žáci poté navštívili zrcadlovou síň, kde si užili spoustu legrace. Po krátkém odpočinku žáci procházeli až na Pražský hrad. Prohlídka celého areálu, včetně chrámu Sv. Víta, baziliky Sv. Jiří, Starého královského paláce a Zlaté uličky žáky opravdu uchvátila. Velmi poutavá byla také odpolední návštěva Karlova a mostu a následně muzea Karlova mostu, kde se žáci dověděli mnoho nových informací o stavbě, historii i současnosti Karlova mostu. Měli možnost také v podzemí shlédnout původní části mostu. Exkurze byla doplněna vyjížďkou na lodi s průvodkyní. Exkurze Prahy pokračovala pražskými ulicemi až na Staroměstské náměstí, kde jsme si nenechali ujít Staroměstskou radnici s orlojem, Týnský chrám, Kostel sv. Mikuláše a také pomník Jana Husa a mariánský sloup. Na přání žáků jsme nevynechali Muzeum tortury a Muzeum voskových figurín v Celetné ulici. Na samotný závěr jsme prošli celé Václavské náměstí a zastavili jsme se u monumentálního pomníku sv. Václava z dílny známého sochaře J.V. Myslbeka. Ve večerních hodinách jsme odjížděli z pražského hlavního nádraží vlakem zpět do Ostravy. Exkurze byla velmi kladně hodnocena jak ze strany žáků, tak zákonných zástupců. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací z historie i současnosti, měly možnost na vlastní oči vidět známé památky. Pro mnohé se jednalo o první návštěvu hlavního města.

K. Joannidu

Koupací dopoledne 1.B a 2.B

Ve čtvrtek 17.6.2021 jsme využili nabídku dědečka žáka 1. B a za parného dopoledne jsme navštívili jeho zahrádku, abychom si opekli špekáčky a osvěžili se v bazénu. Vzhledem k tomu, že jsme čas využili především cachtáním v bazénu, špekáčky musela paní učitelka Jelínková ugrilovat. Chutnaly výborně, snědli jsme je všechny. Ondrův dědeček byl na nás dobře připravený a nabídnul nám nejen další občerstvení, ale také dřevěné desky, na které jsme tekutými fixy nakreslili obrázky. Ty mu budou zdobit jeho zahradní chatu. Vůbec se nám nechtělo odcházet, a proto jsme si slíbili, že návštěvu zopakujeme.
Renata Fryčková

Výlet do Štramberku

Dne 23. 6. 2021 se žáci třídy 1. B a 2. B zúčastnili výletu do Štramberku.

Ve Štramberku navštívili expozici s výkladem - Aqua Terra (živí plazi, obojživelníci, členovci…), v pekárně na náměstí - U Káči - si poslechli pověst, na jejímž základě se ve městě vyrábějí štramberské uši - známá cukrovinka. Žáci měli možnost být při jejich výrobě, sami se podíleli na výrobě svého kornoutu. Viděli také některé ze štramberských památek – hrad Štramberk se strážní hradní věží, ze které je krásný výhled po okolí. Výlet proběhl podle plánu a všichni se v pořádku vrátili.

Renata Fryčková

Odměna pro žáky - ZOO Ostrava

Dne 15. června 2021 navštívili vybraní žáci 7.A Zoologickou zahradu v Ostravě. Byla to odměna za příkladné chování a plnění školních povinností, za aktivitu během distanční výuky. Přálo jim počasí, v zoo se jim velmi líbilo a výlet si užili.

Návštěva JUMP arény 6.A

Rozlučka se školním rokem proběhla v úterý 22.6. 2021 aktivně, a to ve sportovním areálu Ridera - JUMP aréna. Na recepci si mohli žáci koupit protiskluzové ponožky, pak je instruktor odvedl k trampolínám a vysvětlil jim pravidla pro bezpečné skákání. Všichni si to moc užili. Někteří dokonce překonali sami sebe při volném pádu do nafukovacích matrací. Přestávku jsme využili edukativně: z molitanových kostek jsme postavili známé těleso o objemu jeden metr krychlový (1 ). Jak se těleso jmenuje?.... 🙂

Výšlap na Lysou horu 2021

Vybraní žáci osmých a devátých tříd se rozhodli v parném dni 18. 6. 2021 zdolat vrchol Lysé hory pod vedením svých třídních vyučujících a asistentky pedagoga. Byli opravdu spokojeni a odměnou jim byl krásný rozhled....  

Výlet na hrad Hukvaldy

V úterý 15. června 2021 se konal výlet s piknikem na hradě Hukvaldy pro žáky 7.B a žáky 6. ročníků. Vyjeli jsme ráno z náměstí SNP a o půl desáté jsme už byli na Hukvaldech.  Vydali jsme se po červené značce rovnou na hrad. Stoupání do kopce jsme zvládli a po chvíli jsme stáli u vstupní brány. Hned na prvním nádvoří jsme se zastavili a dopřáli si odpočinek s občerstvením. Na nádvoří jsme si také prošli různé stánky a koupili si drobné upomínkové předměty. Poté jsme se rozdělili do skupin a vydali se prozkoumat další části zříceniny. Hrad byl opravdu dobře chráněn mnoha hradbami, baštami a střílnami, proto jsme se vůbec nedivili, že nebyl nikdy dobyt. Prošli jsme si všechna sklepení, zákoutí i nejvyšší místa objektu, kde jsme obdivovali nádherné výhledy. Ve skupinách jsme pak vyplňovali pracovní listy. Odpovídali jsme na různé otázky, např. jaké byly výhody a nevýhody bydlení na hradě, jak byl hrad chráněn nebo k čemu sloužilo sklepení. Po splnění úkolů jsme se vydali na oboru. Cestou jsme obdivovali odhalené kořeny buků a nenechali jsme si ujít zastávku u „lišky“, která byla zhotovena na paměť prvního provedení opery Liška Bystrouška. Nakonec nás čekala krátká procházka oborou a malé občerstvení před cestou domů. Celý výlet se vydařil, hlavně díky krásnému počasí a dobré náladě všech účastníků.

Monika Gajdičiarová

 

Děti školní družiny na minigolfu

Dne 11. června 2021 jsme s dětmi navštívili Minigolf v nedalekém Bělském lese. Děti byly už od rána natěšené. I když nám trochu zapršelo, tento turnaj si náležitě užily.

Výlet do ZOO Ostrava

Dne 15. 6. 2021 se žáci 4. A zúčastnili výletu do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava. Děti se ocitly přírodě doslova na dosah. Nejenže viděly spoustu zvířat, ale součástí zoo je i botanický park s naučnými stezkami, které jim přiblíží zdejší vzácné rostliny. Děti měly největší radost z kontaktní expozice Na statku, kde se dostaly do přímého kontaktu se zvířátky, mohly je pohladit a nakrmit. Užily si také několik herních koutků, dětské hřiště a skákací hrad.  

Odkazy na weby s online výukou

1) Scio do odvolání uzavření škol zpřístupnilo zdarma přes 500 online testů z matematiky a češtiny. Testy jsou určeny pro žáky 3. až 9. tříd a zaberou 10 až 20 minut: https://www.scio.cz/pro-deti-a-rodice/procvicovaci-testy.asp 2) Matematiku pro 1.-9. ročník základních škol v hravé formě nabízí Matika.in: https://www.matika.in/cs/ 3) Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy jde procvičovat i na Onlinecvičení.cz: https://www.onlinecviceni.cz/exc/list_sel_topics.php 4) Pro žáky prvního stupně základních škol skvěle využijete portál Školákov.eu: https://skolakov.eu 5) Zde odkaz na nakladatelství Taktik (přihlásí se přes svůj email a vytvoří si vlastní heslo). https://interaktivita.etaktik.cz/novy-student/33594/979e4e562b00336826b97bd56110c4e0 6) Nakladatelství Fraus díky vládnímu opatření zpřístupňuje zdarma všechny své elektronické učebnice pro základní i střední školy. https://www.fraus.cz/cs/ucenidoma 7) Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s.r.o., žákům, rodičům i učitelům nabízí bezplatný přístup k multimediálním interaktivním učebnicím pro 1. a 2. stupeň základních škol pro předměty matematika, český jazyk, prvouka, vlastivěda, přírodověda, dějepis, zeměpis, přírodopis, chemie, výchova k občanství i anglický jazyk. MIUč+ zahrnují – kromě obsahu totožného s tištěnou učebnicí – více než 10 000 interaktivních cvičení a množství doplňkového materiálu jako jsou videa, zajímavosti atd. K bezplatnému používání se stačí pouze zaregistrovat a kteroukoli MIUč+ pak mohou žáci, rodiče i učitelé zdarma používat 30 dní. Pokud by uzavření škol trvalo déle, licence prodloužíme do 30. 6. 2020. Všechny MIUč+ lze používat zdarma na www.ucebnice-online.cz nebo přes instalovaný program Media Creator. Bezplatně poskytujeme rovněž více než  5 000 výukových videí pro matematiku v 1. až 5. ročníku na www.matyskova-matematika.cz. Volně přístupná videa obsahují výklad ke každému cvičení každé stránky učebnic a lze je využít i v případě, kdy žáci používají jiné učebnice – probírané učivo je obdobné. Žáci tak mají možnost učit se matematiku z domova s učitelským výkladem. 8)Online procvičování pro žáky základních škol, ale i pro maturanty nabízí Škola s nadhledem. https://www.skolasnadhledem.cz/ 9) https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22438/20-ZPUSOBU-VYUZITI-TECHNOLOGII-PRO-ONLINE-VYUKU-NEJEN-PO-UZAVRENI-SKOL.html?fbclid=IwAR34AR_AjrnYter6RA0XQeqsxfgDP2Ke-haQQ1y6D5Q9ZAC8VXOQYNzKWnY 10) http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/novinky-ze-studia/402974-kdyz-se-nesmi-do-skoly-skola-prijde-domu-za-malymi-skolaky-i-studenty-ktere-cekaji-prijimacky/?fbclid=IwAR1RLSkAk84NF3lFQYj9_n-T7ndgnjpqtrhwQ95T8Cg3U5YMdjzmfytcgp8 11) https://nadalku.msmt.cz/cs 12) https://www.npicr.cz/aktuality/webinar-jak-na-online-vzdelavani

Valentýnské srdce z drátků

Ve čtvrtek 4.2.2021 nás ve třídě navštívila lektorka ostravské  "Fajne dilny" Gita. Ukázala nám, jak vytvořit srdce z drátků a korálků. Korálky nejrůznějších tvarů a barev jsme navlékali na tenký drátek a ten jsme pak uvazovali k srdci zhotovenému ze silnějšího. Za Gitina laskavého dohledu vznikla krásná srdce, která darujeme svým blízkým na Valentýna. Vlastnoručně vyrobený dárek je dárek s velkým D.

Období distanční výuky ŠD

Zdravíme rodiče dětí, které nyní navštěvují ŠD. Musíme všechny děti z 0. ročníků, 1.A,B, 2.A,B pochválit, jak jsou pracovité a snaživé. Paní vychovatelky, asistentky a pan asistent dennodenně připravují pro děti pracovní činnost zaměřenou na jemnou motoriku a fantazii. V družině děti nezahálí ani v činnostech, které se týkají vyučování. Procvičují si matematiku a český jazyk zábavnou formou. Všechny děti si zaslouží velkou pochvalu.

Výtvarné dílny

Konečně jsme se dočkali! Ve středu 20.1. 2021 nás navštívil pan Fojtů, který pro zájemce - školy, kluby, rodiče s dětmi - pořádá řemeslné dílny.  Pro nás si připravil malování na sklo a slepování modelů z dřevěných lišt.
V úvodu dílny nás seznámil s historií sklářského průmyslu a dřevovýroby, zhlédli jsme instruktážní video, fotografie výrobků a pak už jsme všichni dostali plánek letadélka, dřevěné součástky a lepidlo a začali jsme se stavbou "na sucho". Teprve po kontrole, že je model v pořádku, jsme mohli letadélko slepit. A povedlo se to i děvčatům! Další model byl vagónek.
Druhá dílna se týkala malování na sklo - vytvořili jsme malovanou vitráž  a pak přívěsek pro maminky. S barevnou kůžičkou na krku jim bude slušet.
Obě dílny se vydařily, práce nás velmi bavila a my se těšíme na další návštěvu pana Fojtů ve škole, nebo třeba na ozdravném pobytu.

Kroužek zábavné matematiky

Od října 2020 navštěvujeme kroužek zábavné matematiky. Je zaměřen na rozvoj matematicko-logické stránky intelektu. Hledáme souvislosti mezi informacemi, logiku a smysl, a to hravě - řešením zajímavých úloh. Kromě jiného využíváme při tom dotykové tablety, interaktivní tabuli, didaktické pomůcky pro bystré děti. Rádi programujeme s pomocí robotické včely (BEE BOT), která rozvíjí prostorovou orientaci, logické myšlení a plánování. Při tom spolu hovoříme, pozorujeme se při  činnostech a hodnotíme řešení. Ukazuje se, že i matematika může být zábavnou činností.

Hrátky na sněhu

V novém roce 2021 konečně napadl sníh a školní hřiště pokryla sněhová peřina. My v 2.B jsme byli připraveni. Oblékli jsme si náhradní oblečení a konečně jsme si užili pravé sněhové hrátky. Stavěli jsme sněhuláky, váleli se ve sněhu, koulovali se, těla jsme otiskovali do sněhu...Přestože byla zima, nám bylo po tomto tělocviku teplo.

Výtvarná dílna

V pátek 15. 1. 2021 v 1.B proběhla výtvarná dílna pod vedením Samuela Fojtů. Žáci si pod jeho vedením vyrobili z polotovarů krásné předměty a také dřevěné hračky. V prvních dvou hodinách si žáci vyrobili z tvrdého dřeva krásné letadlo a auto Prezident. V druhé části malovali žáci vitráž. Malování na sklo je bavilo. Namalovali si skleněný závěs a přívěsek na krk. Dílnička se všem líbila.  Děkujeme panu Samueli Fojtů za moc hezký den a jeho přístup k žákům.  

Žáci 1.B staví sněhuláka

Když nám tak krásně nasněžilo, hurá na stavění snowmana! Krásné počasí ven vyhání děti ze školní družiny. Samozřejmostí je sněhová bitva. Vše pod dohledem M. Adamíčkové.

Vánoční posezení žáků 2.B

Poslední školní den před vánočními prázdninami patří tradičně vánoční besídce. Popovídali jsme si o tradicích, které dodržujeme doma, poslouchali koledy... A pak jsme využili skořápek vlašských ořechů, dortových svíček a každý si vyrobil svoji lodičku. Pouštění lodiček je staročeský zvyk, a tak jsme ho vyzkoušeli i ve třídě. Položili jsme lodičky do misky s vodou a pozorovali jsme, budou-li držet pospolu, nebo jestli se některá odpojí. Nechybělo louskání vlašských ořechů, rozkrojení jablka, ale také ochutnávání cukroví a předávání dárků.

Projektové vyučování žáků 2.B v ZOO

Výuka v ZOO Ostrava
V prosinci jsme využili pro zpestření a rozšíření výuky prvouky areál ostravské ZOO. Společnost nám dělala živá zvířata, s některými z nich jsme byli v přímém kontaktu, což pro nás mělo velký význam. Snažili jsme se nevynechat žádnou klec, žádný výběh, v ZOO nás zaujalo úplně všechno. Navštívit rysa ostrovida jsme už nestačili, my mu naši přítomnost vynahradíme zase na jaře. Ve škole jsme vyplňovali pracovní list pro mladé zoology. Společnou prací se nám to podařilo. Vzájemně jsme se utvrdili v tom, že ke zvířatům a přírodě vůbec máme kladný vztah.

1.B a 2.B - Vnímáme les všemi smysly

Ve středu 9.12. 2020 jsme se učili - žáci 1. B a 2. B - o přírodě v Lesní škole v Bělském lese v Ostravě-Hrabůvce. Smyslem lesní pedagogiky bylo seznámit nás s lesním prostředím a s úkoly lesního hospodářství. Pobytem v lese jsme získali a rozšířili si znalosti doslova všemi smysly - zrakem, sluchem, hmatem, čichem. Odhadovali jsme stáří stromů, dověděli se, jak bude strom velký, až z nás budou babičky a dědečkové, poznali jsme práci lesníků, pod  lupou jsme pozorovali broučky, pavoučky, houby, mech. Sníh bohužel nenapadl, jinak bychom také rozpoznávali stopy zvířátek, která žijí v Bělském lese. Tak snad příště.
Renata Fryčková a Vladimíra Jelínková

Výlet na Pustevny

V úterý dne 29. 9. 2020 se pro vybrané žáky naší školy uskutečnil zájezd na Pustevny. Visutou stezkou Valaška, jejíž součástí je Himalájský chodník, se žáci procházeli ve výšce 15 metrů. K procvičení těla využili trampolíny, k procvičení ducha vyplnili pracovní list z přírodopisu. Cestou na Radhošť se zastavili u sochy boha Radegasta. Po návratu do sedla je čekal zasloužený oběd a sedmikilometrová Knížecí cesta lesem do Trojanovic, kde na ně čekal autobus. Přestože bylo sychravo, výlet se vydařil, žáci nachodili po horách 16 kilometrů, což bylo více, než bylo v plánu.

A. Děcká

 

Zřízení školních e-mailových účtů pro žáky

Vážení rodiče, zákonní zástupci, Sdělujeme Vám, že Vašemu dítěti, který je žákem/žákyní naší školy byl zřízen e-mailový účet v rámci školní sady G Suite. Tento e-mail slouží pouze ke školní korespondenci mezi Vašim dítětem (popřípadě Vámi) a školou. Vaše dítě může na tento email přijímat (nebo z tohoto účtu posílat) emaily pouze z domény zschrjukinova.cz (tedy pouze od učitelů nebo spolužáků), čímž se snažíme maximálně posílit bezpečí Vašeho dítěte na síti. Tento e-mail bude také aktivní pouze po dobu, kdy je Vaše dítě žákem ZŠ Ostrava-Zábřeh, Chrjukinova 12, p.o. Osobní žákovský e-mail usnadní naši spolupráci, předávání úkolů, sdílení dokumentů, prezentací, popř. distanční výuku v prostředí Google Classroom. Upozorňujeme, že žákovské účty jsou majetkem školy a jsou žákům propůjčeny. E-maily mají tvar jmeno.prijmeni@zschrjukinova.cz (jako jmeno je křestní jméno Vašeho dítěte, jako prijmeni je příjmení Vašeho dítěte – vše bez háčků a čárek). Heslo na prvotní přihlášení Vám bylo sděleno prostřednictvím žákovské knížky. Po první aktivaci budete vyzváni ke změně tohoto hesla. V případě jakýchkoli dotazů nebo obtíží, kontaktujte svého třídního učitele na jeho školním e- mailu (kontakty najdete ZDE na webu školy, v záložce O škole, v oddílu Zaměstnanci).

Třídní výlet 6.A do Světa techniky

Cílem výletu dne 24. 9. 2020 bylo seznámení se s širokým spektrem oborů fyziky a biologie pomocí interaktivní výstavy. Žáci se rozdělili do 3 družstev. Každý tým měl za úkol vymyslet 5 otázek pro týmy ostatní, zapsat na papír a ve škole při výuce fyziky prezentovat. Kromě pěkných otázek někteří vygenerovali i elektrický proud… Někomu vstávaly vlasy na hlavě, ale nakonec vše dobře dopadlo.

P. Řemelková, T. Mazochová

Znáte oxid?

Oxid uhličitý....Dne 22.9.2020 jsme se o něm dověděli ve výukovém programu Kouzelný oxid v učebně Světa techniky. Je to bezbarvý plyn, není vidět, ani cítit a je těžší než vzduch. Zjistili jsme to, když jím lektorka naplnila balónek a on stále padal na podlahu. Věděli jsme, že je přítomný v perlivých nápojích, ale teď už víme, jaké má oxid vlastnosti a co všechno umí. Oxid uhličitý pomáhal lektorce i nám při chemických pokusech s jedlou sodou, octem, jarem a barvou, díky níž se látky hezky zabarvovaly. Ověřili jsme si, že plamen v oxidu zhasíná, že lektorka mluví úplně jiným hlasem, když se ho nadechne, viděli jsme v něm "tančit" rozinky a další. Některé pokusy si vyzkoušíme v hodinách prvouky. Těšíme se na to. Vždyť jsme od loňska malí chemici!

Deváťáci z „Chrjukinky“ zvítězili!

Vybraní žáci 9. B třídy naší školy (Nathali, Jana, Magdalena, Daniel a Vojtěch)  se dne 15. 9. 2020 zúčastnili soutěžního pořadu České televize Ostrava „Už tam budem?“, který se natáčel v interaktivní expozici haly U6 v Dolní oblasti Vítkovic. Soutěž je zaměřena na přírodní vědy a jejich využití v reálném životě. Divákům soutěže na kanálu Déčko má za úkol naznačit fungování světa kolem nás, vnuknout jim myšlenku, že lépe je být tvůrcem než pouhým uživatelem techniky a nejrůznějších technologií. Naši žáci - družstvo Neon - soupeřili proti družstvu Krypton ze ZŠ Hello z Ostravy-Poruby, a to jak ve vědomostních, tak sportovních disciplínách (dokázali, že se nebojí pohybu, ani adrenalinového napětí). Za každý splněný úkol dostali určitý počet bodů. Před tím posledním bylo skóre 50:8 pro naše družstvo. Od hlavní ceny – mobilního telefonu – ho dělily správné odpovědi na tři otázky a otevření jedinečné truhly. Podařilo se! Naši zvítězili v poměru 50:0! A tak kromě zážitků a hlavní výhry si žáci odnesli i poukaz pro svoji třídu k návštěvě haly U9. Blahopřejeme jim za vzornou reprezentaci naší školy v soutěži, ve které spolehlivě prokázali znalosti a dovednosti z přírodních věd i historie! Záznam soutěže se bude vysílat na Déčku dne  9. 10. 2020 ve 14.45 h, repríza 11. 10. ve 12.15 h.

Vysvědčení v rouškách

Co mi dala a vzala karanténa

V desátém dnu domácího vyučování dostali žáci 5. A za úkol napsat slohovou práci na téma „Co mi dala a vzala karanténa.“ Přečtěte si, jak to vidí zavření škol Dominik Musil: Na začátku všeho se stalo, že světem se šířil virus. Tak došel do naší země osudný den toho rána. Nepamatuji si již, který den to bylo přesně, ale jen vím, že jsem dorazil domů s velkou radostí a oznámil jsem rodičům: Škola je uzavřena. Vduchu jsem se radoval, že mám prázdniny. Tak asi jako každý můj spolužák. První dny se rodiče snažili zjistit co nejvíc o této situaci a jak bude fungovat škola i zbytek důležitých věcí jako obchody, návštěvy, lékaři. Dost se o tom doma povídalo a mi to bylo celkem jedno, měl jsem prostě volno. Tak jsem se radoval, protože první dny to vypadalo, že jen rodiče mají starosti. Och, užíval jsem si týden prázdnin. Ani mi moc nevadilo, když pokaždé, co jsem se zeptal, zda mohu jit ven, bylo mi odpovězeno: Nikam, můžeš se nakazit! Ale co, mám přece počítač, mobil, hry. Však já se nějak zabavím. Při nejhorším je ještě televize. Největší zlom nastal, když mě jednoho dne ráno vzbudila mamka se slovy: Skončily prázdniny, jde se makat. Vstal jsem z postele. Nic jsem netušil, došel do kuchyně, tam mě čekala krásná snídaně a v momentě, jak jsem se zakousl do chleba, usedla vedle mě mamka se slovy: Koukej, co nám poslala škola. Úplně jsem zapomněl žvýkat a jen koukám na tu hromadu papírů a začal jsem se děsit. V hlavě mi běhaly myšlenky: Tohle? To mám dělat? Proč ? A přišel ten zlom - chtěl jsem zpět do lavice ve škole. Došlo mi mé první uvědomění, že karanténa nejsou prázdniny. I když jsem vlastně ještě úplně netušil, co mě čeká. Popsat to slovy: Horror? Galeje? Nevím. Rozhodně vím, že každý den byl skoro stejný. Vlastně se nic nezměnilo, jen to, že nade mnou stál bachař mamka a nedala mi vydechnout. Ani když vařila, prala, stíhala mě u toho pořád mít pod kontrolou a já začal nenávidět karanténu. Uvědomil jsem si, kolik mi toho škola dá už jen tím, že sedím v lavici a poslouchám. Kolik hodin doma sám strávím nad učením. Ale i to, že mám super mámu a i ona sama musela sednout k PC a nějaké věci si doplnit, ty, co rokama zapomněla, aby se mi mohla věnovat a já to vše nějak zvládl doma. Za odměnu jsem víc jak jindy pomáhal s prací doma. Uvědomil jsem si, jak je vlastně mamka fajn, kolik hodin nespí jen proto, aby mohla připravit učivo na další den. Měla toho vice, pomáhala ještě Kristiánovi a jeho babičce s tím, s čím si nevěděli rady. A táta? Ten byl super. Pomáhal mamince vše tisknout, kopírovat a zasílat paní učitelce. Také se snažili společnými silami najít něco, co nám nešlo. Když mi odpadly úkoly za týden a my měli vše hotové, nastalo mé volno, táta také nemusel do práce, protože jeho firma byla uzavřena, takže měl více času na mě  a zahráli jsme si spolu nejen společenské hry jako Rodina, ale řídil se mnou na PC naše oblíbené hry. Postupem času tak šel den za dnem a mi začalo být smutno. Chtěl jsem ven, chtěl jsem běhat a provětrat se a pokecat s kamarády. Ale to bohužel nešlo. Nejen, že bych se mohl nakazit já, ale vím, když se o tom doma mluvilo, že bych nejvíce ohrozil život mámči dědy a možná i táty. Když se o tom bavili, jen jsem poslouchal a přemýšlel nad tím, proč? A takhle běžel den co den a mně bylo více a více smutno, i když mám super kocoura, moc se s ním člověk nepomazlí. Tak jsem jednou hodil řeč při učení s mamkou, že bych chtěl štěně. Chvilku to trvalo, ale povedlo se. Mám slíbeného pejska. Sice menší rasy, ale bude to můj miláček chundelatý. K závěru bych mohl za sebe říct, že jsem poznal strach a obavy o své blízké. Zjistil jsem, že nic není zadarmo. Ani svoboda, čas. Že peníze, které máme doma na hospodaření nejsou jen tak. Nebo spíše jsem si tím časem doma uvědomil, kolik toho okolo mě je, o co jsem se dříve nezajímal. Že i svět a stát může mít problémy. Že jsou lidé na tom hůř, někteří líp.Také vím, že rodiče dělají maximum proto, abych se měl tak, jak se mám. A že se mám dobře. Ale za sebe bych na závěr řekl, že si už nikdy nebudu stěžovat, že musím do školy. Těším se na normální život. Škola, kamarádi, zápasy, sport.. To vše, co se teď nesmí.

PROJEKT Obědy do škol IV

Stravování ve školách a školkách zdarma:
Poznámka: rozhodné období je červen až září 2020 a leden 2021 Vice informací ZDE: plakát pro školy_strava

Pro deváťáky - Jak na přijímačky?

Milí žáci, teď už znáte přesné datum vašich zkoušek a můžete se tak vrhnout do poslední fáze vaší přípravy.
 • Ujasněte si, co všechno se ještě potřebujete naučit nebo si zopakovat – vím, že pravidelně děláte testy, takže už víte, kde chybujete a v čem máte mezery. Tyto oblasti si vypište na papír, tak abyste na nic nezapomněli.
 • Udělejte si plán – projděte si svůj denní rozvrh a naplánujte si už konkrétně, kterým oblastem se budete, který den věnovat (např. v pondělí udělám dvě cvičení na větný rozbor a spočítám tři příklady na rovnice). Na konci každého dne si odškrtněte, co jste zvládli. Budete tak mít svůj plán pod kontrolou. Učení si naplánujte do konce května. Červen si nechte volný na opakování a upřesňování posledních nejasností.
 • Připravte si otázky – každý týden se dostanete do školy a budete mít možnost si své nejasnosti doplnit s vyučujícími.
 • Stres – každému se může stát, že během přípravy propadne panice, že nic nestíhá, že nic neumí a vůbec to nemá cenu. V takovém případě na chvíli všechno zavřete, zhluboka se nadechněte, projděte se, zacvičte si nebo si třeba popovídejte s někým blízkým. Uklidnit vás může také to, že si uděláte plán, co bude, kdyby se vám náhodou přijímačky nepovedly.
Obecně je to tak, že školy mají 8 dnů na zveřejnění výsledků a pak máte 5 dnů na odevzdání zápisových lístků. Takže někdy kolem 21. 6. 2020 zveřejní školy volná místa a ty budou obsazovat, je potřeba se o to zajímat.
 • Den před zkouškami – už se nic nového neučte, maximálně si projděte pár poznámek, připomeňte si to, s čím jste nejvíce bojovali. Nachystejte si všechny věci na ráno, několik propisek, tužek a všechny potřeby, které můžete u zkoušek mít, tak ať nic nezapomenete a ráno vás to nevyvede z rovnováhy.
 • Den zkoušky – ráno vstaňte dostatečně brzy a nasnídejte se (mozek potřebuje energii), sebou si vezměte pití a klidně kousek čokolády nebo něčeho sladkého, co vás povzbudí. Před zkouškou se soustřeďte hlavně na sebe, neposlouchejte hovory okolo a neřešte kdo, co umí a co vy neumíte. Až vám dají test, dobře poslouchejte pokyny.
 • Vyplňování – dobře čtěte zadání!!! Pokud máte pocit, že si s úkolem nevíte rady, tak postupujte dál, abyste zbytečně neztráceli čas. Nejdříve vyplňte to, co víte, k ostatnímu se vraťte později. Pokud se za špatné odpovědi nestrhávají body, tak se nebojte si tipnout, třeba budete mít štěstí.
 • Pokud vás přepadne stres a panika během zkoušky, na chvíli zastavte a opět to rozdýchejte. Zkuste se pomalu nadechnout, na chvíli dech zadržet a zase vydechnout a to celé párkrát zopakovat. Pomůže vám to se zklidnit a pokračovat v práci.
 • Pokud byste hledali inspiraci na relaxaci a uvolnění mrkněte na youtube na videa Markéty Pavelkové, která uveřejňuje různé relaxační výzvy.
 • Pokud byste potřebovali jakkoliv pomoci nebo si třeba o vašem strachu a nervozitě jen popovídat, můžete mě kontaktovat na mail zaydlarova@seznam.cz případně na messengeru Marketa Kukelkova Zaydlarová.
Dokument je ke stažení zde: Jak na přijímačky

Opět přípravná třída na ZŠ Chrjukinova

V příštím školním roce 2020/21 bude od září opět otevřena přípravná třída. Máte doma předškoláka nebo dítě po odkladu školní docházky? Pak právě pro vás otevíráme od 1.9. 2020 přípravnou třídu.

Přípravná třída je určena pro děti v posledním roce před zahájením školní docházky a pro děti s odkladem školní docházky. Takže i pro děti pětileté. Záměrem přípravné třídy je bezproblémový nástup do 1. třídy, usnadnění přechodu z mateřské školy, odstranění nedostatků, které byly příčinou odkladu školní docházky. Snahou je vyhnout se neúspěšným začátkům ve školní docházce. Vzdělávání v přípravné třídě je bezplatné. Jeho obsahem je prohlubování návyků sebeobsluhy a hygieny, rozvoj sociálních a komunikačních dovedností, utváření hrubé i jemné motoriky, cvičení soustředění a naslouchání, utváření základních matematických představ, orientace v čase a v prostoru, podpora hudebního a výtvarného projevu. Výuka bude probíhat dopoledne, děti budou mít možnost navštěvovat školní jídelnu i školní družinu. Na konci školního roku se stručně slovně zhodnotí, s jakým výsledkem dítě přípravnou třídu absolvovalo. Sledujte postupně více informací zde...

9. B všechny zdraví z Domácí školy

Jaro je sice v plném proudu, nervozita z přijímacích zkoušek by se ale dala krájet, přesto musí naši deváťáci zůstat doma a zvládnout přípravu na svou vysněnou školu v doprovodu online výuky. Někteří jsou spokojení, se svým počítačem se opravdu skamarádili a umí se na něj spolehnout! Najdou se ale tací, kteří se svým samoučením už prát nechtějí a nejraději by seděli v lavicích své milované třídy. Divíte se jim? V současné situaci určitě všichni vědí, že jiná možnost není, a také že nejlepším východiskem bude zabojovat a domácí školu společnými silami s učiteli na dálku zvládnout. A jak to vypadá s našimi online učiteli? Deváťáci by vám odpověděli: „Máme vlastně jen jednoho a funguje na všechny předměty. Jmenuje se Fred a zprostředkovalo nám ho nakladatelství Fraus. Náš učitel Fred funguje ve výuce jako online vzdělávací portál, slouží nám jako učitel, tabule, sešit i notýsek na úkoly v jednom, protože nám během učení dělá společnost! Najdeme zde zadání domácí práce, videa i prezentace z jednotlivých předmětů, jsou zde vzkazy a komentáře učitelů, nebo ty naše, když se chceme na něco zeptat, a zároveň je to knihovna s učebnicemi. Nemusíme tedy hledat své úkoly na e-mailu a výhodou také je, že zde můžeme vypracované úkoly rovnou odevzdávat. Vlastně je to na nás, protože komunikujeme s učiteli na chatech, což je super, úkoly zasíláme třeba i emailem, takže taky super, a Fred je šikulka, protože přesně ví, v jakém termínu máme mít úkoly vypracované. Trošku nás během domácí školy hlídá. A jak to vypadá v době karantény doma? Koukněte se na fotky, posíláme všem na Chrjukinku 12 pozdravy z domova!! Mějte se zdravě!! 9.B na vás moc myslí!!“

Gabriela Krucinová

Dětem ŠD

Ahoj děti! Zdraví vás paní vychovatelky. Už je nám po vás smutno. Vám taky? Napadlo nás, že bychom si něco vyrobili. Posíláme vám několik obrázků ke tvoření. Pokud nemáte doma z čeho vyrábět, nebuďte smutné, v tom případě stačí, když nám třeba namalujete pěkný obrázek nebo vybarvíte omalovánku. Až se vrátíme všichni do školy, výrobky nám přinesete ukázat. Nezapomeňte: po dokončení svého výrobku, šupky, hupky do koupelny k teplé vodě s mýdlem umýt ruce! Tak se všichni držte a moc rodiče nezlobte.

Vaše paní vychovatelky

6. B v době „koronavirové“

Už je to více než měsíc, co děti opustily školy a výuka probíhá distančně (na dálku). Žáci 6. B byli od začátku velice aktivní a úspěšně začali používat vzdělávací portál Fred. Bez problémů se všichni aktivovali v rekordním čase, a zahájili tak výuku s Fredem. Za to si zaslouží velkou pochvalu, nejen žáci, ale také rodiče, kteří bezvadně spolupracují. Někteří potřebovali trochu delší čas na zvládnutí odesílání úkolů na Freda, ale vše se zdárně vyřešilo, zejména proto, že si žáci vzájemně pomáhali. Jsem ráda, že třída pracuje jako jeden tým a táhne za jeden provaz. Pro děti je velice obtížné zvládnout toto období bez kontaktu se svými vrstevníky, proto si založili skupinu na Messengeru a pravidelně spolu komunikují a podporují se. Během Velikonoc dostali šesťáci výzvu „Peče celá 6. B“. Žáci se opět aktivně zapojili a posílali nádherné fotky upečených dobrůtek. Někteří zaslali také fotky nazdobených vajíček či namalovaných obrázků. Za toto jim také velmi děkuji a opět chválím. Těším se na další spolupráci s šesťáky přes vzdělávací portál Fred, také se ráda připojím ke komunikaci na Messengeru, kde jsou aktivní další učitelé, paní asistentka i paní psycholožka, takže o legraci není nikdy nouze.

Monika Gajdičiarová

 

Jak se na dálku učí ve 2.A

Žákům druhé třídy přináší paní pošťačka každý měsíc dopis od paní učitelky. Paní učitelka dětem posílá pracovní listy, na kterých je napsáno vše, co by děti měly během domácího učení zvládnout. Pracovní listy jsou napsány tak, aby byly pro děti srozumitelné. Psaný text je prokládán obrázky a zábavnými úkoly. Většina žáků je velmi šikovných a vypracovává pracovní listy bez problémů. Vyplněné pracovní listy rodiče žáků odevzdávají do schránky školy nebo posílají nafocené paní učitelce na e-mail. Všechny děti, které odevzdají svou práci, dostanou od paní učitelky dopis se zpětnou vazbou v podobě slovního hodnocení. Slovní hodnocení paní učitelka posílá rodičům na e-mail nebo na jejich telefonní číslo. Každý týden jsou také na webové stránky školy ukládány týdenní plány s důležitými informacemi a odkazy na elektronické procvičování učiva pro děti, které učení baví. V případě nejasností nebo problémů při domácím učení mohou rodiče kontaktovat třídní učitelku telefonicky nebo e-mailem.

Hana Gajdošová

Den otevřených dveří na ZŠ Chrjukinova

V úterý dne 3. března 2020 proběhl na naší škole Den otevřených dveří. Rodiče a zákonní zástupci mohli zhlédnout prostory školy, dostat odpovědi na své dotazy, děti si vyzkoušely nejrůznější připravené aktivity. I v příštím školním roce 2020/21 bude otevřena nejen běžná třída, ale také třída pro děti se zvýšeným zájmem o vzdělávání.

Třída dětí se zvýšeným zájmem o vzdělávání 1.B

Kroužek robotiky pro žáky 2. stupně

Již od loňského školního roku mají žáci naší školy možnost pracovat v kroužku robotiky v rámci projektu Talentmanagement. V tomto kroužku pod vedením pana učitele K. Titze žáci rozvíjejí schopnost sestavit robota podle předem vybraných plánků pro konstrukci robotů. Roboti jsou sestavovány pomocí stavebnice LEGO. Žáci si zde mohou nejen ověřit své dovednosti a nadání, ale také funkčnost těchto sestavených robotů, to znamená, zda je robot schopen ovládání a pohybu. Posléze mohou žáci zhotovený model různě upravovat dle svých představ a rovněž odzkoušet, zda i po této úpravě zůstaly funkce pohybu robota zachovány.  

Ukázky práce žáků 1.A

1.A na návštěvě v knihovně

Surikaty jsou stříbrné

Surikaty našich druháků byly vystaveny na soutěži, kterou pořádal obchodní dům Avion. Veřejnosti se naše surikatí rodinka velmi líbila. Svými hlasy jí lidé přidělili krásné 2. místo s celkovým počtem 522 hlasů. Děkujeme všem, kteří pro nás hlasovali. Surikaty nyní zdobí chodbu naší bezva školy.

Tajemství lesa v 2.A

V hodinách výtvarné výchovy jsme se s žáky druhého ročníku pokusili ztvárnit les plný tajemství. Tak vzniklo naše další výtvarné dílo do soutěže Tajemství lesa. Z obalů od Kinder vajíček jsme vyrobili zvířátka, která žijí v lese. Pokračovali jsme výrobou stromu, který jsme rozdělili na dvě poloviny. Každá polovina představovala jedno roční období. Roční období jsme na stromě znázornili rozlišnou barvou koruny stromu. Korunu jsme vytvářeli otiskováním našich rukou. Bílá barva s lehkým nádechem modré zastupovala zimu. Zelená léto. U zimní poloviny stromu byla zvířátka zachycena při zimním spánku. Letní polovina stromu vyobrazovala život lesa v létě. Držíme druháčkům palce!

H. Gajdošová

Beseda o přátelství a šikaně v 6.B

Ve dnech 3. 3. a 5. 3. 2020 se žáci 6. B zúčastnili preventivního programu agentury Pavučina na téma Přátelství a Šikana. V první části programu žáci diskutovali o důležitosti přátelství a také o tom, jaké vlastnosti by měl správný přítel mít. Nechyběly ani zajímavé příběhy a videoukázky. Druhá část programu byla daleko akčnější. Celá třída se musela přemístit na chodbu, kde byl pro ně připraven zajímavý úkol. Pomocí čtvercových koberců (ostrovů) se museli přesunout v průběhu 15 minut přes vyznačený úsek. Potíž byla v tom, že koberců bylo málo, a tak se žáci museli pro ostatní vracet zpět na začátek. Po splnění úkolu si žáci ujasnili novou strategii a vrhli se na úkol znovu. Podruhé zdolali úsek v rekordním čase tří a půl minut. Poté si ještě šesťáci zahráli ve skupinkách na sochy a zažili tak spoustu zábavy. Na závěr vše žáci zhodnotili a jednoznačně se shodli na tom, že je důležité si v kolektivu pomáhat, naslouchat jeden druhému a chovat se ohleduplně. Akce se všem žákům velice líbila a už se těší na další setkání s oblíbeným Ivem, který oba programy vedl.