3. B

Návštěva jeskyně, propasti a hradu

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se žáci přípravné třídy, třídy 1. B, 2., B, 3. B a vybraní žáci 4. a 5. A zúčastnili  výletu s návštěvou tří zajímavých míst: podívali jsme se do  Zbrašovských aragonitových jeskyní, které jsou národní přírodní památkou a kde je celoročně poměrně vysoká teplota 14 – 15 stupňů Celsia. Trasa pro návštěvníky (měří 375 metrů) prochází několika dómy, síněmi a chodbami a končí na břehu řeky Bečvy, poblíž pramene kyselky.  Unikátní výzdobu jeskyní tvoří minerál aragonit. Na webových stránkách jeskyní je pro žáky připraven k vytisknutí pracovní list – žáci si ho mohou vyplnit a zjistit, co si zapamatovali z výkladu průvodkyně. Po prohlídce jeskyní došli žáci lesní pěšinou k Hranické propasti, která je nejhlubší na světě a bývá označována jako bezedná. Výlet končil na hradě Helfštýn. Žáci viděli hradní palác s expozicemi.  V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, hradní palác s expozicemi. Hrad má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Výletem byli žáci nadšeni. Byl dotován z programu Talent management, který každoročně vyhlašuje MMO.

R. Fryčková

Malování vlnou 3.B

Popravdě – neuměli jsme si představit, jak se maluje vlnou. Ve čtvrtek 4.5.2022 jsme si to ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích s lektorkami Luckou a Mirkou vyzkoušeli „na vlastní ruce“. Jde o umění vrstvení ovčí vlny pomocí plstící jehly: Na bílý filc jsme si nakreslili jednoduchý obrázek, pak jsme na něho přiložili barevnou vlnu, kterou jsme plstící jehlou vtlačovali do filcu. Vznikly tak plstěné obrázky, které jsme darovali našim maminkách k jejich svátku.

Beseda se spisovatelkou v 3.B

V pondělí 24.1.2022 jsme u nás přivítali spisovatelku dětské literatury – paní Zuzanu Pospíšilovou. Paní Pospíšilová nás seznámila se svými knihami (napsala více než 4 desítky knih pro děti, ať už pohádky, básně nebo výukové texty). Řekla nám, jak taková kniha vzniká, kdo se na její tvorbě podílí a že to chvíli trvá, než se dostane na pult knihkupectví. Z některých knížek nám poutavě předčítala, z některé nám dávala hádanky a my jsme se je snažili uhádnout. Bavily nás hry se slovy. Byli jsme šikovní, paní Pospíšilová nás pochválila. Dostali jsme od ní dárek – knížku, kterou si společně přečteme, a záložky s hádankou. Věříme, že se s ní zase setkáme.

R. Fryčková

 

3.B v lesní škole

Dobrodružství se stromy V pátek 14.1.2022 jsme navštívili výukový areál „lesní školy“ v Bělském lese, kde na nás čekalo dobrodružství se stromy. Pan lesník – lektor – nás poutavě seznámil s ekosystémem zdejšího lesoparku, s druhy jednotlivých dřevin, které tady vysadili, s péčí o les. Dověděli jsme se, co je letokruh, semeniště, prořezávka a probírka, okus, ochrana nátěrem…, hmatem jsme srovnávali kůru stromů. V učebně jsme zhlédli výukový film o lesích v Ostravě, zblízka jsme si prohlédli vycpané živočichy a na závěr jsme složili obrázek s informace některých zvířat. V příštím školním roce se sem zase vrátíme na další lekci. 

R. Fryčková

 

Pracujeme s ozoboty

Ozoboti ve 4.A

Ozobot je miniaturní robot, nejmenší svého druhu. Jedná se o interaktivní hračku, která rozvíjí kreativitu a logické myšlení. Zároveň je to ale skvělá pomůcka na cestě ke skutečnému programování i robotice. Právě tuto hračku předvedli žáci 3.B Saly a Martin v hodině informatiky dětem ve 4.A. Ještě jednou jim moc děkuji!

J. Kučerová

Knihovnická lekce 3.B

Cesta s hlavou nebo hlavou? To je název besedy plné přirovnání, pořekadel, synonym a fantazie. Připravila ji pro nás paní knihovnice z knihovny na ulici Gurťjevova ještě před vánočním svátky (21.12.2021). Pomocí knihy Hlava v hlavě jsme byli „v jednom kole“, „dali jsme si do nosu“ a „hlavou se nám honila“ synonyma a homonyma, která jsme probírali ve škole. Víme, že „s jídlem roste chuť“ a že „strach má velké oči“. My se ale nebojíme, a proto se do knihovny vydáme zase. 

R. Fryčková

 

Vánoční zvyky 3.B v knihovně

Ve čtvrtek 9.12.2021 jsme navštívili – nám už dobře známou – knihovnu na ulici Gurťjevova. Paní knihovnice pro nás připravila besedu o vánočních zvycích – tentokrát i o zvycích  jiných evropských států. Se slavením Vánoc a s dobou adventní, která jim předchází, je spojeno mnoho rituálů a zvyklostí. A tak jsme se dověděli, že dárky francouzským dětem nosí Pere Noël, že v Anglii  do vánočního pudinku ukryje hospodyňka stříbrnou minci pro štěstí. Ve Španělsku zase na půlnoční mši oslavují kohouta, který jako první oznámil narození Krista, že stromeček zavěšený špičkou dolů poprvé viděli před staletími v Německu. Dověděli jsme se toho dost. Stejně jsme se ale nejvíce těšili na tradiční pouštění lodiček – půlek vlašských ořechů se zapálenou svíčkou (všichni se budeme zdržovat doma).

R. Fryčková

3.B opět ve Světě techniky

Nebuď dřevo! To je název řemeslné dílny ve Světě techniky. V úterý 30.11.2021 jsme to dokázali tím, že jsme si každý vyrobil velkou hrací kostku a paní lektorka nás za to pochválila a odměnila pexesem. Nejdříve nás ale seznámila s nářadím, které budeme pro výrobu kostky potřebovat a poučila o dodržování bezpečnosti při práci. Každý jsme pak dostali hranol z měkkého dřeva (smrku), ze kterého jsme si připravili krychli - museli jsme měřit a řezat. Pak jsme pilovali hrany krychle a nakonec pájkou vypálili různé tvary, písmena apod.

Renata Fryčková

 

Exkurze do ZOO a iQLandie 2021

Ve dnech 18. – 19.11.2021 se žáci 2. a 3. B a další vybraní žáci školy zúčastnili exkurze do pražské zoologické zahrady a liberecké iQLandie. Cestovali vlakem do Prahy, tam navštívili ZOO, navečer se přesunuli autobusem do Liberce, kde přespali a dopoledne a odpoledne strávili v iQLandii. Po 16. hodině se vrátili rychlíkem do Ostravy. V zoologické zahradě viděli živočichy, pro které jsou vytvořeny co nejoptimálnější podmínky, a tak si žáci mohli udělat představu o životě zvířat a jejich vazbě na prostředí. V iQLandii se žáci zúčastnili velké science show – vzdělávacího pořadu s prvky badatelsky orientované výuky, někteří z nich se osobně podíleli na chemických pokusech. V desítce sálů s obřími didaktickými pomůckami z nejrůznějších oblastí lidského života si doplnili znalosti přírodovědných předmětů. V planetáriu zhlédli film Soumrak dinosaurů a komentovanou prohlídku aktuální noční oblohy. Exkurze byla financována z dotačního programu pro vzdělávání a talentmanagement, který vyhlásil Magistrát města Ostravy a na němž se naše škola podílí projektem Nechceme si jen hrát. Žáci byli s vybraným programem velmi spokojeni.

R. Fryčková

Druháci a třeťáci na exkurzi v OZO

V pondělí 15. 11. 2021 byli žáci třídy 2. B a 3. B na exkurzi v OZO. Lektorka pro ně připravila program Ozíci a Skládkoobr. Žáci se seznámili se skřítky, kteří na třídění odpadu dohlížejí, ve skupinách pak plnili zadané úkoly a sami třídili odpad – museli při tom prokázat schopnost dohodnout se a spolupracovat. Žáci, kteří byli v soutěži úspěšní, dostali od lektorky krásnou tužku a ořezávátko. Na akci se podílel i Magistrát města Ostravy – z dotačního programu Talentmanagement byl hrazen autobus, který žáky do OZO dopravil.

R. Fryčková

Výlet na pohádkový hrad

V pondělí 25. 10. 2021 navštívili žáci 1., 2., 3. B a vybraní žáci 6. tříd jeden z deseti nejkrásnějších českých hradů – Bouzov. Dnešní podobu hrad získal po velké přestavbě v letech 1896 až 1910. Zhlédli jsme umělecká díla, která se dochoval, historický i na míru vytvořený nábytek, kachlová kamna – v každé místnosti jiná. Objevili jsme i tajné dveře. Unikátní jsou dva dosud funkční padací mosty a padací mříž, hluboká studna. Viděli jsme hradní zbrojnici, kapli, která je vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů Řádu německých rytířů. Hrad Bouzov má přezdívku „pohádkový“ (je vyhledávaným objektem pro natáčení pohádek), nejen pro to je dobré ho navštívit.

R. Fryčková

3.B v Planetáriu Ostrava

Tajemství padajících hvězd

Na návštěvu ostravského planetária se vždy těšíme. Tentokrát – 13. 10. 2021 - jsme zhlédli sférický film Lucie a tajemství padajících hvězd. Lední medvěd Vladimír a tučňák James podnikli cestu vesmírem, aby „přišli na zoubek“ polární záři. Spolu s kolibříkem Lucií během své cesty v raketě Polaris odpovídají na spoustu otázek. Součástí programu byla živě moderovaná přehlídka toho, co v současné době vidíme na noční obloze. Návštěva planetária byla uskutečněna díky finanční podpoře města Ostravy z projektu Talent Management - Nechceme si jen hrát.

R. Fryčková

Workshop 3D tisk na VŠB-TU Ostrava

Workshop s lektorem VŠB-TU – 3D tisk – jev naší doby dne 21.10.2021 Co se dá tisknout? Jaké materiály k tomu používáme? Jaké je praktické využití 3D tisku a v jaké oblasti se už stal nedílnou součástí výroby? Odpovědi na tyto a další otázky jsme se dověděli ve workshopu, který pro žáky pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě. Nevěřili jsme, co všechno lze vytisknout! Byli jsme svědky tisknutí pyramidy z termoplastu, ze struny – vlákna, které je po zahřátí pokládáno na podložku vrstvu po vrstvě a vytváří požadovaný výrobek. Lektor s sebou přivezl i mobilní roboty, kteří nás uchvátili tím, co všechno zvládli – kliky, kotoul…Těšíme se na další workshop z bohaté nabídky vysoké školy.

R. Fryčková

Slunečný den v ZOO Ostrava

Z návštěvy zoologické zahrady mají děti radost vždy. Dne 5. 10. 2021 si ji užili žáci přípravné třídy, prvňáčci, druháci a třeťáci. Díky naší účasti v programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu, který je zaměřen mimo jiné také na rozvoj přírodovědných oblastí, jsme mohli navštívit ostravskou ZOO. V zahradách se už dávno nepozorují zvířata jen za sklem, děvčata a chlapci byli s mnohými z nich v přímém kontaktu. Venkovní expozice byly otevřeny, a tak děti mohly vidět slony, žirafy, opice, šelmy a další zvířecí obyvatele, kterým zaměstnanci ZOO poskytují co nejpřirozenější podmínky k životu. Velkou pozornost budili šimpanzi hornoguinejští v Pavilónu evoluce. Nejmladší žáci zhlédli zoologickou zahradu také ze sedadel vláčku, který mezi expozicemi projíždí. Spokojenost z návštěvy ostravské ZOO podtrhlo i hřejivé paprsky podzimního slunce.

R. Fryčková

Koupací dopoledne 1.B a 2.B

Ve čtvrtek 17.6.2021 jsme využili nabídku dědečka žáka 1. B a za parného dopoledne jsme navštívili jeho zahrádku, abychom si opekli špekáčky a osvěžili se v bazénu. Vzhledem k tomu, že jsme čas využili především cachtáním v bazénu, špekáčky musela paní učitelka Jelínková ugrilovat. Chutnaly výborně, snědli jsme je všechny. Ondrův dědeček byl na nás dobře připravený a nabídnul nám nejen další občerstvení, ale také dřevěné desky, na které jsme tekutými fixy nakreslili obrázky. Ty mu budou zdobit jeho zahradní chatu. Vůbec se nám nechtělo odcházet, a proto jsme si slíbili, že návštěvu zopakujeme.
Renata Fryčková

Výlet do Štramberku

Dne 23. 6. 2021 se žáci třídy 1. B a 2. B zúčastnili výletu do Štramberku.

Ve Štramberku navštívili expozici s výkladem - Aqua Terra (živí plazi, obojživelníci, členovci…), v pekárně na náměstí - U Káči - si poslechli pověst, na jejímž základě se ve městě vyrábějí štramberské uši - známá cukrovinka. Žáci měli možnost být při jejich výrobě, sami se podíleli na výrobě svého kornoutu. Viděli také některé ze štramberských památek – hrad Štramberk se strážní hradní věží, ze které je krásný výhled po okolí. Výlet proběhl podle plánu a všichni se v pořádku vrátili.

Renata Fryčková

Valentýnské srdce z drátků

Ve čtvrtek 4.2.2021 nás ve třídě navštívila lektorka ostravské  "Fajne dilny" Gita. Ukázala nám, jak vytvořit srdce z drátků a korálků. Korálky nejrůznějších tvarů a barev jsme navlékali na tenký drátek a ten jsme pak uvazovali k srdci zhotovenému ze silnějšího. Za Gitina laskavého dohledu vznikla krásná srdce, která darujeme svým blízkým na Valentýna. Vlastnoručně vyrobený dárek je dárek s velkým D.

Výtvarné dílny

Konečně jsme se dočkali! Ve středu 20.1. 2021 nás navštívil pan Fojtů, který pro zájemce - školy, kluby, rodiče s dětmi - pořádá řemeslné dílny.  Pro nás si připravil malování na sklo a slepování modelů z dřevěných lišt.
V úvodu dílny nás seznámil s historií sklářského průmyslu a dřevovýroby, zhlédli jsme instruktážní video, fotografie výrobků a pak už jsme všichni dostali plánek letadélka, dřevěné součástky a lepidlo a začali jsme se stavbou "na sucho". Teprve po kontrole, že je model v pořádku, jsme mohli letadélko slepit. A povedlo se to i děvčatům! Další model byl vagónek.
Druhá dílna se týkala malování na sklo - vytvořili jsme malovanou vitráž  a pak přívěsek pro maminky. S barevnou kůžičkou na krku jim bude slušet.
Obě dílny se vydařily, práce nás velmi bavila a my se těšíme na další návštěvu pana Fojtů ve škole, nebo třeba na ozdravném pobytu.

Kroužek zábavné matematiky

Od října 2020 navštěvujeme kroužek zábavné matematiky. Je zaměřen na rozvoj matematicko-logické stránky intelektu. Hledáme souvislosti mezi informacemi, logiku a smysl, a to hravě - řešením zajímavých úloh. Kromě jiného využíváme při tom dotykové tablety, interaktivní tabuli, didaktické pomůcky pro bystré děti. Rádi programujeme s pomocí robotické včely (BEE BOT), která rozvíjí prostorovou orientaci, logické myšlení a plánování. Při tom spolu hovoříme, pozorujeme se při  činnostech a hodnotíme řešení. Ukazuje se, že i matematika může být zábavnou činností.

Hrátky na sněhu

V novém roce 2021 konečně napadl sníh a školní hřiště pokryla sněhová peřina. My v 2.B jsme byli připraveni. Oblékli jsme si náhradní oblečení a konečně jsme si užili pravé sněhové hrátky. Stavěli jsme sněhuláky, váleli se ve sněhu, koulovali se, těla jsme otiskovali do sněhu...Přestože byla zima, nám bylo po tomto tělocviku teplo.

Vysvědčení v rouškách