8. B

V letošním školním roce 2023/24 je třídní učitelkou:

Mgr. Pavlína Bartková

Asistentka pedagoga: Andrea Děcká

J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024

Od středy 5.6. do neděle 9. 6. 2024 se v Ostravě uskutečnil již 6. ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro. Naše škola se této velké sportovní akce zúčastnila ve čtvrtek a v pátek. Po celou dobu turnaje byl v prostoru areálu Dolních Vítkovic připraven bohatý doprovodný program. Pětidenní akce se konala v prostorách, které vyrostly přímo v areálu Dolních Vítkovic – objektu zapsaném v seznamu Evropského kulturního dědictví. Turnaj se uskutečnil na dvou písečných kurtech, v němž se na úrovni ELITE 16 o tituly i postup na olympijské hry utkalo 16 párů v obou kategoriích (muži, ženy). Žáci měli možnost vidět plážový volejbal elitní světové úrovně a zažít úžasnou atmosféru volejbalových zápasů. Největší ovace a skandování zažívali při hrání českých hráčů.

Andrea Děcká

Divadlo loutek Ostrava – Tajný deník Adriana Molea

Dne 4. června 2024 se žáci 8. B zúčastnili představení v Divadle loutek Ostrava s názvem Tajný deník Adriana Molea. Žáci už byli předem s populární postavou britské autorky Sue Towsendové seznámeni v hodinách literatury.

Jeden z nejslavnějších puberťáků světové literatury Adrian Mole to vůbec nemá jednoduché. K problémům s pletí se přidává rozpadající se manželství rodičů, nepochopení jeho intelektuálních sklonů a navrch k tomu všemu i trable s láskou. Deník, jemuž Adrian svěřuje všecky své starosti i radosti, je zábavnou, ale vůbec ne povrchní sondou do duše teenagera.

Vzhledem k tématu bylo představení určeno pouze pro žáky 8. a 9. ročníků. Jelikož se představení týkalo všech problémů klasického teenagera, které zůstávají podobné v každé době, odcházeli žáci pobavení a spokojení.

Beseda o volbě povolání - 8.B

Dne 20. 5. 2024 se žáci 8. B zúčastnili besedy o volbě povolání v Informačním a poradenském středisko pro volbu a změnu povolání (IPS) spadající pod Úřad práce ČR. Žáci byli seznámeni s nejdůležitějšími stránkami na internetu vztahujícími se k volbě střední školy a s tím související volbě povolání. Zamýšleli se nad tím, jaké otázky si klást při výběru střední školy, co si mají o střední škole zjistit, s kým se mohou o této problematice radit, jaké jsou jejich vlastnosti, schopnosti a zájmy atd. Na závěr si vyzkoušeli on-line zájmový test s výsledkem, k jakému povolání mají předpoklady. Pokud žáci budou potřebovat individuální poradenství a pomoc s výběrem školy, mohou si domluvit schůzku na tel. č. 950 143 109, 950 143 362 nebo e-mailem ips.ot@uradprace.cz.

P. Bartková

MS v ledním hokeji v OSTRAVAR ARÉNĚ

Dne 20. května 2024 se díky grantu Podpora škol vybraní žáci 2. stupně zúčastnili velké sportovní akce v Ostravě, a to Mistrovství světa v ledním hokeji 2024. Navštívili odpolední zápas Švédsko – Francie, který nakonec skončil vítězstvím Švédů 3:1. Být v centru dění byl pro žáky neskutečný zážitek. Fandili, fotili se s maskoty mistrovství Bobem a Bobkem a zápas si náramně užili.

P. Bartková, A. Děcká

SCHOOL GAMES 2024

Ve dnech 13.–15. května 2024 proběhly tři kvalifikační dny plné pohybu pro děti základních škol vytvořené tak, aby se zabavil opravdu každý. Sportovní klání probíhalo ve sportovním areálu v Ostravě -Zábřehu, ulice Svazácká. Tuto sportovní akci nazvanou School Games Ostrava-Jih organizoval Městský obvod Ostrava-Jih. Patronem se stal Mgr. Radim Ivan, místostarosta městského obvodu. Naše škola nominovala žáky do těchto sportovních soutěží: atletika, fotbal, přehazovaná, vybíjená. Do finále postupovali vždy dva nejlepší jednotlivci nebo dva nejlepší týmy. Do velkého finále, které se uskuteční 24. června 2024, se probojovali tito žáci a týmy: Atletika: Vendula Szijjártóová (8. B) a Dominik Musil (9. A) Vybíjená: družstvo žáků 4.–5. třídy Přehazovaná: družstvo chlapců 6.–7. třídy Pro žáky 1.–3. tříd byla v areálu připravená sportovní aréna, kde si vyzkoušely různé sportovní disciplíny. Všem výhercům srdečně gratulujeme a těšíme se na velké finále, na kterém budeme povzbuzovat naše žáky.

A. Děcká

Disodor v K-Triu

Tři vraždy na scéně aneb smrt nikdy nespí Dne 23. dubna 2024 navštívily třídy 5. A, 6. A, 1. skupina, a 8. B kulturní dům K-TRIO, kde se konalo představení amatérského souboru Disodor, který působí při Základní škole Logopedická, s.r.o., v Ostravě, pod spoluvedením naší paní učitelky Roberty Šolonkové. Divadelní představení bylo zahájeno promítáním sestřihu ze zkoušek. Poté se herci předvedli ve třech příbězích, kde šlo, jak název napovídá, o vraždy. Inspiraci tvůrci našli u Agathy Christie, Roalda Dahla a Miroslava Švandrlíka. V prvním příběhu hrdina přišel na to, že ve vesnické hospůdce se vaří guláš z lidského masa a za to musel zaplatit životem. Následovala vražda manžela jehněčí kýtou a tato vražedná zbraň byla poté uvařena a zkonzumována, tudíž už neexistovala. Ve třetí části se spolu utkali muž a žena, oba již v minulosti sprovodili ze světa své bývalé protějšky a teď to bylo kdo s koho. Představení bylo zpestřeno živou hudbou, pěknými kulisami a zajímavými hereckými výkony. Žáci naší školy se mohli poučit, co vše je možno dokázat v rámci základní školy a zájmového kroužku.

P. Bartková

Obvodní kolo recitační soutěže

Ve dnech 7.–8. 3. 2024 se ve středisku volného času Gurťjevova v Ostravě–Zábřehu uskutečnilo obvodní kolo recitační soutěže pro městský obvod Ostrava – Jih. První den své básničky představili žáci 1.–5. tříd, kteří byli rozdělení do kategorií dle ročníků. V 0. kategorii (1. třída) nás reprezentoval žák Vítězslav Richtár, který se se svou básničkou od Ester Staré – Není prales jako prales umístil na krásném 3. místě. V I. kategorii (2.–3. třída) nás reprezentovaly žákyně Adéla Košč a Ema Přibylová. V II. kategorii (4.–5. třída) nás reprezentovaly dívky Berenika Mazochová a Anna Kovtun. Druhý den probíhala soutěž pro žáky 6.–9. tříd, která byla také rozdělená do kategorií. Naše škola měla zastoupení pouze ve IV. kategorii (8.–9. třída). Tuto kategorii reprezentovala děvčata Barbora Michalová a Vendula Szijjártóová. Velké poděkování patří nejen žákům, kteří naši školu skvělé reprezentovali, ale i vyučujícím, kteří žáky na recitační soutěž připravovali.

A. Děcká

Atletické přebory 2024

Dne 6. 3. 2024 se v Atletické hale v Ostravě-Zábřehu uskutečnily atletické přebory pro žáky 8. a 9. tříd základních škol Ostrava–Jih. Celkem se této soutěže zúčastnilo přes 200 žáků základních škol Ostrava–Jih. Naše škola poslala do soutěže žáky, kteří soutěžili v kategorii 8. tříd. Dívky a chlapci soutěžili zvlášť. Soutěžilo se v těchto disciplínách: běh na 60 m, skok do dálky, vrh koulí, skok do výšky, běh 600 m (dívky), běh 800 m (chlapci) a smíšená štafeta v běhu 4 x 200 m. I když konkurence byla veliká, neboť mezi žáky byli i registrovaní sportovci, naši žáci se vůbec neztratili a bojovali do posledních sil, o čemž svědčí to, že v běhu na 60 m se náš žák Dominik Musil umístil na skvělém 1. místě. Také ostatní žáci bojovali do konce svých sil a někteří se umístili těsně pod medailovými příčkami. Žáky po celou dobu podporovali a povzbuzovali jejich spolužáci a pedagogický doprovod A. Děcká, R. Kuděla a J. Picmaus. Všem žákům, kteří se závodů zúčastnili, moc gratulujeme ke skvělým výsledkům a skvělou reprezentaci školy. Už teď se těšíme na příští rok, neboť bychom se těchto závodů opět rádi zúčastnili.

A. Děcká

„Staň se úspěšným jako Honza Bendig“

Pod tímto názvem jsme prožili první březnový den roku 2024. Nebyl to jen tak běžný pátek, ale byl to den, kdy se mnohým dětem z naší školy, splnil sen. Celé dopoledne bylo pečlivě a pro děti lákavě rozplánované. Cílem této akce bylo dětem ukázat, že všichni si můžou splnit svůj sen. Cesta k cíli není vždy lehká, ale pokud si opravdu něco přeješ a tvrdě na tom makáš, vyjde to. Každý z nás se může stát tím, kým chce. Avšak proto musí něco udělat. Štěstí lidem nepadá do klína, musí se o něj člověk zasloužit. První dvě hodiny jsme strávili spolu s dětmi ve svých třídách. Velmi hravou formou jsme poznávali různá povolání. Ukázali jsem si např. videa jiných, méně známých povoláních a nakonec se děti podělily o to, jaké povolání by chtěly v dospělosti vykonávat. Probrali jsme spolu, jestli ví, jaká cesta vede k jejich povolání snů. Formou hry jsme si pak potrénovali nabité znalosti o povoláních. Kreativní tečkou za teoreticko-praktickou částí byla tvorba plakátu svého povolání snů. Po ukončení této třídní části, jsme se všichni přesunuli do tělocvičny a čekali na ten vrcholný „hřeb večera“. A on dorazil … Honza Bendig přijel spolu se svým managerem Lukášem Rejmonem na naší základku. My všichni na něj už nedočkavě čekali i se svými uvítacími transparenty a natěšenými tvářemi. Honza během jeho hodinového hudebního vystoupení roztančil celou školu. Zpíval jako o život písně, které jsou našim dětem velmi blízké, např. Matani…Ona…Nebe, peklo, ráj apod. Další hodinu jsme si pak společně povídali, děti Honzovi pokládaly otázky a on jim s radostí odpovídal…O Honzovi jsme se dozvěděli, že pochází z Hradce Králové a od 12 let žilnějakou dobu v anglickém Liverpoolu. Od malička měl sen a to zpívat. Za svým snem si šel i přes veškeré překážky, které ho jako romského kluka čekaly. Překonal je a překonává je dodnes. Z rozhovoru s Honzou vyplynulo, že škola pro něj byla dobrý start do života a že je dobré ve škole dávat pozor, neubližovat jiným a jít si za svým snem. Mít pozitivní přístup k životu se vyplácí a pokud si člověk něco opravdu, ale opravdu přeje, tak to vyjde. Honza působil velmi příjemným dojmem a všechny si nás získal svým nádherným hlasem. Před odchodem si udělal fotografii s každou třídou a s některými malými dětmi si pak ještě „mimo záznam“ dlouze povídal o jejich tajných přáních. Při odchodu se svým managerem na další akci radostně přijal pozvání našich milých kuchařek na dobrou polévku a svíčkovou s knedlíky. Oběma moc chutnalo a snědli vše, co jim naše kuchařky naložily. Při loučení vzkázal dětem, které se na jeho vystoupení nedostaly, že „být hodný se opravdu vyplácí“. Jeho vystoupení na naší škole bylo první, ale kdo ví, možná ne poslední …. Poučení pro všechny! Zkusme se chovat k sobě s úctou, mějme se rádi a naslouchejme si navzájem. Pořádný frajer je vždy ten správný a ne naopak …

P. Puzia Godulová

Soutěž Kdo zná a umí, ten si píská

Ve středu 21. 2. 2024 se vybraní žáci 8.B zúčastnili interaktivní soutěže Kdo zná a umí, ten si píská. Soutěž se konala v kulturním domě K-TRIO v Ostravě. Probíhala v šestičlenných týmech, kde si žáci celkem na 14 stanovištích mohli ověřit své schopnosti  a dovednosti při plnění praktických úkolů ve studijních oborech odborných škol a učilišť. Naše škola vyslala do soutěže dva týmy, ve kterých museli spolupracovat a být jako jeden. Doprovodný program zajišťovali zaměstnavatelé, kteří žákům nabídli informace o pracovních pozicích a jejich uplatnění v praxi. I když jsme se neumístili na medailových pozicích, tak jeden náš tým ze 14 soutěžních týmů skončil těsně pod bednou, a to na krásném 4. místě. Děkujeme našim žákům za skvělou reprezentaci školy a jsme na ně hrdí.

A. Děcká

Beseda s policií - Tvoje cesta načisto

Ve čtvrtek 25. 1. 2024 se žáci 8.B a 9. tříd zúčastnili besedy s policií ČR Tvoje cesta načisto. Tato beseda navazovala na preventivní program Revolution train, kterého se žáci zúčastnili v loňském školním roce. Beseda probíhala u nás ve škole pod vedením zkušené policistky - preventistky. Žáci si  připomněli příběh Zuzky, která začala brát drogy, byla na nich závislá, a nakonec s pomocí kamarádky a silné vůle s tím skončila. Příběh byl natočen podle skutečné události. Do příběhu vstupuje virtuální policista, který jim pokládá dotazy z trestního a přestupkového práva. Žáci byli rozděleni do týmů, společně diskutovali a odpovídali na položené dotazy. Tím se jim otevřela možnost dozvědět se užitečné a důležité informace. Policejní preventistka provázela žáky celým programem, vysvětlila jim pojmy a zodpověděla další dotazy. Závěrem se žáci dozvěděli, jak hlavní protagonistka dopadla a jaký je její současný život. Tato beseda byla pro žáky velkým přínosem a moc se jim líbila.

A. Děcká

Čokoládová vařečka 2024

V pátek 19. ledna 2024 se uskutečnil na SŠSS Krakovská v Ostravě již 24. ročník soutěže Čokoládová vařečka. Letošní zadání znělo “Salát zdravě a chutně“. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků – amatérů - ze základních škol. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně, a to Marie Balková z 9. ročníku, která si připravila mexický salát s tuňákem a Renata Burianová z 8. ročníku, ta soutěžila se salátem Caesar s kuřecím masem. Děvčata přišli podpořit žáci 8. ročníků. Soutěžící měli za úkol v časovém limitu 25 minut připravit čtyři porce pokrmu. Měli k dispozici surovinový koš a „k ruce“ jednoho asistenta, žáka 3. ročníku učebního oboru Kuchař - číšník. Výsledný pokrm hodnotila pětičlenná komise, která posuzovala celkový vzhled, chuť, zručnost a dodržení technologického postupu, dodržení časového limitu, nápaditost i originalitu salátu a hygienu při práci. Naše děvčata se umístila na krásném 9. a 12. místě. Patří jim velké poděkování za odvahu a reprezentaci naší školy.

A. Děcká

Olomouc - Pevnost poznání 8.B

Dne 20. prosince 2023 třída 8. B navštívila vánoční Olomouc. V 8:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9:30 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy. Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. V 11 hodin nás čekal program Fyzika v komiksu. Komiks není jen o fantazii, autoři velké spousty komiksů se drží i fyzikálních zákonů. Animátoři nám pomohli odhalit tajemství jednotlivých superschopností. Díky široké škále různých schopností byl program průřezem mnoha fyzikálních oborů. Spolu s animátory jsme mohli porazit padoucha jen díky znalostem fyziky! Tento program a expozice jsme si mohli užít také díky grantu Talentmanagement. Po skončení programu naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru města.

P. Bartková

Bruslení v Porubě

V úterý 19. 12. 2023 se žáci 8. a 9. tříd v předvánočním čase vydali bruslit na zimní stadion Sareza v Ostravě-Porubě. Tato akce byla hrazena z projektu Podpora škol. Někteří žáci na bruslích stáli poprvé! Bylo krásné, že v sobě našli odvahu si bruslení vyzkoušet a že zkušenější bruslaři z řad žáků i pedagogických pracovníků jim vehementně pomáhali. Žákům se akce velice líbila a už se těší na další.

A. Děcká

Vánoční jarmark 2023

V úterý 12. 12. 2023 se na naší škole uskutečnil tradiční Vánoční jarmark. Z žáků naší školy se na chvíli stali takoví malí umělci, kteří nás všechny potěšili svým vystoupením. Na programu byly vánoční písně, vystoupení dramatického a tanečního kroužku. Programem nás provázeli žáci 8.B, R. Burianová a J. Lasztuwka. Po vystoupení dětí se pro veřejnost otevřel školní vánoční trh, kde si všichni návštěvníci mohli zakoupit nejrůznější vánoční předměty, které žáci vlastnoručně vyrobili. Součástí letošního jarmarku byla "TVOŘIVÁ DÍLNA", ve které si děti mohli se svými rodiči vyrobit vánoční věnec. Kdo zrovna nenakupoval nebo nevyráběl, mohl se občerstvit v naší školní kuchyňce. Hlavní myšlenkou Vánočního jarmarku bylo setkání a propojení pedagogů, žáků a rodičů v prostorách školy. Slova díků patří rovněž všem učitelům a asistentům, kteří se podíleli na přípravě této akce. Doufáme, že se vám tato předvánoční akce líbila a správně Vás naladila na blížící se vánoční svátky.

S. Gvozdanović

Návštěva Světa techniky DOV - 8.B

Program - Malování vlnou

Malovat umí každý. Když však temperu se štětcem vyměníte za vlnu a plstící jehlu, otevře se vám nový kreativní prostor plný možností. Na výtvarném programu Dolní oblasti Vítkovice dne 8. 12. 2023 jsme si povídali o původu živočišných vláken a jejich použití v textilním průmyslu. Naučili jsme se techniku ručního plstění drobných výrobků. S trochou trpělivosti jsme si odnesli ručně vyrobený obrázek, který lze použít jako nášivku na oblečení či zarámovat na stoleček. Po absolvování výtvarného programu jsme se přemístili do vedlejší budovy – Malého světa techniky U6. Díky rozsáhlé obnově jsou všechny exponáty interaktivní a je dovoleno si vše vyzkoušet. Jednotícím prvkem jsou díla a vize Julese Verna. Vyzkoušeli jsme si novou část expozice zaměřující se na lodní dopravu. Nejenže jsme si vyzkoušeli závody na šlapadlech, ale i to, jaké je to být kapitánem lodi. Vystoupali jsme po lávce na plošinu nad dmychadla, zhlédli je v plné kráse a podívali se dovnitř. Otestovali jsme si potrubní poštu čili přicházeli jsme na kloub principu dopravy materiálu přes potrubní tubusy. Dalším prvkem v U6 je kromě tradičně oblíbené obráběcí dílny, nově i kovodílna. Vyzkoušeli jsme si stříhání, ohýbaní či ražení plechu a vyrobily jsme si i vlastní odznáček.

P. Bartková

Student a job 2023

Na Černé louce se konal ve dnech 24. – 25. listopadu 2023 tradiční veletrh středních a vysokých škol Moravskoslezského kraje pod názvem Student a job. Tentokrát se zúčastnili nejen žáci devátých ročníků, ale také žáci ročníku osmého, aby si již vytvořili představu, jakým směrem se chtějí ubírat po skončení základní školy

Nevíš, jakou střední školu vybrat? Pro jaké obory máš předpoklady? Jaké budeš mít po škole uplatnění? A kolik to všechno bude stát? Výstava Student nám poskytla kompletní přehled středních škol z Moravskoslezského kraje a okolí, a navíc jsme získali veškeré potřebné informace přímo od zástupců škol. Informační a poradenské středisko Úřadu práce ČR v Ostravě pomáhalo s volbou kariéry nebo poradilo, v jakém oboru je největší šance získat uplatnění na trhu práce.

Žáci si nasbírali spoustu propagačního a informačního materiálu, který dále využijeme jak v pracovní činnosti, kde se připravujeme na budoucí povolání, ale také již mohou diskutovat s rodiči a zvažovat možnosti do budoucnosti.

P. Bartková, A. Děcká

Turnaj ve stolním tenise

V úterý 21.11.2023 jsme uspořádali školní turnaje ve stolním tenise, který byl financován z projektu „Chrjukinka pro život“. Od rána soutěžili žáci a žákyně druhého stupně. Přihlásilo se 44 dětí, aby zúročili trénovaní o přestávkách i ve volném čase. Rozděleni byli do čtyř skupin. Na začátku turnaje proběhlo rozlosování ve skupinách. Po necelých pěti hodinách neúnavného podávání, smečování, běhání i odvracení útoků bylo o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodnuto a došlo na vyhlášení vítězů a ukončení turnaje. Prvních šest v každé kategorii bylo oceněno věcnou cenou a první tři v každé kategorii si navíc odnesli medaili a diplom. Turnaj se nesl v přátelském sportovním duchu. Výsledky: 1. skupina - chlapci 6. ročníku 1. místo - Šimon Špoutil 2. místo - Filip Demeter 3. místo - Max Špoutil 4. místo - Robin Holub 5. místo - Petr Holub 6. místo - Jakub Martinek 2. skupina - chlapci 7. ročníků 1. místo - Dominik Binek 2. místo - Jan Jurk 3. místo - Oliver Skalba 4. místo - Tomáš Zachara 3. skupina - chlapci 8. a 9. ročníků 1. místo - Andrej Demeter 2. místo - Marek Šarišský 3. místo - Jiří Polhoš 4. místo - Milan Škapík 5. místo - Sebastian Vojtěch Horváth 6. místo - Patrik Šenkyřík 4. skupina - dívky 6.-8. ročníků 1. místo - Miriam Klimčíková 2. místo - Anna Marie Pavlíštíková 3. místo - Nikol Holubová 4. místo - Valerie Kokiová 5. místo - Natálie Gajdečková 6. místo - Gabriela Červeňáková

Bobřík informatiky na Chrjukince

BOBŘÍK INFORMATIKY je předmětová soutěž, podporovaná Ministerstvem školství. Klade si za cíl seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky, a že informatika není totéž co ovládání počítače. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Letošního 16. ročníku soutěže se zúčastnili vybraní žáci 7. a 8. tříd naší školy, a to ve čtvrtek 16. listopadu 2023 v kategorii Kadet.  Dvě žákyně 8.B se staly úspěšnými řešitelkami a bobříka informatiky ulovily. Blahopřejeme! I vy si můžete vyzkoušet, jaké úlohy řeší žáci škol v této soutěži:https://www.ibobr.cz/tyden-pro-digitalni-cesko

J. Kučerová

Labutí jezero v NDM

Když se řekne balet, nejspíše se každému spontánně vybaví právě Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského. Nejslavnější a nejhranější balet světa se vrátil do nádherného prostředí Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě v premiéře konané dne 16. 11. 2023.

Žáci naší školy, konkrétně 6. A, 8. B a 9. B, měli to štěstí, že mohli navštívit generální zkoušku tohoto baletu dopoledne před večerní premiérou ve středu 15. 11. 2023.

Žáci byli usazeni do řad za choreografa Youriho Vámose a jeho spolupracovníky, kteří pečlivě sledovali výsledky své práce. Psali si poznámky, konzultovali, ale ani jednou představení nepřerušili. Snad byli s provedením baletu spokojeni. Představení probíhalo za doprovodu přítomného orchestru. Divadlem zněla nádherná hudba Petra Iljiče Čajkovského a na jevišti jsme mohli sledovat pohádku o princi a zakleté labuti, která v tomto případě skončila tragicky.

Žáci byli okouzlení především kulisami, kostýmy a neuvěřitelným tanečním uměním sólistů Národního divadla moravskoslezského, prince a Odetty.

P. Bartková

Soutěž mladých zoologů

V pátek 10. 11. 2023 se naše dvě družstva složená z žáků 8. tříd vydala na soutěž do ZOO Ostrava – soutěž mladých zoologů 2023. Letošní téma bylo evropské šelmy (šelmy volně žijící v přírodě Evropy, anatomie, chování, způsob života, geografické rozšíření, ohrožení, ochrana, zajímavosti). Soutěž probíhala formou testů v půlhodinových intervalech. Letošního ročníků se celkem zúčastnilo 117 družstev. Děkujeme žákům za reprezentaci školy.

A. Děcká

Svět kolem nás - Tanzánie

Ve čtvrtek 9. 11. 2023 se žáci 8. ročníků a vybrání žáci 6. a 7. tříd vydali do kina Luna na projekt Svět kolem nás – Tanzánie – divoké srdce Afriky. Tento projekt má už svou tradici a výuková rovina programu koresponduje s RVP (rámcovým vzdělávacím programem). Jubilejní desátý díl projektu Svět kolem nás, nás přenesl do málo navštěvované, rozlehlé a nádherné divočiny, která je jednou z nejromantičtějších a současně nejpřátelštějších zemí v Africe. Do Tanzánie.  Seznámili jsme se s nejkrásnějšími národními parky, divokými zvířaty (sloni, žirafy, pakoni, šimpanzi, lvi atd.). Dále jsme shlédli nejvyšší horu Afriky, bylo nám poodhaleno tajemství Velké příkopové propadliny, prozkoumali jsme Tanganiku, nejdelší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Bylo nám ukázano, jak teď žijí Masajové, dříve obávaní bojovníci. Dokonce jsme viděli i nejstarší obyvatele země, potomky lovců a sběračů, lidi z kmene Hadza. Tato akce se nám moc líbila, bylo úžasné sledovat záběry z dané země a zároveň poslouchat vyprávění člověka, který se tohoto projektu sám účastnil a vše zdokumentoval.

A. Děcká

 

Fajna dílna 8.B

Ve čtvrtek 2. 11. 2023 žáci 8. B navštívili „fajne dilny“, které se nacházejí v areálu Dolní oblasti Vítkovic. Fajnou dílnu provozuje spolek Řemeslný inkubátor Ostrava založený z iniciativy města Ostravy, VŠB-TU Ostrava. Partnerem projektu je také sdružení Dolní oblast VÍTKOVICE.

Na začátku se žáci rozdělili do čtyř skupin. Byla pro ně připravena čtyři stanoviště řemesel, na kterých se po 45 minutách museli vystřídat, takže si všichni vyzkoušeli vše. Vyzkoušeli si:

 • šicí dílnu  práce s šicími stroji - výroba polštáře,
 • stolařskou dílnu  výroba hmyzího domečku,
 • zámečnická dílnu a elektřinu – svařování a zapojování elektřiny,
 • keramickou dílnu  výroba misky.

Lektoři si pro ně připravili i ukázku 3D tiskárny, kde jedné žákyni naskenovali obličej a vyrobili její model.

Žáci zároveň měli možnost si celou dílnu prohlédnout.

Všem se tato akce líbila a byli by rádi, kdyby ji mohli navštívit ještě jednou a vyzkoušet si další řemesla.

P. Bartková, A. Děcká

Vědomostní kvíz Co víme na Jihu

Ve středu 1. 11. 2023 se 5 vybraných žáků 8. B zúčastnilo kvízu všeobecných vědomostí pro žáky základních škol obvodu Ostrava - Jih „Co víme na Jihu“. Jednalo se o první ročník soutěže a záštitu nad touto soutěží převzali starosta obvodu Martin Bednář a místostarosta Radim Ivan. Kvíz byl určen pro pětičlenné týmy základních škol a byl ve formě populárních pub kvízů.  Vše probíhalo ve třídě. Před samotnou hrou se žáci jednotlivých škol promíchali, a vznikly tak týmy, složené z žáků různých škol. Smyslem této soutěže bylo zabránit rivalitě mezi školami a také, aby se žáci z různých škol navzájem poznali. Každý tým si musel vymyslet přezdívku. Celkem se této soutěže zúčastnilo 12 základních škol obvodu Ostrava-Jih. Soutěž měla 4 kola, každé kolo obsahovalo 2 témata po 5 otázkách + jednu otázku tipovací. Otázky se týkaly všeobecných znalostí (jednotlivé předměty – zeměpis, dějepis, přírodopis), tak i oblasti, které se ve škole nevyskytují (všeobecný přehled – umělá inteligence, duševní zdraví, internet). Po každém kole se otázky vyhodnotily a přidělovaly se body. Tým pod názvem Neznámí lidé, ve kterém byla i naše žákyně, se umístil na 1. místě. I ostatním žákům se dařilo a všem patří velké poděkování za úspěšnou reprezentaci naší školy. Soutěž se žákům líbila a někteří zde také navázali nová přátelství.

A. Děcká

Festival ostravských knihoven 8.B

Dne 3. 10. 2023 se třída 8. B zúčastnila Festivalu ostravských knihoven a byl pro ně přichystán bohatý program. Nejprve se v 9 hod. ráno konal workshop Umělá inteligencehvězda budoucnosti, kde jim Jakub Maruš ukázal, co všechno umělá inteligence umí. V 10 hod. se konalo oficiální zahájení, jehož součástí byla beseda s ambasadorem festivalu Zdeňkem Chlopčíkem nejen o jeho nové knize Protančit se životem. Nakonec děti obcházely stánky deseti ostravských knihoven, plnily úkoly a sbíraly hvězdičky. Každá knihovna měla jinou barvu nalepovací hvězdy. Odtud také podtitul festivalu – Putování za hvězdami. Když měly hvězdy sesbírány, dostaly malou odměnu a zúčastní se losování a hodnotnější ceny. Vše se odehrávalo v budově Univerzitní knihovny Ostravské univerzity. Kromě této knihovny se na festivalu představila Knihovna města Ostravy, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, Ústřední knihovna VŠB-TUO, knihovna Archivu města Ostravy, Knihovna Galerie výtvarného umění v Ostravě, knihovna Ostravského muzea, knihovna NPÚ, ÚOP v Ostravě, knihovna PLATO Bauhaus, knihovna Janáčkovy konzervatoře v Ostravě.

P. Bartková, A. Děcká

Laser game aréna Ostrava-Jih

Po více jak roce se žáci osmého ročníku ocitli opět v laser game aréně, tentokrát vzdálené od naší školy pouhých dvacet minut pěší chůze. Akce proběhla na žádost dětí, protože tuto zábavu zbožňují. Využili jsme pátek 29. 9. 2023, jeden den školy vklíněný mezi státní svátek a víkend, a vyrazili jsme se nejen královsky pobavit, ale i zasportovat – běhat, skrývat se, krčit se, uhýbat laserovým výstřelům od protihráčů, a to za účelem stát se vítězem celé hry. Hra je vskutku fyzicky náročná.

Žáci rozdělení do dvou skupin nejdříve bojovali proti všem, poté dva týmy proti sobě a nakonec tři bojové jednotky soupeřily o vítězství. Dobrou atmosféru umocňovala akční hudba, hustá mlha a kromě osvětlených překážek téměř dokonalá tma.

Žáci mohli po skončení každé hry porovnat výsledky a získali tak nejrůznější přezdívky podle toho, jak se jim dařilo – Devastátor, Ninja, Superman, Silátor, Snažitel, Kokožka, Nedařčenko. Nejúspěšnějším členem naší bojové jednotky byl Míša Kobylskyi, který daleko předčil ve všech směrech své spoluhráče. 

P. Bartková, A. Děcká

 

Badatelský víkend Visaláje 8.B

Vybraní žáci 8.B se zúčastnili badatelského víkendu ve dnech 22. - 24. 9. 2023 v Beskydech, Krásná, hotel Visalaje. Akce byla organizována Gymnáziem Olgy Havlové. Této akce se zúčastnili další tři vybrané základní školy z Ostravy. V pátek 22.9.2023 ve 14:30 hodin jsme se se čtyřmi žáky 8.B vydali vlakem ze zastávky Ostrava-Stodolní směrem na Frýdek-Místek, kde jsme přesedli na autobus do Vyšní Mohelnice/Krásná, hotel Visalaje, kam jsme dorazili v 16:00 hod. Po ubytování se a krátké procházce po okolí jsme se v 18:00 hod. sešli u večeře, kde nám byly sděleny veškeré informace, co se organizace a badatelských úkolů týče. V sobotu ráno po snídani, se i přes deštivé počasí žáci vydali do terénu, kde sbírali vzorky. Ty nacházeli jak v lese, na louce či v kalužích. Po obědě se žáci vrhli na vypracovávání listů k předem zadaným tématům, kde formulovali své výzkumné dotazy, hypotézy, způsob zkoumání a výsledky svého bádání. K těmto závěrům docházeli pomocí různých pokusů a sledování nalezených vzorků pod mikroskopem. Na pracovní listy pak žáci tvořili prezentaci. V neděli po snídani pak všechny školy odprezentovaly svá výzkumná řešení a byly pak následně ohodnoceny. Naše škola se umístila na 4. místě. Žáci si odvezli hodnotné ceny ve formě knížek a interaktivních puzzlí. Ve 12 hodin nám pak jel autobus přes Frýdek-Místek, odkud jsme se pak vlakem dostali do startovací stanice, Ostrava-Stodolní, kde si žáky převzali rodiče. Celý víkend jsme si i přes deštivé počasí velmi užili, žáci se seznámili s novým kolektivem, přišli na nová fakta a naučili se tvořit prezentaci. Mimo to jsme se díky tomu dostali do krásného prostředí Beskyd a užili si neznámého prostředí. Víkend hodnotím velice pozitivně.

V. Ulrichová

Pomůcky pro školní rok 2023/2024 - 2. stupeň

6.A Sešity: 6x 444 ( 1x AJ Krucinová, 1x AJ Ulrichová, 1x D, 1x PŘ, 2x ČJ) 3x 544 (2x ČJ, 1x VOZ) 1x 564 (M) 1x 510 (M) 1x 440 (F) 2x 524 ( 1x ČJ, 1x HV) 3x 540 (1xPČ, 1x Z, 1x INF) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Do matematiky pravítko s ryskou, 30cm pravítko, kružítko, úhloměr, tužka č. 2, 3. Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček  - pouze p. Krucinová VV: pastelky, fixy, tyčinkové lepidlo, tužka č. 1 AJ: 30 Kč na kopie p. Ulrichová D: 20 Kč na kopie 60Kč na výtvarné potřeby. Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Přezůvky   7.A Sešity: 2x 564 ( 1x ČJ, 1x ZŽS) 2x 544 ( 1x ČJ, 1x Z) 4x 440 (1x Z, 1x M, 1x F, 1x PŘ) 4x 444 (1x AJ Krucinová,1x AJ Ulrichová, 1x D, 1x VOZ) 1x 445 (M) 1x 524 (1x HV) 1x 520 (VT) 1x 540 ( 1x INF) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Do matematiky pravítko s ryskou, 30cm pravítko, kružítko, úhloměr, tužka č. 1,2, 3. Tyčinkové lepidlo, pastelky PČ: staré triko Aj: 30 Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček – pouze p. Krucinová D: 20 Kč na kopie 60 Kč na výtvarné potřeby. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Třídní fond 100 Kč. Přezůvky   8.A Sešity: 4x 440 (1x M, 1x Z, 1x F, 1x PŘ) 1x 464 (AJ) 4x 524 ( 2x RJ, 1x HV, 1x SČJ) 3x 444 (1x D,1x VOZ, 1x ČJ) 5x 544 ( 1x CH, 2x ČJ, 1x ZeS, 1x Z) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo. D: 20 Kč na kopie Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. 60 Kč na výtvarné potřeby Přezůvky   8.B Sešity: 5x 444 ( 1x ČJ – pokud nemáte z loňska, 1x D, 1x VOZ, 1x PŘ, 1x AJ) 1x 464 ( 1x ČJ – pokud nemáte z loňska) 3x 524 ( 1x HV, 2x RJ) 1x 460 (M) 3x 440 (M písemky, 1x F, 1x Z) 2x 564 (NJ) 4x 544 (1x CH, 2xČJ – pokud nemáte z loňska, 1x PČ – pokud nemáte z loňska, 1x ZeS) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku D: 20 Kč na kopie AJ: 30 Kč na kopie 60 Kč na výtvarné potřeby 100 Kč na pracovní sešit do ČJ+ kopie Pomůcky v pouzdře: tužky, pera, pravítko, nůžky, pastelky, guma, fixy, tyčinkové lepidlo. Geometrie: Pravítko s ryskou, úhloměr, kružítko, tužka č. 3 Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Přezůvky   9.A Sešity: 3x 544 (1x ČJ, 1x CH, 1x PŘ) 1x 460 (M) 2x 440 (M písemky, 1x F) 1x 524 ( 1x HV) 2x 444 (1x D, 1x AJ) 1x 540 ( 1x Z) 3x 564 (1x ČJ,2x NJ) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Aj: 30Kč na kopie. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura 330 Kč na přijímačky (M, ČJ) jen 1. skupina 60 Kč na výtvarné potřeby D: 20 Kč na kopie VV+VČ: pastelky, fixy, tyčinkové lepidlo, staré triko, nůžky, obrysový černý fix Psací potřeby: 2 pera, 1 barevné pero (červené), tužka č. 1, tužka č. 3, pastelky Rýsovací potřeby: tužka č. 3, kružítko, úhloměr, dlouhé pravítko, pravítko s ryskou. Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. Vybavení třídy: 1x toaletní papír, tekuté mýdlo na ruce, 1x role kuchyňských utěrek, 1x box kapesníků Přezůvky 9.B Sešity: 4x 544 (1x ČJ, 1x CH,1x F,1x PŘ) 1x 460 (M) 1x 524 ( 1x Hv) 3x 440 ( 1x Z, 1x VOZ, 1x M písemky) 2x 444 (1x AJ,1x D) 1x 540 ( 1x ZŽS) 3x 564( 1x ČJ, 2x NJ) 1x notový sešit – může být i z minulého školního roku 1x notes na písně – může být i z minulého školního roku Rýsovací potřeby: tužka č. 3, kružítko, úhloměr, dlouhé pravítko, pravítko s ryskou. Pomůcky v pouzdře: tužky, pera, pravítko, nůžky, pastelky, guma, fixy, tyčinkové lepidlo, kružítko. Aj: 30Kč na kopie, tyčinkové lepidlo, plastová obálka A4 na cvoček. D: 20 Kč na kopie Z: obrysová mapka ČR (barevná, malá), pastelky. VV+VČ: tužka č. 1, pastelky, guma, fixy, obrysový černý fix, staré triko, nůžky Cvičební úbor: tričko, kraťasy, tepláková souprava, obuv do tělocvičny, tenisky na venkovní hřiště. 105 Kč na pracovní sešit Hravá literatura 330 Kč na přijímačky (M, ČJ) jen 1. skupina 60 Kč na výtvarné potřeby Přezůvky

Dvoudenní výlet do Liberce 7.B

Ve dnech 26. 6. – 27. 6. 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili výletu do města Liberec. Výlet začal pro všechny brzkým vstáváním, neboť odjezd z Ostravy–Svinova byl po 4 hodině ráno. Do Liberce jsme dorazili po 10.00 hod a hned jsme se vydali do zábavně vzdělávacího parku IQLANDIE.  Nejprve jsme navštívili planetárium, kde jsme shlédli film Cesta časem. Poté jsme prozkoumávali celou IQLANDII. Po návštěvě jsme se vydali ubytovat a podvečer zakončili koupáním v přírodním koupališti. Druhý den ráno jsme vyrazili do Zoo Liberec a poté na náměstí Dr. E. Beneše. Někteří odvážlivci se vydali na prohlídku radniční věže. Odměnou byl nádherný výhled do širokého okolí a na horu Ještěd se známým televizním vysílačem. Po prohlídce a procházce náměstím jsme se plni zážitků, unaveni a vyčerpáni vydali na cestu k vlakovému nádraží, a pak hurá domů. Akce byla hrazená za přispění Statutárního města Ostravy – grant Talentmanagement. Všem se nám školní výlet líbil.

Děcká, P. Bartková

Školní exkurze – ZOO Zlín

Dne 20. června 2023 se třídy z 2. stupně zúčastnily exkurze do zlínské ZOO. Výběr žáků, kteří byli v letošním školním roce úspěšní v přírodovědných předmětech, strávil celý den ve společnosti zvířat z celého světa. Žáci brzy ráno vyjeli školním autobusem a těsně před otevírací dobou dorazili na místo. V ZOO navštívili expozice rozdělené podle světadílů – Ameriku, Asii, Afriku, Evropu a Austrálii. V expozicích tak mohli zhlédnout např. surikaty, klokany, lachtany nebo největší hlodavce na světě – kapybary. Zážitkem pro ně bylo krmení rejnoků a příležitost si je pohladit. Někteří využili možnosti prohlídky ZOO z místního vláčku, jiní si ZOO prošli poctivě pěšky. V areálu ZOO mohli obdivovat i zámek postavený v historizujícím slohu, u kterého se na konci parného dne občerstvili a osvěžili. V odpoledních hodinách se pak žáci vydali autobusem zpět domů. Výlet se všem zúčastněným líbil.

R. Kuděla, H. Dostálová, G. Krucinová, M. Bezušková

Kam s ním? 7.B v OZO Ostrava

V pondělí 19. 6. 2023 si žáci 7. B třídy položili klasickou nerudovskou otázku Kam s ním? V rámci vzdělávacího programu se zamysleli nad obsahem jednoho kontejneru na směsný odpad. Naučili se, jak správně třídit odpad v Ostravě. Dozvěděli se něco o tom, jak vzniká skládka a jak se uzavírá. To vše proběhlo v Centru odpadové výchovy OZO Ostrava v Ostravě-Kunčicích prostřednictvím videí, prezentací a pracovních listů pod vedením zkušené lektorky.

P. Bartková, A. Děcká

Výšlap na Lysou horu 2023

V pátek 16. 6. 2023 podniklo 28 žáků 2. stupně tradiční červnový výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, Z. Čani a M. Kukelkové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Zdolali jsme vrchol Lysé hory, Max Sivera a Patrik Suranovský v rekordním čase 1 hod. 45 min. Všichni měli obrovskou radost. Za odměnu jim byl nádherný výhled, a to také díky krásnému počasí, které nám tento den opravdu přálo.

P. Bartková

Výroba dřevěných kuželek 7.B

V úterý 13. června 2023 třída 7. B navštívila vybavenou truhlářskou dílnu nedalekého Střediska volného času Gurťjevova a vyrobila si dvě sady švédských dřevěných kuželek včetně úložných krabic. Venkovní společenská hra, kterou si žáci vyráběli, se nazývá Kubb. Děti se rozdělily do dvou skupin. Jedna skupina vyráběla jednotlivé kuželky, tzv. kubby, a jednu větší kuželku – figurku krále. Technikou gravírování si zdobily jednotlivé kubby, každý svůj jeden vlastní. Druhá skupina vyráběla dřevěnou krabici, do které si uložily veškeré komponenty hry. Potom se obě skupiny vyměnily. Ve venkovních prostorách střediska jim byla vysvětlena pravidla hry a obdržely i tištěnou verzi pravidel hry. Nakonec si hru vyzkoušely. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement.

P. Bartková

Turnaj ve stolním tenise ke Dni dětí 2023

Ve čtvrtek 1.6.2023 jsme uspořádali na naší škole turnaj ve stolním tenise ke Dni dětí. Od rána soutěžili žáci šestých až devátých ročníků. Přihlásilo se 40 dětí, aby zúročili celoroční trénovaní o přestávkách i ve volném čase. Rozděleni byli do čtyř skupin. Výsledky: 1. skupina - chlapci 6. ročníku 1. místo - Honza Jurk 2. místo - Patrik Suranovský 3. místo - Kristián Červeňák 2. skupina - chlapci 7. ročníků 1. místo - Marek Šariský 2. místo - Milan Škapík 3. místo - Kristián Pecha 3. skupina - chlapci 9. ročníků 1. místo - Marcus Čonka 2. místo - Saša Satmarin 3. místo - David Štuka 4. skupina - dívky 6.-9. ročníků 1. místo - Sára Kandráčová 2. místo - Nikol Holubová 3. místo - Anna Pavlištíková Turnaj byl velmi napínavý a nesl se v duchu fair play. První tři z každé kategorie byli oceněni diplomem, sladkou odměnou a drobnou upomínkou. Umístěni na prvním místě dostali i zlatou čokoládovou medaili.

P. Kaděrová, R. Kuděla, M. Juchelka

Školní exkurze Marlenka 2023

V rámci seznámení s cukrářskou profesí se žáci druhého stupně naší školy účastnili dne 23. 5. 2023 exkurze do podniku Marlenka, který sídlí v Lískovci u Frýdku-Místku. Vybraní žáci nasedli před 10. hodinou dopolední do školního autobusu, který je dovezl před brány cukrářské firmy Marlenka. Tam byli žáci uvedeni do návštěvnického centra, kde se jich ujal zaměstnanec firmy. Vyslechli si povídání o historii Marlenky a o profesní cestě jeho zakladatele pana Gevorga Avetisjana. Během prezentace se jim dostalo ochutnávky nejprodávanějších výrobků. Po úvodní prezentaci se žáci mohli podívat na to, jak probíhá výroba a balení výrobků. U prohlídky výroby si někteří z nich zasloužili za správně zodpovězené otázky sladkou odměnu. Na konci exkurze měli žáci možnost zakoupit si sladké i slané výrobky v podnikové prodejně, kterou rádi využili. Exkurze žákům přiblížila cukrářskou profesi a její využití na trhu práce.

H. Dostálová

Revolution train 2023

Dne 16. 5. 2023 se žáci z tříd 7.B, 8.B a 9.B zúčastnili projektu Revolution train neboli protidrogový vlak. REVOLUTION TRAIN - preventivní projekt založený na smyslovém prožitku a interaktivitě, rozšiřuje dosavadní přístupy k primární protidrogové prevenci. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN je unikátním nástrojem, který přináší novou formu všeobecného preventivního programu skrze interaktivní a zážitkové vzdělávání. Cílem vlakového programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy, závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Souprava REVOLUTION TRAIN je 300tunovým a 165 metrů dlouhým kolosem a zároveň médiem, jež vzbuzuje zájem široké veřejnosti a otevírá nové možnosti spolupráce v oblasti prevence. Vlak tvoří celkem 6 vagonů, které jsou uzpůsobeny do podoby multimediálních sálů, v nichž se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Návštěvníci protidrogového vlaku tímto příběhem procházejí a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stávají jeho účastníky. Žákům i pedagogům se projekt velice líbil. Všem projekt přinesl mnoho poučení.

P. Bartková, M. Bezušková, A. Děcká, R. Kuděla

Roboti v našem životě 7.B

Ve středu 10. května 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili programu Roboti v našem životě, který nabízí pro 2. stupeň základních škol Dolní oblast Vítkovic v učebně Velkého světa techniky. Roboti se dnes nacházejí všude kolem nás. Mnohdy ani netušíme, kolik věcí nám ulehčují a co všechno dělají. Vzdělávací program rozšířil znalosti žáků v oblasti robotiky – uvědomili si, co to vlastně robot je a jakým způsobem funguje. Dozvěděli se, kde všude se mohou s robotem setkat. V praktické části lekce si ve skupinách sami sestavili vlastního robota z Lega a zkusili si jej také naprogramovat. Intuitivně se učili základům algoritmizace. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement. Dětem tato návštěva přinesla mnoho nových informací, poskytla nový pohled na svět IT, robotiky a programování. Projevené nadšení dětí u praktické části lekce naznačovalo probouzející se zájem o tyto moderní vědní obory.

P. Bartková

KREATIVNÍ DEN – KORÁLKY KATLAS

Ve středu 29. 3. 2023 se žáci třídy 7. B zúčastnili kreativních dílniček organizovaných společností Korálky Katlas. V rámci jednotlivých stanovišť si děti vytvářely vlastnoruční výrobky. Nabídka byla pestrá – přes zdobení perníčků, malování vyfouklých vajíček a pískování, až po tvoření náramků nebo jiných šperků, techniku drátování či výrobu skleněných přívěsků s psaníčky. Akce se mohla uskutečnit také díky laskavému přispění Statutárního města Ostravy prostřednictvím grantu Talentmanagement. Dětem tato návštěva přinesla zážitek plný tvořivosti a radosti. Rozvíjely svou kreativitu, technické a logické myšlení, seznámily se s různými nástroji a materiály.

Valentýnský týden na Chrjukince

Vyhodnocení Valentýnského týdne

V týdnu od 13. 2. – 17. 2. 2023 se na naší škole uskutečnil Valentýnský týden. Úkolem žáků i zaměstnanců školy bylo, aby každý den měli na sobě vybranou barvu oblečení: pondělí – černobílá; úterý – červená; středa – modrá; čtvrtek – zelený; pátek – růžový. Soutěže se zúčastnilo celkem 14 tříd. Soutěž se hodnotila zvlášť na 1. stupni a 2. stupni. Výherní třídy 1.stupeň:                         Výherní třídy 2. stupeň:
 1. místo B             211b                      1. místo  7.B         165b
 2. místo B             158b                      2. místo 6.A         109b
 3. místo B                88b                     3. místo  8.B          70b
Do celkového hodnocení se bodovaly počty žáků a zaměstnanců, kteří přišli do školy v příslušné barvě, a počet kusů oblečení dané barvy. Bylo to zábavné a zajímavé zpestření školní docházky. Tabulka vyhodnocení zde: Tabulka Valentýn

A. Děcká, J. Kučerová

Černobílé pondělí

Červené úterý

Modrá středa

Zelený čtvrtek

Růžový pátek

Čokoládová vařečka 2023

Ve čtvrtek 19. 1. 2023 se uskutečnil již 23. ročník soutěžeO čokoládovou vařečku na téma Rostlina místo masa, zdraví, síla a krása.“ Jsme jako jídlo, každý máme svou trvanlivost. Soutěž pořádala SŠSS Krakovská, Ostrava. Soutěž byla určena žákyním a žákům základních škol, kteří mají zájem o gastronomii a hodlají se tomuto oboru v budoucnu věnovat buď profesionálně, nebo jako zajímavému a užitečnému koníčku. Je to jediná soutěž podobného typu v kraji pro žáky základních škol. Žáci 7.–9. tříd z deseti ostravských základních škol, zvláště z obvodu Ostrava-Jih, měli za úkol v časovém limitu 25 minut připravit 4 porce teplého pokrmu s přílohou. Všichni soutěžící měli k dispozici surovinový koš a „k ruce“ jednoho asistenta, žáka 3. ročníku učebního oboru Kuchař - číšník. Výsledný pokrm hodnotila čtyřčlenná porota, která hodnotila nejen dodržování technologických postupů a časového limitu, hygienu při práci, ale především chuť, nápaditost a celkový vzhled připravovaného pokrmu. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků. Naši školu reprezentovala žákyně 9. třídy Nela Hudcová, která si připravila cibulovo-sýrový quiche. Podpořit ji přišly žákyně 7. ročníku, které se této soutěže chtějí zúčastnit v příštím roce. Nela se z celkového počtu 17 žáků umístila na krásném 6. místě. Moc děkujeme za skvělou reprezentaci školy. Poděkování i patří panu učiteli Niklovi, který žákyni na soutěž připravoval.

Andrea Děcká

Vánoční jarmark 2022

V úterý 13. 12. 2022, tj.  po třech letech, uspořádala naše základní škola již tradiční vánoční jarmark. V úvodu se představili žáci školy vánočním vystoupením, které si připravili se svými vyučujícími a asistentkami pedagogů pro rodiče, příbuzné a kamarády. Na programu byly vánoční písně a koledy, hra na flétnu, recitace, vystoupení mažoretky a tanečního kroužku. Programem nás provázely moderátorky M. Mazúrová a Z. Menšíková, žákyně 9. B. Vystoupení se všem návštěvníkům líbilo a děti byly odměněny potleskem. Na závěr jsme si společně zazpívali Rolničky, rolničky a poté začal vánoční jarmark. Všichni návštěvníci si mohli prohlédnout a zakoupit výrobky, které pro ně vyrobily děti pro zpříjemnění vánoční atmosféry doma. Ve školní kuchyňce si všichni mohli dát skvělé langoše. V pozadí zněly vánoční koledy na klavír v podání pana učitele J. Nikla. Nápaditá vánoční výzdoba vznikla pod vedením M. Vallové. Všem kolegům a kolegyním děkuji za výbornou spolupráci během přípravy této akce.

J. Kučerová

Olomouc - Pevnost poznání 7. ročníku

Dne 29. listopadu 2022 žáci 7. ročníku navštívili město Olomouc. V 7:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy. Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Jakmile se otevřely brány Pevnosti poznání, čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Akční animátoři nás provedli historií Olomouce, odhalili všechny zázraky spojené s 3D tiskem a nechali nás v digitálním planetáriu přenést přímo do vesmíru. Poté nás čekala procházka Smetanovými sady, které jsou součástí Výstaviště Flora Olomouc. Nakonec naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve 12 hodin nás potěšila produkce olomouckého orloje. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru.

P. Bartková

Exkurze 7. tříd do Prahy

V úterý 25. října 2022 se 7. ročník naší školy zúčastnil celodenní exkurze do Prahy. Výlet začal na svinovském nádraží v brzkých ranních hodinách a pokračoval jízdou Regiojetem na Hlavní nádraží v Praze. Naším hlavním cílem bylo Národní technické muzeum a jeho expozice. V muzeu jsme prozkoumali stálé expozice rozdělené na jednotlivá témata. V expozici historie dopravy byla k vidění stíhačka z druhé světové války, automobil prvního čs. prezidenta nebo lokomotiva Franze Josefa I. s jídelním vozem. V muzeu architektury jsme viděli modely a ukázky světových uměleckých slohů a u expozice FOTO KINO jsme společně prošli vynálezem fotografie od původních snímků až po ty moderní. Průvodcem v technickém muzeu byl žákům pracovní list, který ve svých skupinkách společně vyplňovali. V centru města jsme prošli okruhem pražského židovského města, kde jsme mohli na vlastní oči poznat kousek židovské kultury a historie. Žáci poprvé navštívili synagogu a židovský hřbitov. Propojili tak znalosti z českého jazyka (pověsti o staré Praze) a dějepisu (judaismus). Po prohlídce centra města jsme se vydali opět po stopách školních znalostí. Čekalo nás místo děje Povídek malostranských a ukázka barokního slohu v jednom, kostel sv. Mikuláše. Po cestě na metro jsme nemohli minout Hradčanské náměstí s dominantou Pražského hradu a Valdštejnské zahrady. Po tomto náročném programu pak žáky čekala zasloužená odměna v podobě rozchodu na Václavském náměstí, kde se mohli občerstvit a nakoupit si. Někteří odvážní a méně znavení žáci zvolili na závěr prohlídku Národního muzea, kde jim odměnou byl úchvatný výhled z kupole muzea na Václavské náměstí společně se zapadajícím sluncem. V pozdních odpoledních hodinách jsme se pak společně vydali zpět na Hlavní nádraží, kde jsme po šesté hodině opouštěli hlavní město ve žlutém vlaku směr Ostrava. Jsme rádi za krásné podzimní počasí a možnost navštívit a vidět Prahu zase trochu jinak. Exkurze byla financována z dotačního program Talentmanagement, který každoročně vyhlašuje Statutární město Ostrava.

P. Bartková, H. Dostálová

Svět techniky - krmítko ze dřeva

V posledním týdnu školního roku, dne 28. 6. 2022, se 14 vybraných žáků z 6.A, 6.B, 8.A a 8.B zúčastnilo výukového programu, ve kterém si každý žák podle pokynů lektorky Lucie vyrobil dřevěné krmítko pro ptáčky v DOV Ostrava. Žáci se tak seznámili s nářadím pro práci se dřevem a základními činnostmi jako jsou řezání, broušení, pilování. Všichni měli ze svých výrobků velkou radost.

J. Kučerová

Cesta k magnetické levitaci

V posledním týdnu školního roku, dne 27. 6. 2022, se 17 vybraných žáků z 6.A, 6.B a 8.A zúčastnilo výukového programu zaměřeného na magnetické jevy pod vedením lektora a astronoma J. Reka v DOV Ostrava. Zábavnou formou žáci prozkoumali vlastnosti magnetického pole a dokonce využili přitažlivé a odpudivé síly magnetů k vytvoření levitující tužky.

J. Kučerová

Výšlap na Lysou horu 2022

V pátek 24. 6. 2022 podnikli žáci 6. - 9. tříd výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, H. Dostálové a J. Kučerové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Bylo vedro, přesto všichni v potu tváře zdolali vrchol Lysé hory a měli obrovskou radost. Za odměnu byl také krásný výhled a občerstvení. Červnový výšlap na Lysou horu se stal již tradicí.  Těšíme se na další ročník!  

Exkurze - Moravský kras

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanagementu MMO  proběhla exkurze do Moravského krasu. Exkurze se zúčastnilo 46 vybraných žáků 5. – 9. tříd, pedagogickým dozorem byly P. Bartková, H. Dostálová, M. Juráková a J. Kučerová. Za krásného počasí jsme autobusem přijeli do Skalního Mlýna a odtud pěšky dorazili do Kateřinské jeskyně na objednanou prohlídku s průvodcem. Žáci se tak z jeho vyprávění dozvěděli původ názvu Kateřinské jeskyně, stáří jeskyně, zajímavosti o netopýrech, o vzniku krápníků, dokonce poslouchali hudbu s výbornou akustikou a na pár chvil byli v absolutní tmě. Po návštěvě v chladné jeskyni nás čekal výšlap plný potu, a to na horní okraj propasti Macocha. Následoval zasloužený odpočinek a občerstvení, někteří si dopřáli také pohled na propast z Dolního můstku a nastoupali mnoho schodů. Nakonec jsme sešli až na dno propasti a odtud na lodičkách dopluli tajuplnými chodbami pod skalami ven. Plni zážitků a příjemně unaveni jsme se vrátili domů.

Pohádková Ostrava 2022

Dne 3. června 2022 se vybraní žáci 5. a 6. ročníku naší školy zúčastnili soutěže pořádané SVČ Korunka ve spolupráci s Ostravským muzeem pod názvem „Pohádková Ostrava“, která byla finančně podpořena statutárním městem Ostrava.

Pomocí mapky, kterou děti obdržely na startu, hledaly v centru Ostravy sedm objektů (Stará radnice, kostel sv. Václava, kavárna U Zlaté koruny, Mariánský morový sloup atd.), u kterých je čekali herci, kteří jim zahráli scénku. Žáci si měli zapamatovat, případně si zapisovat, fakta, která se dozvěděli. Také bylo jejich úkolem pečlivě si budovu prohlédnout. Na závěr žáci vyplnili test, který nebyl vůbec jednoduchý.

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí a historických faktů o centru Ostravy a podle jejich reakcí si tuto akci velmi užili.

Žáci 6. B ve složení Renata Burianová, Barbora Michalová, Jana Křepelková, Vendula Szijjártóová, Nela Širková a Petr Šula se ve své kategorii umístili na 1. místě a porazili tak dalších 18 skupin z jiných škol. Viz:  Výsledková listina Pohadk_OVA

Linoryt v DOV Ostrava

Dne 7. 12. 2021 se třída 6. B zúčastnila vzdělávacího programu Linoryt = základ grafické techniky, který si pro děti připravili ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Linoryt je velmi působivá grafická technika, která nabízí obrovské možnosti výtvarného vyjádření. Spočívá ve vlastní tvorbě návrhu obrazu a jeho vyrytí do lina, následuje jeho obtisk na papír pomocí velkého lisu. Žáci využili možnost si v dílně vyzkoušet svou manuální zručnost a zároveň projevit své vlastní estetické cítění.

P. Bartková

Mikulášský turnaj v přehazované 2021

V pondělí 6. 12. 2021 jsme uspořádali na naší škole turnaj v přehazované. Od rána soutěžili žáci šestých a sedmých ročníků. Klání se zúčastnilo 6 družstev.  Rozděleni byli do dvou skupin. Ve skupině A se nejvíce dařilo hráčům 6.A a skupinu B ovládli hráči 6.A a 6.B. Samotné finále vyhrálo družstvo 6.A a 6.B. Výsledky - 1.skupina:
 1. místo družstvo 6.A, 6.B ( Milan, Patrik, Andrej, Kristýnka)
 2. místo družstvo 6.A ( Sebík, Vilda, Kuba, Kristián, Vali, Anička)
 3. místo družstvo 6.B ( Petr, Vendy, Renča, Barča, Igor, Kevin)
Následně hráli žáci osmých a devátých ročníků. Opět se zúčastnilo 6 družstev. Ve skupině A i skupině B se nejvíce dařilo hráčům z 9.B. Ve finále si změřili síly a nakonec zvítězilo družstvo Dominika, Honzy, Naty a Market. Výsledky - 2.skupina:
 1. místo družstvo 9.B ( Dominik, Honza, Naty, Market)
 2. místo družstvo 9.B ( Petr, Iza, Nela, Adéla)
 3. místo družstvo 8.B ( Honza, Michal, Barča, Markéta)
Všichni hráči byli oceněni sladkou odměnou. První tři družstva dostaly medaili, diplom a cenu. Sportovní zápolení se neslo v duchu fair play.

Pavlína Kaděrová

Stavíme město v DOV Ostrava

V pátek 19. 11. 2021 navštívili žáci 6.A a 6.B akci Stavíme město ve Světě techniky DOV Ostrava. Pod vedením pana architekta T. Čecha si povídali o mostech, bytových domech, městských domech, sportovištích, krajině ve městech a mnohém dalším z oblasti práce architekta. Poté se sami stali architekty a zkusili rozmístit stavby ve městě podle svých představ. Nakonec se vydali do expozic Světa techniky, kde si například na vlastní kůži odzkoušeli Van de Graaffův generátor statické elektřiny. Mnozí také viděli automobil na vodíkový pohon, vyrobili si vlastní lžičku v modelu huti či pozorovali modely Měsíce a Země. Bylo to nevšední, vzdělávací a inspirativní páteční dopoledne plné zážitků.

H. Dostálová, J. Kučerová

Návštěva Domu umění Ostrava

Deník na míru Dne 5. 10. 2021 se žáci třídy 6. B zúčastnili edukačního programu pro děti, který nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Žáci se nejdříve seznámili s tvorbou místní umělkyně Elišky Čabalové, která se mimo jiné zabývá uměleckou knižní vazbou. Součástí výstavy bylo také představení historie knižní vazby už od starověkého Egypta. Žáci si dále prohlédli upravované digitální tisky, v nichž autorka Eliška Čabalová zachycuje místa, která jsou jí blízká. V druhé části programu si děti vytvořily vlastní deník s jednoduchým originálním vázáním. K výrobě použily lepenky, staré časopisy a různé druhy papírů. Tato činnost vyžadovala značnou zručnost a preciznost, avšak nakonec se všem podařilo si deník vyrobit.

Pavla Bartková