Recitační soutěž - okresní kolo

V pátek 6. 3. 2020 se uskutečnilo městské (okresní) kolo již 49. ročníku soutěže MŠMT - celostátní přehlídka dětských recitátorů. Soutěž se konala v DDM v Ostravě – Porubě. Naše škola měla zastoupení ve třech kategoriích. V nulté nás reprezentovala žákyně 1. ročníku Salome Hlisnikovská, ve třetí Markéta Mazúrová z 6. třídy a ve čtvrté - žákyně 8. ročníku - Jana Šebestová. Konkurence byla veliká, a i když se děvčata neumístila na předních příčkách, patří jim obrovské poděkování za účast a reprezentaci naší školy.

Recitační soutěž - obvodní kolo

Ve čtvrtek 27. 2. 2020 se uskutečnilo obvodní kolo recitační soutěže v kategoriích 0 – 2 pro městský obvod Ostrava–Jih. Soutěž se konala ve SVČ Gurťjevova v Ostravě–Zábřehu a celkem se jí zúčastnilo asi 60 žáků. V kategorii 0 se zúčastnily žákyně  z 1. B - Salome Hlisnikovská a Jolana Vymětalová. Obě vzorně reprezentovaly třídu i školu. Salome obsadila 2. místo s básní Zdeňka Kriebela - Ptám se, ptám se, pampeliško. Blahopřejeme! Také žáci 2. stupně byli úspěšní: 1.místo obsadila J. Šebestová (8.B) a 3.místo M. Mazúrová (6.B).

Projektový den Poznej svět - Austrálie, Keňa

Příjemná změna ve výuce jazyků proběhla v pátek 7. 2. Naši žáci mohli prožít velmi zábavné a inspirativní dopoledne v doprovodu našich jazykových vyučujících, paní učitelky Krucinové a Mandovské a lektorů jazykové školy Hello, která nám připravila vzdělávací program v anglickém znění v doprovodu Eddieho z Austrálie a paní Archany z Keni. Oba lektoři k nám zavítali v rámci bilingvní výuky a přivezli spoustu zajímavostí o svých zemích, i když jejich putování světem bylo zajímavé samo o sobě a jejich kořeny ve skutečnosti sahají do Turecka a Indie. Účastníci našeho dopoledne se dověděli hromadu zajímavostí o Austrálii, prošli jsme se mapou i fotkami australských oblastí, vyrobili si papírový bumerang a napjatě poslouchali příběh Eddieho, jehož rodiče pocházejí z Turecka. On sám se narodil a žil v Německu, takže jeho druhým rodným jazykem kromě angličtiny byla zároveň němčina, posledních 17 let však pobýval v Australské Virginii, aby ale nakonec zakotvil v Opavě, kde žije se svou ženou a dvěma dcerami. Jeho přízvuk byl opravdu příjemný a všechny okouzlil svým temperamentem a smyslem pro humor. Uměl si udělat legraci z našich jmen a příjmení, přiřazoval jim totiž děj podle významu v češtině, takže například Samuel Mička byl někým, kdo myl nádobí, a když vyslovil příjmení Přášková, nakreslil na tabuli pračku. Vážně nás všechny pobavil, protože naše česká příjmení zněla s anglickým přízvukem najednou trošku jinak a pro většinu z nás zároveň legračně. Setkání s Archanou bylo také báječným zážitkem, jelikož pocházela z Indie, ale celý život vyrůstala v Keni a jako lektorka jazyků přijela k nám do Ostravy, aby se naučila mluvit česky. Byla velmi zdvořilá a vstřícná a její hodina výuky angličtiny nás zavedla do Keni. Víme například, jaké nese jejich vlajka národní barvy a kterému z afrických kmenů patří vyobrazený štít, prošli jsme fotky známých letovisek, sledovali jeep během safari a navíc si zatančili v afrických rytmech přímo v učebně! Víme, jak se svahilsky pozdravit a rozloučit a taky už rozumíme tomu, co znamená hakuna matata, je to totiž oblíbený životní postoj Keňanů, ať se ničeho nebojíte a užíváte si života. Archana pocházela z teplých krajin, takže do Ostravy dorazila v kulichu a rukavicích, přestože jsme ji přesvědčovali, že tato zima je pro nás vlastně příjemně teplá. Měla opravdu zděšený výraz ve tváři, když jsme jí s úplným klidem vysvětlovali, že by mohlo být dokonce pod nulou! Takto tedy hodnotíme naše netradiční únorové dopoledne, bylo pro nás milým zpestřením běžné výuky, nezbývá nám tedy, než si přát další „světová“ setkání a sdílené zážitky v doprovodu lektorů jazykové školy Hello. Děkujeme!

Bruslení žáků 8. a 9. tříd jako pololetní odměna

Naše pololetní známky jsou konečně uzavřené a tak jsme jako odměnu k ukončení 1. pololetí dostali malý dárek, třídy 8.B a 9.B mohly společně vyrazit na hodinku bruslení na stadion RT Torax Arena do Ostravy - Poruby. Objednávka plochy byla velmi výhodná, celou hodinu jsme měli ledovou plochu stadionu pouze pro sebe! Bylo nás celkem 25 z obou tříd, takže naše bruslení byla opravdová zábava a na led se mohli odvážit dokonce i ti, kteří na tom stáli zcela poprvé. V doprovodu p. uč. Cahové, které se podařilo celou akci zorganizovat, a p. uč. Krucinové, která nám zařídila báječné fotky, budeme na naše dopolední bruslení dlouho vzpomínat. Nezbývá, než doufat, že se nám podaří vše ještě jednou zopakovat a naše další setkání na ledové ploše stihneme do začátku jara. Děkujeme!

Fajná dílna

Žáci z 8.B a za odměnu vybraní dva žáci ze 7.A se vydali do veřejné dílny v Dolní oblasti Vítkovic ve čtvrtek 7.11.2019 pod vedením P. Řemelkové. Na místě byli nejdříve rozděleni do tří skupin po čtyřech. Pak pod vedením tří instruktorů se seznámili s několika přístroji na opracování dřeva (pásová pila a brusička), bezpečnostními pravidly a pustili se do práce. Vyráběli stojan na mobil ze dřeva – po narýsování rozměrů vyřezali otvory a upravili povrch pilníky a smirkovým papírem. Ne každému se povedl stabilní stojan napoprvé, tak rychle chybku napravili…. Atrakcí bylo závěrečné opalování stojánku hořákem. Druhý workshop proběhl ve svařovací dílně. Tam si kluci vyzkoušeli práci se svařovačkou. Od instruktorů Fajné dílny zazněla pochvala za chování a pozvání k další návštěvě (3D tisk pro kluky a šití a keramika pro holky).

ínávorfiŠ aneb tajemství utajených zpráv

V pondělí 2. listopadu 2019 absolvovali žáci 8. B ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic zajímavý výukový program zabývající se tematikou šifer. Žáci se seznámili s různými způsoby utajovaní zpráv, zábavnou formou se naučili šifry tvořit i dekódovat. Procvičili si matematické dovednosti, úspěšně aplikovali teoretické poznatky v praxi. Mnozí z nich se zamysleli nad bezpečností přenosu informací, a to nejen v minulosti, ale také v současném světě.