Projektový den Poznej svět - Austrálie, Keňa

Příjemná změna ve výuce jazyků proběhla v pátek 7. 2. Naši žáci mohli prožít velmi zábavné a inspirativní dopoledne v doprovodu našich jazykových vyučujících, paní učitelky Krucinové a Mandovské a lektorů jazykové školy Hello, která nám připravila vzdělávací program v anglickém znění v doprovodu Eddieho z Austrálie a paní Archany z Keni. Oba lektoři k nám zavítali v rámci bilingvní výuky a přivezli spoustu zajímavostí o svých zemích, i když jejich putování světem bylo zajímavé samo o sobě a jejich kořeny ve skutečnosti sahají do Turecka a Indie. Účastníci našeho dopoledne se dověděli hromadu zajímavostí o Austrálii, prošli jsme se mapou i fotkami australských oblastí, vyrobili si papírový bumerang a napjatě poslouchali příběh Eddieho, jehož rodiče pocházejí z Turecka. On sám se narodil a žil v Německu, takže jeho druhým rodným jazykem kromě angličtiny byla zároveň němčina, posledních 17 let však pobýval v Australské Virginii, aby ale nakonec zakotvil v Opavě, kde žije se svou ženou a dvěma dcerami. Jeho přízvuk byl opravdu příjemný a všechny okouzlil svým temperamentem a smyslem pro humor. Uměl si udělat legraci z našich jmen a příjmení, přiřazoval jim totiž děj podle významu v češtině, takže například Samuel Mička byl někým, kdo myl nádobí, a když vyslovil příjmení Přášková, nakreslil na tabuli pračku. Vážně nás všechny pobavil, protože naše česká příjmení zněla s anglickým přízvukem najednou trošku jinak a pro většinu z nás zároveň legračně. Setkání s Archanou bylo také báječným zážitkem, jelikož pocházela z Indie, ale celý život vyrůstala v Keni a jako lektorka jazyků přijela k nám do Ostravy, aby se naučila mluvit česky. Byla velmi zdvořilá a vstřícná a její hodina výuky angličtiny nás zavedla do Keni. Víme například, jaké nese jejich vlajka národní barvy a kterému z afrických kmenů patří vyobrazený štít, prošli jsme fotky známých letovisek, sledovali jeep během safari a navíc si zatančili v afrických rytmech přímo v učebně! Víme, jak se svahilsky pozdravit a rozloučit a taky už rozumíme tomu, co znamená hakuna matata, je to totiž oblíbený životní postoj Keňanů, ať se ničeho nebojíte a užíváte si života. Archana pocházela z teplých krajin, takže do Ostravy dorazila v kulichu a rukavicích, přestože jsme ji přesvědčovali, že tato zima je pro nás vlastně příjemně teplá. Měla opravdu zděšený výraz ve tváři, když jsme jí s úplným klidem vysvětlovali, že by mohlo být dokonce pod nulou! Takto tedy hodnotíme naše netradiční únorové dopoledne, bylo pro nás milým zpestřením běžné výuky, nezbývá nám tedy, než si přát další „světová“ setkání a sdílené zážitky v doprovodu lektorů jazykové školy Hello. Děkujeme!

Brzy bude Valentýn...

...devítky jsou samý šprým! Venku všude vládne zima, jenže v nich ta láska hřímá. Učitelé Béčko prudí, v Áčku se zas všichni nudí. Přijde jaro! - dobrá zpráva, pusa pro vás je ta pravá!

Bruslení žáků 8. a 9. tříd jako pololetní odměna

Naše pololetní známky jsou konečně uzavřené a tak jsme jako odměnu k ukončení 1. pololetí dostali malý dárek, třídy 8.B a 9.B mohly společně vyrazit na hodinku bruslení na stadion RT Torax Arena do Ostravy - Poruby. Objednávka plochy byla velmi výhodná, celou hodinu jsme měli ledovou plochu stadionu pouze pro sebe! Bylo nás celkem 25 z obou tříd, takže naše bruslení byla opravdová zábava a na led se mohli odvážit dokonce i ti, kteří na tom stáli zcela poprvé. V doprovodu p. uč. Cahové, které se podařilo celou akci zorganizovat, a p. uč. Krucinové, která nám zařídila báječné fotky, budeme na naše dopolední bruslení dlouho vzpomínat. Nezbývá, než doufat, že se nám podaří vše ještě jednou zopakovat a naše další setkání na ledové ploše stihneme do začátku jara. Děkujeme!

Exkurze Kofola

Vybraní žáci 9. ročníků pod vedením R. Kuděly vyrazili dne 17. 12. 2019 na exkurzi do Kofoly ČeskoSlovensko a.s. Nejednalo se o výrobní závod, který sídlí v Krnově, ale o centrálu v Ostravě. Na úvod exkurze proběhlo přivítání a ochutnávka produktů z portfolia firmy. Poté následovala prohlídka kanceláří a ostatních prostorů v centrále. Na závěr žáci museli splnit úkol v podobě sestavení reklamního stojanu na produkty firmy. Žákům se akce velice líbila.

Návštěva žáků 9. tříd v TU-VŠB Ostrava

Dne 12. 12. 2019 navštívili žáci 9. B areál VŠB, kde jim byla vysvětlena problematika robotiky. Co je robotika? Kde všude můžeme roboty potkat? Ale i další otázky byly našim žákům zodpovězeny. Dále byli žáci rozděleni do tří skupin a každá skupina byla přiřazena k určitému robotu, kterého si mohli vyzkoušet. Po vystřídání celé skupiny u určitého robotu se skupiny žáků prostřídaly. Žákům se návštěva areálu VŠB velmi líbila.