Výlet do Prahy - Od trilobitů po mamuty

Ve čtvrtek 20.10.2022 se žáci 2., 3. a 4. B zúčastnili exkurze v Národním muzeu v Praze. Muzeum nabízí školám řadu atraktivních vzdělávacích programů. Základem nabídky jsou programy ke stálým expozicím. V historické budově NM se konala komentovaná prohlídka expozice Okna do pravěku s názvem Od trilobitů po mamuty. Žáci se seznámili s hlavními epochami pravěku a jejich obyvateli, poznali, jak vypadal život na našem území před mnoha milióny let. Jednotlivé sály byly zaměřeny na nejtypičtější představitele hlavních skupin živočichů a rostlin. Během prohlídky žáci zjistili, co jsou to zkameněliny (některé si mohli osahat), zhlédli na 2 tisíce exponátů od zkamenělých larev trilobitů až po obřího amonita a také zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Největší pozornost budila kostra dinosaura a mamut s mládětem. Čas nám zůstal i na prohlídku pražských pamětihodností. Exkurze byla z velké části financována z dotačního program Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje Statutární město Ostrava.

Výroba ptačího krmítka

Výroba ptačího krmítka V úterý 4.10.2022 žáci 4. B navštívili Svět techniky, kde si vyrobili ptačí krmítko. Lektorka Lucie měla pro ně připraveny polotovary, které žáci zbavili třísek smirkovým papírem a pak stloukali jednotlivé části hřebíčky k sobě. Žáci řezali, brousili, pilovali…, mnozí nepotřebovali pomoc - s nástroji měli už dřívější zkušenost při výrobě dřevěné kostky. Krmítka se jim povedla, odnesli si je domů, kde budou zdobit jejich okno.

Žáci 4. B na dopravním hřišti

V pátek 7.10.2022 se žáci 4. B zúčastnili dopravní výchovy na dopravním hřišti při ZŠ A. Kučery. Výuka byla zaměřena na chování cyklistů na pozemní komunikaci. V učebně je lektor seznámil s dopravními značkami (některé jim jen připomněl), se kterými se na silnicích mohou setkat coby chodci a cyklisté. Zhlédli také krátká videa s konkrétní situací na silnici, probrali značky, křižovatky…Své znalosti pak předvedli na dopravním hřišti, kde se vystřídali jako chodci a cyklisté. Lektorem byli žáci pochváleni.

4.B v ZOO Olomouc

Exkurze v ZOO na Svatém Kopečku V úterý 20.9.2022 se žáci 1. – 4. B zúčastnili exkurze v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Exkurze byla financovaná z dotačního programu Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje SMO (školní projekt Nechceme si jen hrát). V ZOO je spousta atrakcí – např. geologická stezka, na níž se nachází objekty, které si žáci mohli zblízka prohlédnout a osahat (krystalické břidlice, pískovce, usazené horniny atd.). Je zde vybudován systém infokiosků. Největším lákadlem byla samozřejmě zvířata. Žáci zblízka viděli žirafy, lvy, tygry, opice, ryby a spoustu dalších. Na vlastní kůži poznali netopýry a kaloně. Návštěvy zoologických zahrad a poznávání života zvířat, která zahrady chovají, se žákům nikdy neomrzí.

Duchové Madagaskaru a jejich domov v ZOO Ostrava

Duchové Madagaskaru a jejich domov …to bylo téma soutěže mladých zoologů v ostravské ZOO. Dne 14.9.2022 se jí zúčastnila 4 družstva, která byla složena ze žáků 3. a 4. B. Téma bylo velmi široké, žáci se na soutěž připravovali s třídními učitelkami, chtěli uspět. Za ne příliš příznivého počasí žáci plnili úkoly poznávací, vyplňovali test, odpovídali na otázky – jejich správná odpověď je posunovala k cíli. Přitom jim byl odměřován čas. Při účasti 71 škol z Ostravy a blízkého okolí uspělo nejlépe družstvo Tygříků (ve složení – Jolana, Salome, Martin a Milan) – obsadilo pěkné 8. místo. Zasluhují si uznání. Blahopřání ale náleží všem žákům, kteří se na soutěž pečlivě připravovali.

Řemeslná dílna ve Světě techniky 3.B

Na závěr školního roku - v úterý 28.6.2022 - jsme se naučili další řemeslné dovednosti, a to šití. Lektorky Lucka s Mirkou nás seznámily s pomůckami, které jsme potřebovali pro ušití jehelníčku – sluníčka. Vyzkoušeli jsme si základní steh a pak už jsme na připravený filc obkreslovali tvar sluníčka, vystřihovali jsme kolečka a pak je sešívali k sobě. Připevnili jsme oči a nakonec jsme sluníčku vyšili úsměv. Jehelníčky se nám povedly.

Drátování ve Světě techniky 3.B

Srdce z drátu Ve čtvrtek 21.10.2021 navštívili žáci 3.B Svět techniky DOV a vyráběli srdce z drátu a korálků. Srdce z drátu nejdříve vytvarovali a pak kolem něho omotávali různobarevné korálky pomocí tenkého drátku. Ohýbání silného drátu bylo náročné, ale ozdobené srdce, které vznikalo pod našima rukama, nám udělalo radost.