7. A

Exkurze - Moravský kras

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanagementu MMO  proběhla exkurze do Moravského krasu. Exkurze se zúčastnilo 46 vybraných žáků 5. – 9. tříd, pedagogickým dozorem byly P. Bartková, H. Dostálová, M. Juráková a J. Kučerová. Za krásného počasí jsme autobusem přijeli do Skalního Mlýna a odtud pěšky dorazili do Kateřinské jeskyně na objednanou prohlídku s průvodcem. Žáci se tak z jeho vyprávění dozvěděli původ názvu Kateřinské jeskyně, stáří jeskyně, zajímavosti o netopýrech, o vzniku krápníků, dokonce poslouchali hudbu s výbornou akustikou a na pár chvil byli v absolutní tmě. Po návštěvě v chladné jeskyni nás čekal výšlap plný potu, a to na horní okraj propasti Macocha. Následoval zasloužený odpočinek a občerstvení, někteří si dopřáli také pohled na propast z Dolního můstku a nastoupali mnoho schodů. Nakonec jsme sešli až na dno propasti a odtud na lodičkách dopluli tajuplnými chodbami pod skalami ven. Plni zážitků a příjemně unaveni jsme se vrátili domů.

Nocování v knihovně 7.AB

Ve dnech 26.-27.5.2022 naše škola uspořádala pro zájemce a milovníky knih akci se školní knihovnou. Na žáky čekalo čtení ukázek z jejich oblíbených knih, plnění rozmanitých úkolů, např. křížovka s tematikou spisovatelů a dětských hrdinů, určování literárních dvojic, řešení detektivního příběhu a vytvoření vlastní ilustrace oblíbené knihy. Po večeři jsme se společně vrhli do víru zábavy a zahráli si společenské hry. Před spaním jsme se zaposlouchali do příběhu, který všechny uvedl do říše snů. Dětem se akce moc líbila a už se těší na další noc ve škole.

Jan Nikl

Projektový den 7.A v ZOO Ostrava

Dne 15. 2. 2022 jsme si s naší třídou naplánovali Projektový den v prostředí ostravské ZOO a botanického parku. I v únoru je zde možnost zhlédnout velké množství atraktivních zvířátek i vzácných dřevin. Menší počet návštěvníků v ZOO i naše menší skupina žáků byla určitě výhodou pro nerušené pozorování zvířat a vnímání zázračné přírody. Snad i proto tato homogenní skupinka více pozorovala, četla naučné tabulky a věnovala se tématu přírody s propojením ekologických souvislostí. Při putování lesem Cestou stínů jsme využili i výdobytky moderní technologie. Aplikace Birdnet v mobilních telefonech nám umožnila rozeznat, kteří to ptáčci nám zpívají nad hlavou. Výborná pomůcka v mobilu naše žáky rozhodně zaujala. V ekologickém koutku jsme se dozvěděli, za jak dlouho se rozloží volně v přírodě například vlněné ponožky nebo jak velké náklady jsou na dovoz nedozrálé zeleniny ze zahraničí. Taktéž potěšilo tradiční krmení koz a oveček zakoupenou dobrotou. Atraktivní teplomilná africká zvířena byla k vidění ve venkovních výbězích. V průběhu dne nám i slunce na chvíli hezky zpříjemnilo naše putování po areálu ZOO. V neposlední řadě celé akce bylo příznivé stmelení žáků do dobré party, se kterou se dalo příjemně a efektivně pracovat.

Ondřej Bělka

Návštěva JUMP arény 6.A

Rozlučka se školním rokem proběhla v úterý 22.6. 2021 aktivně, a to ve sportovním areálu Ridera - JUMP aréna. Na recepci si mohli žáci koupit protiskluzové ponožky, pak je instruktor odvedl k trampolínám a vysvětlil jim pravidla pro bezpečné skákání. Všichni si to moc užili. Někteří dokonce překonali sami sebe při volném pádu do nafukovacích matrací. Přestávku jsme využili edukativně: z molitanových kostek jsme postavili známé těleso o objemu jeden metr krychlový (1 ). Jak se těleso jmenuje?.... 🙂

Výlet na hrad Hukvaldy

V úterý 15. června 2021 se konal výlet s piknikem na hradě Hukvaldy pro žáky 7.B a žáky 6. ročníků. Vyjeli jsme ráno z náměstí SNP a o půl desáté jsme už byli na Hukvaldech.  Vydali jsme se po červené značce rovnou na hrad. Stoupání do kopce jsme zvládli a po chvíli jsme stáli u vstupní brány. Hned na prvním nádvoří jsme se zastavili a dopřáli si odpočinek s občerstvením. Na nádvoří jsme si také prošli různé stánky a koupili si drobné upomínkové předměty. Poté jsme se rozdělili do skupin a vydali se prozkoumat další části zříceniny. Hrad byl opravdu dobře chráněn mnoha hradbami, baštami a střílnami, proto jsme se vůbec nedivili, že nebyl nikdy dobyt. Prošli jsme si všechna sklepení, zákoutí i nejvyšší místa objektu, kde jsme obdivovali nádherné výhledy. Ve skupinách jsme pak vyplňovali pracovní listy. Odpovídali jsme na různé otázky, např. jaké byly výhody a nevýhody bydlení na hradě, jak byl hrad chráněn nebo k čemu sloužilo sklepení. Po splnění úkolů jsme se vydali na oboru. Cestou jsme obdivovali odhalené kořeny buků a nenechali jsme si ujít zastávku u „lišky“, která byla zhotovena na paměť prvního provedení opery Liška Bystrouška. Nakonec nás čekala krátká procházka oborou a malé občerstvení před cestou domů. Celý výlet se vydařil, hlavně díky krásnému počasí a dobré náladě všech účastníků.

Monika Gajdičiarová