Knižní festival Ostrava 2020

Ve dnech 28.-29. 2. 2020 se v Ostravě na výstavišti Černá louka uskutečnil Knižní festival. Žáci 4.A, 5.A a 5.B se na něj vydali v pátek pod vedením M. Rybiařové, L. Maláče, M. Adamíčkové a A. Děcké. Programem byli účastníci nadšeni. Žáky 4.A čekal workshop pod názvem Dílna mladého novináře. Vedla ji paní Michaela Vetešková, která pracuje v Českém rozhlase Praha jako vedoucí kulturní redakce. Děti si hrály na malé novináře, zkoušely se rozmluvit dle říkanek, dozvěděly se, jak probíhá vysílání a nakonec si sami vyzkoušely udělat rozhovor. Dílnička byla skvělá! Poté se žáci vydali do prostor výstaviště, kde dostali rozchod. Měli možnost si prohlédnout stánky vydavatelství knih, zasoutěžit si o různé ceny a samozřejmě knihy. Zároveň měli možnost vidět a poslechnout si rozhovory se známými osobnostmi, například s herečkou Ivou Janžurovou. Akce se vydařila a někteří žáci se vydali na výstaviště i v sobotu.

Projektový den Poznej svět - Austrálie, Keňa

Příjemná změna ve výuce jazyků proběhla v pátek 7. 2. Naši žáci mohli prožít velmi zábavné a inspirativní dopoledne v doprovodu našich jazykových vyučujících, paní učitelky Krucinové a Mandovské a lektorů jazykové školy Hello, která nám připravila vzdělávací program v anglickém znění v doprovodu Eddieho z Austrálie a paní Archany z Keni. Oba lektoři k nám zavítali v rámci bilingvní výuky a přivezli spoustu zajímavostí o svých zemích, i když jejich putování světem bylo zajímavé samo o sobě a jejich kořeny ve skutečnosti sahají do Turecka a Indie. Účastníci našeho dopoledne se dověděli hromadu zajímavostí o Austrálii, prošli jsme se mapou i fotkami australských oblastí, vyrobili si papírový bumerang a napjatě poslouchali příběh Eddieho, jehož rodiče pocházejí z Turecka. On sám se narodil a žil v Německu, takže jeho druhým rodným jazykem kromě angličtiny byla zároveň němčina, posledních 17 let však pobýval v Australské Virginii, aby ale nakonec zakotvil v Opavě, kde žije se svou ženou a dvěma dcerami. Jeho přízvuk byl opravdu příjemný a všechny okouzlil svým temperamentem a smyslem pro humor. Uměl si udělat legraci z našich jmen a příjmení, přiřazoval jim totiž děj podle významu v češtině, takže například Samuel Mička byl někým, kdo myl nádobí, a když vyslovil příjmení Přášková, nakreslil na tabuli pračku. Vážně nás všechny pobavil, protože naše česká příjmení zněla s anglickým přízvukem najednou trošku jinak a pro většinu z nás zároveň legračně. Setkání s Archanou bylo také báječným zážitkem, jelikož pocházela z Indie, ale celý život vyrůstala v Keni a jako lektorka jazyků přijela k nám do Ostravy, aby se naučila mluvit česky. Byla velmi zdvořilá a vstřícná a její hodina výuky angličtiny nás zavedla do Keni. Víme například, jaké nese jejich vlajka národní barvy a kterému z afrických kmenů patří vyobrazený štít, prošli jsme fotky známých letovisek, sledovali jeep během safari a navíc si zatančili v afrických rytmech přímo v učebně! Víme, jak se svahilsky pozdravit a rozloučit a taky už rozumíme tomu, co znamená hakuna matata, je to totiž oblíbený životní postoj Keňanů, ať se ničeho nebojíte a užíváte si života. Archana pocházela z teplých krajin, takže do Ostravy dorazila v kulichu a rukavicích, přestože jsme ji přesvědčovali, že tato zima je pro nás vlastně příjemně teplá. Měla opravdu zděšený výraz ve tváři, když jsme jí s úplným klidem vysvětlovali, že by mohlo být dokonce pod nulou! Takto tedy hodnotíme naše netradiční únorové dopoledne, bylo pro nás milým zpestřením běžné výuky, nezbývá nám tedy, než si přát další „světová“ setkání a sdílené zážitky v doprovodu lektorů jazykové školy Hello. Děkujeme!