Svět techniky 8.B

Ve středu 8. 12. 2021 jsme navštívili Svět techniky a skvěle jsme si to užili. Doprovázeli nás dva šikovní žáci z 8. A spolu s asistentkou pedagoga Monikou Jurákovou. Cílem výukového programu zaměřeného na chemii bylo najít všechny prvky, které „utekly“ z periodické tabulky prvků. Nejprve každý dostal kartu s prvkem a jeho vlastnostmi. Žáci, kteří měli prvky s podobnými vlastnostmi, vytvořili dvojice a snažili se tyto prvky umístit do prázdné tabulky. Díky tomu pochopili, že prvky jsou v tabulce uspořádány podle vzrůstajícího protonového čísla a číslo řádku a sloupce souvisí s počtem elektronových vrstev a valenčních elektronů. Osm prázdných políček v tabulce patřilo prvkům, které byly ukryty ve sloučeninách. Proto se všichni přesunuli k laboratorním stolům a pomocí plamenných zkoušek a srážecích reakcí tyto prvky objevili. Žáci se nejen dozvěděli spoustu zajímavostí o různých prvcích, ale vyzkoušeli si také práci s kahanem a provedli několik chemických reakcí. Nakonec se naše skupina přesunula na prohlídku expozic a všichni se shodli na tom, že se akce vydařila.

M. Gajdičiarová

Mikulášský turnaj v přehazované 2021

V pondělí 6. 12. 2021 jsme uspořádali na naší škole turnaj v přehazované. Od rána soutěžili žáci šestých a sedmých ročníků. Klání se zúčastnilo 6 družstev.  Rozděleni byli do dvou skupin. Ve skupině A se nejvíce dařilo hráčům 6.A a skupinu B ovládli hráči 6.A a 6.B. Samotné finále vyhrálo družstvo 6.A a 6.B. Výsledky - 1.skupina:
  1. místo družstvo 6.A, 6.B ( Milan, Patrik, Andrej, Kristýnka)
  2. místo družstvo 6.A ( Sebík, Vilda, Kuba, Kristián, Vali, Anička)
  3. místo družstvo 6.B ( Petr, Vendy, Renča, Barča, Igor, Kevin)
Následně hráli žáci osmých a devátých ročníků. Opět se zúčastnilo 6 družstev. Ve skupině A i skupině B se nejvíce dařilo hráčům z 9.B. Ve finále si změřili síly a nakonec zvítězilo družstvo Dominika, Honzy, Naty a Market. Výsledky - 2.skupina:
  1. místo družstvo 9.B ( Dominik, Honza, Naty, Market)
  2. místo družstvo 9.B ( Petr, Iza, Nela, Adéla)
  3. místo družstvo 8.B ( Honza, Michal, Barča, Markéta)
Všichni hráči byli oceněni sladkou odměnou. První tři družstva dostaly medaili, diplom a cenu. Sportovní zápolení se neslo v duchu fair play.

Pavlína Kaděrová

Exkurze do ZOO a iQLandie 2021

Ve dnech 18. – 19.11.2021 se žáci 2. a 3. B a další vybraní žáci školy zúčastnili exkurze do pražské zoologické zahrady a liberecké iQLandie. Cestovali vlakem do Prahy, tam navštívili ZOO, navečer se přesunuli autobusem do Liberce, kde přespali a dopoledne a odpoledne strávili v iQLandii. Po 16. hodině se vrátili rychlíkem do Ostravy. V zoologické zahradě viděli živočichy, pro které jsou vytvořeny co nejoptimálnější podmínky, a tak si žáci mohli udělat představu o životě zvířat a jejich vazbě na prostředí. V iQLandii se žáci zúčastnili velké science show – vzdělávacího pořadu s prvky badatelsky orientované výuky, někteří z nich se osobně podíleli na chemických pokusech. V desítce sálů s obřími didaktickými pomůckami z nejrůznějších oblastí lidského života si doplnili znalosti přírodovědných předmětů. V planetáriu zhlédli film Soumrak dinosaurů a komentovanou prohlídku aktuální noční oblohy. Exkurze byla financována z dotačního programu pro vzdělávání a talentmanagement, který vyhlásil Magistrát města Ostravy a na němž se naše škola podílí projektem Nechceme si jen hrát. Žáci byli s vybraným programem velmi spokojeni.

R. Fryčková

Výlet na hrad Hukvaldy

V úterý 15. června 2021 se konal výlet s piknikem na hradě Hukvaldy pro žáky 7.B a žáky 6. ročníků. Vyjeli jsme ráno z náměstí SNP a o půl desáté jsme už byli na Hukvaldech.  Vydali jsme se po červené značce rovnou na hrad. Stoupání do kopce jsme zvládli a po chvíli jsme stáli u vstupní brány. Hned na prvním nádvoří jsme se zastavili a dopřáli si odpočinek s občerstvením. Na nádvoří jsme si také prošli různé stánky a koupili si drobné upomínkové předměty. Poté jsme se rozdělili do skupin a vydali se prozkoumat další části zříceniny. Hrad byl opravdu dobře chráněn mnoha hradbami, baštami a střílnami, proto jsme se vůbec nedivili, že nebyl nikdy dobyt. Prošli jsme si všechna sklepení, zákoutí i nejvyšší místa objektu, kde jsme obdivovali nádherné výhledy. Ve skupinách jsme pak vyplňovali pracovní listy. Odpovídali jsme na různé otázky, např. jaké byly výhody a nevýhody bydlení na hradě, jak byl hrad chráněn nebo k čemu sloužilo sklepení. Po splnění úkolů jsme se vydali na oboru. Cestou jsme obdivovali odhalené kořeny buků a nenechali jsme si ujít zastávku u „lišky“, která byla zhotovena na paměť prvního provedení opery Liška Bystrouška. Nakonec nás čekala krátká procházka oborou a malé občerstvení před cestou domů. Celý výlet se vydařil, hlavně díky krásnému počasí a dobré náladě všech účastníků.

Monika Gajdičiarová