V letošním školním roce 2023/24 je třídním učitelem:

Ondřej Snopek

Magický svět Šmoulové - Brno

Ve středu 29.listopadu 2023 jsme se vydali na exkurzi do Brna. Žáci přípravné třídy, 1.A, 2.A, 3.A a 4.A měli možnost díky grantu Statutárního města Ostravy - Chrjukinka pro život prožít zajímavý projektový den. Cestu jsme začali již před osmou hodinou ranní, kdy jsme nasedli do dvou autobusů a vydali se směr Brno. Po dvou hodinách jízdy, kterou jsme využili k povídání o jednotlivých druzích  dopravy, jejich výhodách a nevýhodách, jsme dorazili na Brněnské výstaviště. Zde nás již čekala v pavilonu C krásná výstava Magický svět. Nejprve žáci měli možnost zhlédnout v přízemí vybudovanou pohádkovou šmoulí vesnici. V úvodu nás čekalo krátké promítání, během kterého se žáci dověděli úvodní informace o Šmoulím světě a také o autorech a vzniku známých postaviček. Poté se již děti ponořily do kouzelného lesa, kde se postupně stávali menšími, až dosáhli díky obrovským dekoracím velikosti Šmoulů. Mohli potkat nejen všechny postavičky Šmoulů, ale také Gargamela a jeho kocoura Azraela. Po průchodu kouzelným lesem se děti dostali až do Šmoulí vesnice, která je okouzlila houbovými domečky, studnou, prádelním sušákem i sportovním náčiním. Mohli navštívit kouzelný domeček Šmoulinky i Taťky Šmouly. V jeho domečku mohli žáci díky kouzelnému lektvaru dokončit svou proměnu ve šmoulu. Celá expozice je koncipována jako výzva k ochraně naší planety a přírody na ní. Žáci procházejí přírodovědnou stezkou, kde se seznamují se 17 hlavními cíli ochrany planety Země. Stezka odráží klimatické změny a zahrnuje také interaktivní test, který žáky prověřil ve znalosti třídění odpadů.  Expozice cílí také na zlepšení digitálních kompetencí, žáci se mohou seznámit s mnohými digitálními animacemi (např. magický světélkující les, vodopád) a díky speciálním brýlím také s virtuální realitou, při které prožijí let na zádech velikého čápa. Díky interaktivnímu pařezu si žáci vyplnili krátký kvíz, který jim pomohl odhalit, kterému ze Šmoulů se nejvíce podobali nebo se naučili mluvit řeči Šmoulů. Horní patro expozice rozvíjelo u žáků prostorovou představivost a jejich pracovní a komunikační kompetence. V této části výstavy je totiž umístěna velká herna, která je naplněna různými stavebnicemi a velkým množstvím Lega. Žáci si zde mohli vyzkoušet své dovednosti při sestavování modelů a rozvíjet svou fantazii. Expozice byla doplněna množstvím prolézaček, skluzavek a skákacích hradů. Zde se žáci dostatečně vyřádili a řádně prověřili svou koordinaci a fyzickou zdatnost. Zájemci mohli také využít závody na motorce nebo formuli 1. Také mohli nasednout na model poníka, jednorožce či koně a vyzkoušet si své jezdecké umění. Do Ostravy se žáci vrátili v odpoledních hodinách plní nadšení a dojmů z krásných zážitků.

K. Joannidu

Projektový den v Bohumíně - Mauglího stezka

Ve středu 4. října 2023 se žáci z přípravných tříd, z 1.A, 2.A, 3.A a 4.A vydali do Bohumína prozkoumat a přiučit se něco nového na Mauglího stezku, která je v parku Petra Bezruče. Jeli jsme tam všichni společně autobusem, který nás vyzvedl u KD Akord v blízkosti naší školy. Krásné babí léto nám dovolilo prožít dopolední vzdělávací program s velmi příjemnými teplotami. Děti si prošly park Petra Bezruče a poznávaly listy stromů, které si poté odnesly s sebou k lisovaní a použití do výtvarné výchovy. Na dopravním hřišti si vyzkoušely poznatky ze silničního provozu, které probíráme ve třídě v různých hodinách dle tříd. V parku se nachází i Maugliho ranč, kde děti na vlastní oči viděly různé druhy zvířat, které nejsou běžně mezi lidmi (páv apod.) O pohybový rozvoj se postaraly všudypřítomné prolézačky, klouzačky a různé nástroje ke cvičení. Pro více sportovně založené děti jsme na konci našeho programu uspořádali soutěž ve skákání přes švihadlo. Děti byly nadšené z praktického a ukázkového způsobu zprostředkování informací. Zároveň se jim velmi líbilo, že prožily dopoledne s kamarády a spolužáky z jiných tříd. Celou cestu zpátky autobusem si vzájemně sdělovaly zážitky. Projektový den považujeme za úspěšný a věříme, že si z něj děti  odnesly plno nových poznatků a prožitků. J. Černíková, S. Chmelová, P. P. Godulová, S. Gvozdanovič, K. Joannidu, M. Juráková, Z. Král, L. Maláč, M. Otrubová, J. Picmaus, L. Rumblíková, O. Snopek

Projektový den v ZOO - 1.st.

Ve čtvrtek 21. září 2023 se ráno sešli před školou žáci z přípravných tříd, 1.A, 2.A, 3.A a 4.A, aby se díky projektu Podpory škol vypravili do ostravské ZOO. Na tuto vzdělávací akci odjely děti společně vlastním autobusem z náměstí SNP v Ostravě-Zábřehu. Během prohlídky zoologické zahrady hrály děti hry na utužení kolektivu, seznamovaly se s domácími i exotickými zvířaty a vybarvovaly obrázky zvířat. Návštěva ostravské ZOO se také díky hezkému počasí všem moc líbila.

J. Černíková, S. Chmelová, K. Joannidu, M. Juráková, K. Kačmařová, Z. Král, L. Maláč, R. Olšarová, J. Picmaus, P. P. Godulová, O. Snopek, M. Tomášek