Olomouc – Pevnost poznání 8.B

Dne 20. prosince 2023 třída 8. B navštívila vánoční Olomouc. V 8:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9:30 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy.

Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma.

V 11 hodin nás čekal program Fyzika v komiksu. Komiks není jen o fantazii, autoři velké spousty komiksů se drží i fyzikálních zákonů. Animátoři nám pomohli odhalit tajemství jednotlivých superschopností. Díky široké škále různých schopností byl program průřezem mnoha fyzikálních oborů. Spolu s animátory jsme mohli porazit padoucha jen díky znalostem fyziky! Tento program a expozice jsme si mohli užít také díky grantu Talentmanagement.

Po skončení programu naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru města.

P. Bartková