9. B

Výšlap na Lysou horu 8.B, 9.B

Vybraní žáci osmých a devátých tříd se rozhodli v parném dni zdolat vrchol Lysé hory pod vedením svých třídních vyučujících a asistentky pedagoga. Byli opravdu spokojeni a odměnou jim byl krásný rozhled....  

Deváťáci z „Chrjukinky“ zvítězili!

Vybraní žáci 9. B třídy naší školy (Nathali, Jana, Magdalena, Daniel a Vojtěch)  se dne 15. 9. 2020 zúčastnili soutěžního pořadu České televize Ostrava „Už tam budem?“, který se natáčel v interaktivní expozici haly U6 v Dolní oblasti Vítkovic. Soutěž je zaměřena na přírodní vědy a jejich využití v reálném životě. Divákům soutěže na kanálu Déčko má za úkol naznačit fungování světa kolem nás, vnuknout jim myšlenku, že lépe je být tvůrcem než pouhým uživatelem techniky a nejrůznějších technologií. Naši žáci - družstvo Neon - soupeřili proti družstvu Krypton ze ZŠ Hello z Ostravy-Poruby, a to jak ve vědomostních, tak sportovních disciplínách (dokázali, že se nebojí pohybu, ani adrenalinového napětí). Za každý splněný úkol dostali určitý počet bodů. Před tím posledním bylo skóre 50:8 pro naše družstvo. Od hlavní ceny – mobilního telefonu – ho dělily správné odpovědi na tři otázky a otevření jedinečné truhly. Podařilo se! Naši zvítězili v poměru 50:0! A tak kromě zážitků a hlavní výhry si žáci odnesli i poukaz pro svoji třídu k návštěvě haly U9. Blahopřejeme jim za vzornou reprezentaci naší školy v soutěži, ve které spolehlivě prokázali znalosti a dovednosti z přírodních věd i historie! Záznam soutěže se bude vysílat na Déčku dne  9. 10. 2020 ve 14.45 h, repríza 11. 10. ve 12.15 h.

Pro deváťáky - Jak na přijímačky?

Milí žáci, teď už znáte přesné datum vašich zkoušek a můžete se tak vrhnout do poslední fáze vaší přípravy.
  • Ujasněte si, co všechno se ještě potřebujete naučit nebo si zopakovat – vím, že pravidelně děláte testy, takže už víte, kde chybujete a v čem máte mezery. Tyto oblasti si vypište na papír, tak abyste na nic nezapomněli.
  • Udělejte si plán – projděte si svůj denní rozvrh a naplánujte si už konkrétně, kterým oblastem se budete, který den věnovat (např. v pondělí udělám dvě cvičení na větný rozbor a spočítám tři příklady na rovnice). Na konci každého dne si odškrtněte, co jste zvládli. Budete tak mít svůj plán pod kontrolou. Učení si naplánujte do konce května. Červen si nechte volný na opakování a upřesňování posledních nejasností.
  • Připravte si otázky – každý týden se dostanete do školy a budete mít možnost si své nejasnosti doplnit s vyučujícími.
  • Stres – každému se může stát, že během přípravy propadne panice, že nic nestíhá, že nic neumí a vůbec to nemá cenu. V takovém případě na chvíli všechno zavřete, zhluboka se nadechněte, projděte se, zacvičte si nebo si třeba popovídejte s někým blízkým. Uklidnit vás může také to, že si uděláte plán, co bude, kdyby se vám náhodou přijímačky nepovedly.
Obecně je to tak, že školy mají 8 dnů na zveřejnění výsledků a pak máte 5 dnů na odevzdání zápisových lístků. Takže někdy kolem 21. 6. 2020 zveřejní školy volná místa a ty budou obsazovat, je potřeba se o to zajímat.
  • Den před zkouškami – už se nic nového neučte, maximálně si projděte pár poznámek, připomeňte si to, s čím jste nejvíce bojovali. Nachystejte si všechny věci na ráno, několik propisek, tužek a všechny potřeby, které můžete u zkoušek mít, tak ať nic nezapomenete a ráno vás to nevyvede z rovnováhy.
  • Den zkoušky – ráno vstaňte dostatečně brzy a nasnídejte se (mozek potřebuje energii), sebou si vezměte pití a klidně kousek čokolády nebo něčeho sladkého, co vás povzbudí. Před zkouškou se soustřeďte hlavně na sebe, neposlouchejte hovory okolo a neřešte kdo, co umí a co vy neumíte. Až vám dají test, dobře poslouchejte pokyny.
  • Vyplňování – dobře čtěte zadání!!! Pokud máte pocit, že si s úkolem nevíte rady, tak postupujte dál, abyste zbytečně neztráceli čas. Nejdříve vyplňte to, co víte, k ostatnímu se vraťte později. Pokud se za špatné odpovědi nestrhávají body, tak se nebojte si tipnout, třeba budete mít štěstí.
  • Pokud vás přepadne stres a panika během zkoušky, na chvíli zastavte a opět to rozdýchejte. Zkuste se pomalu nadechnout, na chvíli dech zadržet a zase vydechnout a to celé párkrát zopakovat. Pomůže vám to se zklidnit a pokračovat v práci.
  • Pokud byste hledali inspiraci na relaxaci a uvolnění mrkněte na youtube na videa Markéty Pavelkové, která uveřejňuje různé relaxační výzvy.
  • Pokud byste potřebovali jakkoliv pomoci nebo si třeba o vašem strachu a nervozitě jen popovídat, můžete mě kontaktovat na mail zaydlarova@seznam.cz případně na messengeru Marketa Kukelkova Zaydlarová.
Dokument je ke stažení zde: Jak na přijímačky

Hurá, jdeme opět do školy!

Naši deváťáci se vrátili do školních lavic a začali se pilně připravovat na přijímací zkoušky! Během probíhajícího uvolnění opatření proti nákaze koronavirem se od 11. 5. mohla vrátit část žáků druhého stupně konečně do výuky, a tak i naše škola opět přivítala žáky devátého ročníku! Výuka sice neprobíhá ve všech naukových předmětech, ale ti, kteří přípravu na přijímací zkoušky opravdu potřebují a nepatří k rizikové skupině obyvatel, mohli opět zasednout do lavic a zdokonalovat se v češtině pod vedením Mgr. Jana Nikla a také v matematice pod dohledem Mgr. Moniky Gajdičiarové. Studijní příprava se opravdu soustředí pouze na výuku českého jazyka a matematiky a žáci mají tedy možnost dvakrát týdně ve čtyřech hodinách procvičit své znalosti, které by mohly být rozhodující u přijímacích zkoušek na střední školu. Budeme jim tedy přát hodně štěstí a odhodlání a také úspěšné zvládnutí všech předpokladů k přijetí na zvolený obor!! Ať se vše podaří, jim přejí třídní učitelé za 9.A - Zbyněk Szarowski a za 9.B -Gabka Krucinová

9. B všechny zdraví z Domácí školy

Jaro je sice v plném proudu, nervozita z přijímacích zkoušek by se ale dala krájet, přesto musí naši deváťáci zůstat doma a zvládnout přípravu na svou vysněnou školu v doprovodu online výuky. Někteří jsou spokojení, se svým počítačem se opravdu skamarádili a umí se na něj spolehnout! Najdou se ale tací, kteří se svým samoučením už prát nechtějí a nejraději by seděli v lavicích své milované třídy. Divíte se jim? V současné situaci určitě všichni vědí, že jiná možnost není, a také že nejlepším východiskem bude zabojovat a domácí školu společnými silami s učiteli na dálku zvládnout. A jak to vypadá s našimi online učiteli? Deváťáci by vám odpověděli: „Máme vlastně jen jednoho a funguje na všechny předměty. Jmenuje se Fred a zprostředkovalo nám ho nakladatelství Fraus. Náš učitel Fred funguje ve výuce jako online vzdělávací portál, slouží nám jako učitel, tabule, sešit i notýsek na úkoly v jednom, protože nám během učení dělá společnost! Najdeme zde zadání domácí práce, videa i prezentace z jednotlivých předmětů, jsou zde vzkazy a komentáře učitelů, nebo ty naše, když se chceme na něco zeptat, a zároveň je to knihovna s učebnicemi. Nemusíme tedy hledat své úkoly na e-mailu a výhodou také je, že zde můžeme vypracované úkoly rovnou odevzdávat. Vlastně je to na nás, protože komunikujeme s učiteli na chatech, což je super, úkoly zasíláme třeba i emailem, takže taky super, a Fred je šikulka, protože přesně ví, v jakém termínu máme mít úkoly vypracované. Trošku nás během domácí školy hlídá. A jak to vypadá v době karantény doma? Koukněte se na fotky, posíláme všem na Chrjukinku 12 pozdravy z domova!! Mějte se zdravě!! 9.B na vás moc myslí!!“

Gabriela Krucinová

Projektový den Poznej svět - Austrálie, Keňa

Příjemná změna ve výuce jazyků proběhla v pátek 7. 2. Naši žáci mohli prožít velmi zábavné a inspirativní dopoledne v doprovodu našich jazykových vyučujících, paní učitelky Krucinové a Mandovské a lektorů jazykové školy Hello, která nám připravila vzdělávací program v anglickém znění v doprovodu Eddieho z Austrálie a paní Archany z Keni. Oba lektoři k nám zavítali v rámci bilingvní výuky a přivezli spoustu zajímavostí o svých zemích, i když jejich putování světem bylo zajímavé samo o sobě a jejich kořeny ve skutečnosti sahají do Turecka a Indie. Účastníci našeho dopoledne se dověděli hromadu zajímavostí o Austrálii, prošli jsme se mapou i fotkami australských oblastí, vyrobili si papírový bumerang a napjatě poslouchali příběh Eddieho, jehož rodiče pocházejí z Turecka. On sám se narodil a žil v Německu, takže jeho druhým rodným jazykem kromě angličtiny byla zároveň němčina, posledních 17 let však pobýval v Australské Virginii, aby ale nakonec zakotvil v Opavě, kde žije se svou ženou a dvěma dcerami. Jeho přízvuk byl opravdu příjemný a všechny okouzlil svým temperamentem a smyslem pro humor. Uměl si udělat legraci z našich jmen a příjmení, přiřazoval jim totiž děj podle významu v češtině, takže například Samuel Mička byl někým, kdo myl nádobí, a když vyslovil příjmení Přášková, nakreslil na tabuli pračku. Vážně nás všechny pobavil, protože naše česká příjmení zněla s anglickým přízvukem najednou trošku jinak a pro většinu z nás zároveň legračně. Setkání s Archanou bylo také báječným zážitkem, jelikož pocházela z Indie, ale celý život vyrůstala v Keni a jako lektorka jazyků přijela k nám do Ostravy, aby se naučila mluvit česky. Byla velmi zdvořilá a vstřícná a její hodina výuky angličtiny nás zavedla do Keni. Víme například, jaké nese jejich vlajka národní barvy a kterému z afrických kmenů patří vyobrazený štít, prošli jsme fotky známých letovisek, sledovali jeep během safari a navíc si zatančili v afrických rytmech přímo v učebně! Víme, jak se svahilsky pozdravit a rozloučit a taky už rozumíme tomu, co znamená hakuna matata, je to totiž oblíbený životní postoj Keňanů, ať se ničeho nebojíte a užíváte si života. Archana pocházela z teplých krajin, takže do Ostravy dorazila v kulichu a rukavicích, přestože jsme ji přesvědčovali, že tato zima je pro nás vlastně příjemně teplá. Měla opravdu zděšený výraz ve tváři, když jsme jí s úplným klidem vysvětlovali, že by mohlo být dokonce pod nulou! Takto tedy hodnotíme naše netradiční únorové dopoledne, bylo pro nás milým zpestřením běžné výuky, nezbývá nám tedy, než si přát další „světová“ setkání a sdílené zážitky v doprovodu lektorů jazykové školy Hello. Děkujeme!

Brzy bude Valentýn...

...devítky jsou samý šprým! Venku všude vládne zima, jenže v nich ta láska hřímá. Učitelé Béčko prudí, v Áčku se zas všichni nudí. Přijde jaro! - dobrá zpráva, pusa pro vás je ta pravá!

Bruslení žáků 8. a 9. tříd jako pololetní odměna

Naše pololetní známky jsou konečně uzavřené a tak jsme jako odměnu k ukončení 1. pololetí dostali malý dárek, třídy 8.B a 9.B mohly společně vyrazit na hodinku bruslení na stadion RT Torax Arena do Ostravy - Poruby. Objednávka plochy byla velmi výhodná, celou hodinu jsme měli ledovou plochu stadionu pouze pro sebe! Bylo nás celkem 25 z obou tříd, takže naše bruslení byla opravdová zábava a na led se mohli odvážit dokonce i ti, kteří na tom stáli zcela poprvé. V doprovodu p. uč. Cahové, které se podařilo celou akci zorganizovat, a p. uč. Krucinové, která nám zařídila báječné fotky, budeme na naše dopolední bruslení dlouho vzpomínat. Nezbývá, než doufat, že se nám podaří vše ještě jednou zopakovat a naše další setkání na ledové ploše stihneme do začátku jara. Děkujeme!

Exkurze Kofola

Vybraní žáci 9. ročníků pod vedením R. Kuděly vyrazili dne 17. 12. 2019 na exkurzi do Kofoly ČeskoSlovensko a.s. Nejednalo se o výrobní závod, který sídlí v Krnově, ale o centrálu v Ostravě. Na úvod exkurze proběhlo přivítání a ochutnávka produktů z portfolia firmy. Poté následovala prohlídka kanceláří a ostatních prostorů v centrále. Na závěr žáci museli splnit úkol v podobě sestavení reklamního stojanu na produkty firmy. Žákům se akce velice líbila.

Návštěva žáků 9. tříd v TU-VŠB Ostrava

Dne 12. 12. 2019 navštívili žáci 9. B areál VŠB, kde jim byla vysvětlena problematika robotiky. Co je robotika? Kde všude můžeme roboty potkat? Ale i další otázky byly našim žákům zodpovězeny. Dále byli žáci rozděleni do tří skupin a každá skupina byla přiřazena k určitému robotu, kterého si mohli vyzkoušet. Po vystřídání celé skupiny u určitého robotu se skupiny žáků prostřídaly. Žákům se návštěva areálu VŠB velmi líbila.