Výšlap na Lysou horu 2022

V pátek 24. 6. 2022 podnikli žáci 6. - 9. tříd výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, H. Dostálové a J. Kučerové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Bylo vedro, přesto všichni v potu tváře zdolali vrchol Lysé hory a měli obrovskou radost. Za odměnu byl také krásný výhled a občerstvení. Červnový výšlap na Lysou horu se stal již tradicí.  Těšíme se na další ročník!

Exkurze - Moravský kras

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanagementu MMO  proběhla exkurze do Moravského krasu. Exkurze se zúčastnilo 46 vybraných žáků 5. – 9. tříd, pedagogickým dozorem byly P. Bartková, H. Dostálová, M. Juráková a J. Kučerová. Za krásného počasí jsme autobusem přijeli do Skalního Mlýna a odtud pěšky dorazili do Kateřinské jeskyně na objednanou prohlídku s průvodcem. Žáci se tak z jeho vyprávění dozvěděli původ názvu Kateřinské jeskyně, stáří jeskyně, zajímavosti o netopýrech, o vzniku krápníků, dokonce poslouchali hudbu s výbornou akustikou a na pár chvil byli v absolutní tmě. Po návštěvě v chladné jeskyni nás čekal výšlap plný potu, a to na horní okraj propasti Macocha. Následoval zasloužený odpočinek a občerstvení, někteří si dopřáli také pohled na propast z Dolního můstku a nastoupali mnoho schodů. Nakonec jsme sešli až na dno propasti a odtud na lodičkách dopluli tajuplnými chodbami pod skalami ven. Plni zážitků a příjemně unaveni jsme se vrátili domů.

Nocování v knihovně 7.AB

Ve dnech 26.-27.5.2022 naše škola uspořádala pro zájemce a milovníky knih akci se školní knihovnou. Na žáky čekalo čtení ukázek z jejich oblíbených knih, plnění rozmanitých úkolů, např. křížovka s tematikou spisovatelů a dětských hrdinů, určování literárních dvojic, řešení detektivního příběhu a vytvoření vlastní ilustrace oblíbené knihy. Po večeři jsme se společně vrhli do víru zábavy a zahráli si společenské hry. Před spaním jsme se zaposlouchali do příběhu, který všechny uvedl do říše snů. Dětem se akce moc líbila a už se těší na další noc ve škole.

Jan Nikl

Exkurze Dlouhé Stráně

V rámci projektu Talentmanagement Magistrátu města Ostravy se dne 30. 5. 2022 vybraní žáci 7. až 9. tříd zúčastnili exkurze do vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Hrubém Jeseníku. Nejdříve jsme navštívili Slezskou Hartu, která je jednou ze zásobáren pitné vody pro Ostravsko. Poté, co jsme se prošli po hrázi přehrady, jsme pokračovali do Koutů nad Desnou, odkud jsme vyjeli na předem objednanou prohlídku vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Průvodkyně žáky nejdříve seznámila s historií unikátní stavby a se zajímavými technickými údaji, pak nás provedla vnitřními prostory elektrárny pod horní nádrží. Autobusem jsme pak vystoupali k horní nádrži, která byla z důvodu plánované technické údržby zcela vypuštěna, a tak žáci mohli vidět její objem na vlastní oči. Dolní nádrž byla naopak napuštěna až po okraj a mohli jsme zhlédnout obrovský proud vody při jejím napouštění. Cílem exkurze bylo ukázat žákům jednu z možností výroby elektřiny bez uhlíku.

A. Děcká, M. Juchelka, J. Kučerová

Výlet na hrad Hukvaldy

V úterý 15. června 2021 se konal výlet s piknikem na hradě Hukvaldy pro žáky 7.B a žáky 6. ročníků. Vyjeli jsme ráno z náměstí SNP a o půl desáté jsme už byli na Hukvaldech.  Vydali jsme se po červené značce rovnou na hrad. Stoupání do kopce jsme zvládli a po chvíli jsme stáli u vstupní brány. Hned na prvním nádvoří jsme se zastavili a dopřáli si odpočinek s občerstvením. Na nádvoří jsme si také prošli různé stánky a koupili si drobné upomínkové předměty. Poté jsme se rozdělili do skupin a vydali se prozkoumat další části zříceniny. Hrad byl opravdu dobře chráněn mnoha hradbami, baštami a střílnami, proto jsme se vůbec nedivili, že nebyl nikdy dobyt. Prošli jsme si všechna sklepení, zákoutí i nejvyšší místa objektu, kde jsme obdivovali nádherné výhledy. Ve skupinách jsme pak vyplňovali pracovní listy. Odpovídali jsme na různé otázky, např. jaké byly výhody a nevýhody bydlení na hradě, jak byl hrad chráněn nebo k čemu sloužilo sklepení. Po splnění úkolů jsme se vydali na oboru. Cestou jsme obdivovali odhalené kořeny buků a nenechali jsme si ujít zastávku u „lišky“, která byla zhotovena na paměť prvního provedení opery Liška Bystrouška. Nakonec nás čekala krátká procházka oborou a malé občerstvení před cestou domů. Celý výlet se vydařil, hlavně díky krásnému počasí a dobré náladě všech účastníků.

Monika Gajdičiarová

7.B v Planetáriu Ostrava

V rámci projektu Talentmanagement navštívila třída 7.B dne 18. 12. 2019 Planetárium v Ostravě-Porubě. Autobus č. 37 nás dovezl ke studentským kolejím a poté jsme se pěšky přesunuli k planetáriu. Nejprve žáci pracovali ve skupinách, společnými silami se snažili vyplnit pracovní listy. Odpovědi hledali v pěti expozicích, které jsou zaměřeny na vesmír. Zhruba v 11 h se žáci přesunuli do sálu, kde viděli film Bouřlivá planeta. Návštěva planetária se žákům velice líbila.