Exkurze Dlouhé Stráně – 1.stupeň

Ve čtvrtek 5.10.2023 se žáci 2. – 5. B zúčastnili exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Ta se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky u obce Loučná nad Desnou. Elektrárna má dvě vodní nádrže – horní a dolní. Průvodce žákům vysvětlil, že je nezbytná rovnováha mezi aktuální spotřebou a výkonem dodávaným energetickými zdroji, proto se v noci využívá přebytečná energie z elektrorozvodné sítě a voda se přečerpává z dolní nádrže do horní přes turbíny, které jsou umístěny v podzemní kaverně. Žáci si ji mohli prohlédnout stejně jako dolní a horní nádrž. I když se o výrobě elektřiny teprve budou učit, už teď se seznámili s elektrárnou, která pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v nejrůznějších anketách – o unikát ČR, 7 divů Olomouckého kraje, div České republiky atd. Není mnoho technických děl, které se po tak relativně krátké době své existence staly jedním ze symbolů Jeseníků.

R. Fryčková