4. B

Výukový program v ostravském planetáriu

V úterý 6.12.2022 žáci 1. až 4. B navštívili ostravské planetárium. Program byl složen z živě moderované části – Co vidíme na obloze (souhvězdí, obzor, světové strany, hvězdnou oblohu, planety a další tělesa Sluneční soustavy), z prohlídky expozice a zhlédnutí filmu Chrumka a kouzelná raketa. Žáci tak podnikli objevnou výpravu celou Sluneční soustavou. Program byl dotován z programu Talentmanagement SMO.

R. Fryčková

V Pevnosti poznání v Olomouci 2022

V úterý 29.11.2022 jsme se zúčastnili vzdělávacích programů v Science centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Architektonicky výjimečná stavba, která v 19. století sloužila jako dělostřelecký sklad, se v roce 2015 stala Pevností poznání, místem, které žije vědou. Prvňáčci se přesvědčili, že matematika není žádný strašák a formou zábavných her a pohybových aktivit se seznámili se základy matematického myšlení, každý žák si vytvořil originální obrázek z geometrických tvarů. Podobně si druháci zopakovali základní rovinné a prostorové geometrické tvary a procvičili si geometrickou představivost. Třeťákům a čtvrťákům program To je bomba dal odpověď na otázku, jaká chemická reakce se skrývá za procesem šumění. Naučili se vyrábět šumivou bombu do koupele. Všichni žáci pak zhlédli v digitálním planetáriu film. Pevnost poznání má kolem 150 interaktivních exponátů ve 4 tematických expozicích – Rozum v hrsti, Světlo a tma, Živá voda a Do historie. Všechny si je žáci mohli „osahat“. Výukový program byl dotován z programu Talentmanagement SMO.

R. Fryčková

Svět v otázkách a odpovědích v DOV

V pátek 25.11.2022 jsme opět využili široké nabídky vzdělávacích programů Světa techniky v DOV. Tentokrát nás zajímal svět v otázkách a odpovědích. Nejdříve nás lektorka Katka seznámila s prací reportéra. Pak jsme byli rozděleni do 4 skupin, každá se měla zabývat jedním tématem (gastronomie, fauna, anatomie, stromy). My jsme procházeli exponáty, poznávali jsme je a pak si zahráli na odborníky z oboru, kameramany a redaktory. Redaktor kladl otázky odborníkovi, kameraman vše natočil. Na záznam jsme se pak společně podívali. Práce nás velmi bavila, odnesli jsme si ze ST spoustu zážitků a poznání z oborů.

R. Fryčková

Návštěva ruční papírny Velké Losiny

Ve čtvrtek 20.11.2022 žáci 1. – 4. B navštívili velkolosinskou ruční papírnu, která byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Tato manufaktura dnes patří k nejstarším doposud fungujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír, který je velmi kvalitní a trvanlivý - se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Papír se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Žáci si prohlédli expozici (s odborným výkladem), také výrobní dílnu a sami si pak ručně vyrobili papír s průsvitkou, obálku, záložku se svým znamením a vyrazili pečeť na dopisní papír. Další výrobky ruční papírny si mohli koupit v podnikové prodejně. Exkurze, jejíž součástí byl také oběd, byla financována z větší části z dotačního programu Talentmanagement, který vyhlašuje SMO.

R. Fryčková

Výlet do Prahy - Od trilobitů po mamuty

Ve čtvrtek 20.10.2022 se žáci 2., 3. a 4. B zúčastnili exkurze v Národním muzeu v Praze. Muzeum nabízí školám řadu atraktivních vzdělávacích programů. Základem nabídky jsou programy ke stálým expozicím. V historické budově NM se konala komentovaná prohlídka expozice Okna do pravěku s názvem Od trilobitů po mamuty. Žáci se seznámili s hlavními epochami pravěku a jejich obyvateli, poznali, jak vypadal život na našem území před mnoha milióny let. Jednotlivé sály byly zaměřeny na nejtypičtější představitele hlavních skupin živočichů a rostlin. Během prohlídky žáci zjistili, co jsou to zkameněliny (některé si mohli osahat), zhlédli na 2 tisíce exponátů od zkamenělých larev trilobitů až po obřího amonita a také zcela nové modely pravěkých zvířat v životní velikosti. Největší pozornost budila kostra dinosaura a mamut s mládětem. Čas nám zůstal i na prohlídku pražských pamětihodností. Exkurze byla z velké části financována z dotačního program Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje Statutární město Ostrava.

R. Fryčková

Výroba ptačího krmítka

Výroba ptačího krmítka V úterý 4.10.2022 žáci 4. B navštívili Svět techniky, kde si vyrobili ptačí krmítko. Lektorka Lucie měla pro ně připraveny polotovary, které žáci zbavili třísek smirkovým papírem a pak stloukali jednotlivé části hřebíčky k sobě. Žáci řezali, brousili, pilovali…, mnozí nepotřebovali pomoc - s nástroji měli už dřívější zkušenost při výrobě dřevěné kostky. Krmítka se jim povedla, odnesli si je domů, kde budou zdobit jejich okno.

R. Fryčková

Žáci 4. B na dopravním hřišti

V pátek 7.10.2022 se žáci 4. B zúčastnili dopravní výchovy na dopravním hřišti při ZŠ A. Kučery. Výuka byla zaměřena na chování cyklistů na pozemní komunikaci. V učebně je lektor seznámil s dopravními značkami (některé jim jen připomněl), se kterými se na silnicích mohou setkat coby chodci a cyklisté. Zhlédli také krátká videa s konkrétní situací na silnici, probrali značky, křižovatky…Své znalosti pak předvedli na dopravním hřišti, kde se vystřídali jako chodci a cyklisté. Lektorem byli žáci pochváleni.

R. Fryčková

 

4.B v ZOO Olomouc

Exkurze v ZOO na Svatém Kopečku V úterý 20.9.2022 se žáci 1. – 4. B zúčastnili exkurze v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Exkurze byla financovaná z dotačního programu Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje SMO (školní projekt Nechceme si jen hrát). V ZOO je spousta atrakcí – např. geologická stezka, na níž se nachází objekty, které si žáci mohli zblízka prohlédnout a osahat (krystalické břidlice, pískovce, usazené horniny atd.). Je zde vybudován systém infokiosků. Největším lákadlem byla samozřejmě zvířata. Žáci zblízka viděli žirafy, lvy, tygry, opice, ryby a spoustu dalších. Na vlastní kůži poznali netopýry a kaloně. Návštěvy zoologických zahrad a poznávání života zvířat, která zahrady chovají, se žákům nikdy neomrzí.

R. Fryčková

Duchové Madagaskaru a jejich domov v ZOO Ostrava

Duchové Madagaskaru a jejich domov …to bylo téma soutěže mladých zoologů v ostravské ZOO. Dne 14.9.2022 se jí zúčastnila 4 družstva, která byla složena ze žáků 3. a 4. B. Téma bylo velmi široké, žáci se na soutěž připravovali s třídními učitelkami, chtěli uspět. Za ne příliš příznivého počasí žáci plnili úkoly poznávací, vyplňovali test, odpovídali na otázky – jejich správná odpověď je posunovala k cíli. Přitom jim byl odměřován čas. Při účasti 71 škol z Ostravy a blízkého okolí uspělo nejlépe družstvo Tygříků (ve složení – Jolana, Salome, Martin a Milan) – obsadilo pěkné 8. místo. Zasluhují si uznání. Blahopřání ale náleží všem žákům, kteří se na soutěž pečlivě připravovali.

R. Fryčková

Řemeslná dílna ve Světě techniky 3.B

Na závěr školního roku - v úterý 28.6.2022 - jsme se naučili další řemeslné dovednosti, a to šití. Lektorky Lucka s Mirkou nás seznámily s pomůckami, které jsme potřebovali pro ušití jehelníčku – sluníčka. Vyzkoušeli jsme si základní steh a pak už jsme na připravený filc obkreslovali tvar sluníčka, vystřihovali jsme kolečka a pak je sešívali k sobě. Připevnili jsme oči a nakonec jsme sluníčku vyšili úsměv. Jehelníčky se nám povedly.

R. Fryčková

Malí chemici podruhé v 3.B

Ve čtvrtek 19.5.2022 pro nás paní učitelka M. Gajdičiarová se svými žáky připravila pokusy se suchým ledem. Viděli jsme, jak z odměrného válce vychází kouř jako z pohádkového hrníčku kaše, ale to se jen pevný suchý led změnil na plynný oxid uhličitý. Pak jsme pomocí ledu nafoukli balonek. Nejzajímavější ale byla bublina. Do misky jsme nalili studenou vodu se saponátem a namáčeli v ní šňůrku. Do jiné nádobky nám paní učitelka nalila horkou vodu a my jsme do ní nasypali suchý led. Napnutou šňůrkou jsme přejeli přes okraj nádobky tak, aby nám vznikla blána. Ta se pak s přibývajícím oxidem uhličitým přeměnila na bublinu. Děkujeme paní učitelce a jejím žákům za zajímavou hodinu.

Drátování ve Světě techniky 3.B

Srdce z drátu Ve čtvrtek 21.10.2021 navštívili žáci 3.B Svět techniky DOV a vyráběli srdce z drátu a korálků. Srdce z drátu nejdříve vytvarovali a pak kolem něho omotávali různobarevné korálky pomocí tenkého drátku. Ohýbání silného drátu bylo náročné, ale ozdobené srdce, které vznikalo pod našima rukama, nám udělalo radost.

R. Fryčková