Aktuality

Prázdniny na Jihu

Městský obvod Ostrava-Jih v letošním roce pořádá již 5. ročník projektu s názvem PRÁZDNINY NA JIHU. Jedná se o projekt určený školním dětem ve věku 7–14 let, které mají trvalé bydliště v obvodu Ostrava-Jih. Obvod pro ně ve spolupráci se zájmovými organizacemi zajistil dopolední program, který je plný her, tvoření, sportovní činnosti, vědomostních soutěží a zábavy. Jedná se celkem o 40 dní, od pondělí do pátku v době od 8–12 hod. Vše je pro děti zcela ZDARMA. Bližší informace o projektu a náplň jednotlivých dní je uveden na webu https://prazdninynajihu.cz/

J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024

Od středy 5.6. do neděle 9. 6. 2024 se v Ostravě uskutečnil již 6. ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro. Naše škola se této velké sportovní akce zúčastnila ve čtvrtek a v pátek. Po celou dobu turnaje byl v prostoru areálu Dolních Vítkovic připraven bohatý doprovodný program. Pětidenní akce se konala v prostorách, které vyrostly přímo v areálu Dolních Vítkovic – objektu zapsaném v seznamu Evropského kulturního dědictví. Turnaj se uskutečnil na dvou písečných kurtech, v němž se na úrovni ELITE 16 o tituly i postup na olympijské hry utkalo 16 párů v obou kategoriích (muži, ženy). Žáci měli možnost vidět plážový volejbal elitní světové úrovně a zažít úžasnou atmosféru volejbalových zápasů. Největší ovace a skandování zažívali při hrání českých hráčů.

Andrea Děcká

Divadlo loutek Ostrava – Tajný deník Adriana Molea

Dne 4. června 2024 se žáci 8. B zúčastnili představení v Divadle loutek Ostrava s názvem Tajný deník Adriana Molea. Žáci už byli předem s populární postavou britské autorky Sue Towsendové seznámeni v hodinách literatury.

Jeden z nejslavnějších puberťáků světové literatury Adrian Mole to vůbec nemá jednoduché. K problémům s pletí se přidává rozpadající se manželství rodičů, nepochopení jeho intelektuálních sklonů a navrch k tomu všemu i trable s láskou. Deník, jemuž Adrian svěřuje všecky své starosti i radosti, je zábavnou, ale vůbec ne povrchní sondou do duše teenagera.

Vzhledem k tématu bylo představení určeno pouze pro žáky 8. a 9. ročníků. Jelikož se představení týkalo všech problémů klasického teenagera, které zůstávají podobné v každé době, odcházeli žáci pobavení a spokojení.

Beseda o volbě povolání - 8.B

Dne 20. 5. 2024 se žáci 8. B zúčastnili besedy o volbě povolání v Informačním a poradenském středisko pro volbu a změnu povolání (IPS) spadající pod Úřad práce ČR. Žáci byli seznámeni s nejdůležitějšími stránkami na internetu vztahujícími se k volbě střední školy a s tím související volbě povolání. Zamýšleli se nad tím, jaké otázky si klást při výběru střední školy, co si mají o střední škole zjistit, s kým se mohou o této problematice radit, jaké jsou jejich vlastnosti, schopnosti a zájmy atd. Na závěr si vyzkoušeli on-line zájmový test s výsledkem, k jakému povolání mají předpoklady. Pokud žáci budou potřebovat individuální poradenství a pomoc s výběrem školy, mohou si domluvit schůzku na tel. č. 950 143 109, 950 143 362 nebo e-mailem ips.ot@uradprace.cz.

P. Bartková

MS v ledním hokeji v OSTRAVAR ARÉNĚ

Dne 20. května 2024 se díky grantu Podpora škol vybraní žáci 2. stupně zúčastnili velké sportovní akce v Ostravě, a to Mistrovství světa v ledním hokeji 2024. Navštívili odpolední zápas Švédsko – Francie, který nakonec skončil vítězstvím Švédů 3:1. Být v centru dění byl pro žáky neskutečný zážitek. Fandili, fotili se s maskoty mistrovství Bobem a Bobkem a zápas si náramně užili.

P. Bartková, A. Děcká

Zahradní slavnost 2024

Skvělá zábava, dobrá nálada, radost dětí i dospělých. Taková byla letošní zahradní slavnost, která se konala v úterý 14. 5. 2024 na školním hřišti. Toto krásné odpoledne bylo zahájeno tanečním a recitačním vystoupením žáků 2.A a slavnostním pasováním předškoláků na školáky. Následovalo zábavné odpoledne plné soutěží. Za splnění všech soutěžních disciplín si děti odnesly malou odměnu. Nechybělo ani malování na obličej a oblíbená tvořivá dílna, kde si děti spolu s rodiči vyráběli krásné výrobky. Pro děti bylo připraveno malé občerstvení a pitný režim. Den jsme zakončili společným  grilováním špekáčků. Všem se odpoledne velmi líbilo. Děkujeme těm, kteří se podíleli na přípravách této akce.

S. Gvozdanovič

SCHOOL GAMES 2024

Ve dnech 13.–15. května 2024 proběhly tři kvalifikační dny plné pohybu pro děti základních škol vytvořené tak, aby se zabavil opravdu každý. Sportovní klání probíhalo ve sportovním areálu v Ostravě -Zábřehu, ulice Svazácká. Tuto sportovní akci nazvanou School Games Ostrava-Jih organizoval Městský obvod Ostrava-Jih. Patronem se stal Mgr. Radim Ivan, místostarosta městského obvodu. Naše škola nominovala žáky do těchto sportovních soutěží: atletika, fotbal, přehazovaná, vybíjená. Do finále postupovali vždy dva nejlepší jednotlivci nebo dva nejlepší týmy. Do velkého finále, které se uskuteční 24. června 2024, se probojovali tito žáci a týmy: Atletika: Vendula Szijjártóová (8. B) a Dominik Musil (9. A) Vybíjená: družstvo žáků 4.–5. třídy Přehazovaná: družstvo chlapců 6.–7. třídy Pro žáky 1.–3. tříd byla v areálu připravená sportovní aréna, kde si vyzkoušely různé sportovní disciplíny. Všem výhercům srdečně gratulujeme a těšíme se na velké finále, na kterém budeme povzbuzovat naše žáky.

A. Děcká

Příprava na SCHOOL GAMES

Dne 15. 5. 2024 se naše škola zúčastní kvalifikace na SCHOOL GAMES. Tato akce se nese v duchu „V každém z nás je sportovec “. Žáci by si měli zažít olympijskou atmosféru a užít si den plný zábavy a her. Naši žáci budou soutěžit v atletice, fotbale, vybíjené a přehazované. Ti nejmenší si vyzkouší Sportovní arénu. V pátek 3. 5. 2024 se k nám do školy přišel podívat team ze SCHOOL GAMES. Zavítali do hodiny tělesné výchovy 7. ročníku, kde právě probíhala příprava na přehazovanou.

P. Kaděrová

Beseda s panem Holbou v ŠD

Dne 2. května 2024 nás ve školní družině navštívil nevidomý pracovník Charity sv. Alexandra pan Ladislav Holba se svým vodicím pejskem Kellym. Beseda s panem Holbou byla úchvatná. Děti se naučily, jak pomáhat nevidomým, vyzkoušely si, jak přecházet silnici s nevidomým člověkem. Pan Holba dětem ukázal, jaké pomůcky nevidomý člověk potřebuje. Pejska Kellyho si děti mohly pohladit a na cokoliv se zeptat.

L. Gärtnerová