Aktuality

Karneval 1. a 2. tříd

Dne 29. 2. 2024 se konal karneval dětí 1. a 2. tříd. Paní učitelky s paní vychovatelkou pro děti připravili spoustu zábavných her a soutěží. Proběhla přehlídka kostýmů a také se tancovalo. Nakonec byly děti odměněny diplomem a medailí za krásný kostým a nemohly chybět také sladké odměny.
L. Gärtnerová, H. Gajdošová, D. Kačírková

Školní kolo v recitační soutěži 2024


V úterý 27. 2. 2024 se konalo školní kolo v recitační soutěži žáků 1. stupně naší školy. Třídy vyslaly své zástupce – recitátory, kteří uspěli v třídním klání. Žáci (nebo paní učitelky?) si vybrali básně českých autorů (Žáček, Nohavica, Havel, Nezval atd.), ale Bára z 5. B recitovala úryvek z Puškinova Dopisu Taťány Oněginovi. Porota, která se skládala z učitelek českého jazyka a literatury, to neměla jednoduché, všichni žáci se velmi snažili, rozhodovaly i detaily. Postoupit do obvodního kola mohli dva žáci z každé ze tří kategorií, a tak naši školu zastupovat budou tito recitátoři: z 1. B - Vítek s básní Není prales jako prales od Ester Staré Amálka s básní Skákali zajíci od Šimona Balíka z 3. B – Emička, která recitovala od J. Nohavici báseň Popletený večerníček z 2. B – Adélka s básní J. Žáčka Zabijačka v Kotěhůlkách z 3. B – Anička, která si vybrala báseň David a Goliáš od Voskovce a Wericha Berenika, která přednesla úryvek z Erbenovy balady Polednice Blahopřejeme vítězům a oceněným a přejeme jim hodně úspěchů v obvodním kole!

R. Fryčková

Soutěž Kdo zná a umí, ten si píská

Ve středu 21. 2. 2024 se vybraní žáci 8.B zúčastnili interaktivní soutěže Kdo zná a umí, ten si píská. Soutěž se konala v kulturním domě K-TRIO v Ostravě. Probíhala v šestičlenných týmech, kde si žáci celkem na 14 stanovištích mohli ověřit své schopnosti  a dovednosti při plnění praktických úkolů ve studijních oborech odborných škol a učilišť. Naše škola vyslala do soutěže dva týmy, ve kterých museli spolupracovat a být jako jeden. Doprovodný program zajišťovali zaměstnavatelé, kteří žákům nabídli informace o pracovních pozicích a jejich uplatnění v praxi. I když jsme se neumístili na medailových pozicích, tak jeden náš tým se 14 soutěžních týmů skončil těsně pod bednou, a to na krásném 4. místě. Děkujeme našim žákům za skvělou reprezentaci školy a jsme na ně hrdí.

A. Děcká

Valentýnský týden na Chrjukince 2024

V týdnu od 12. do 16. února 2024 bude opět probíhat Valentýnský týden na Chrjukince. Úkolem žáků i zaměstnanců školy bude, aby každý den Valentýnského týdne měli na sobě vybranou barvu oblečení: pondělí – bílá; úterý – zelená; středa – červená; čtvrtek – žlutá; pátek – růžová. Na konci týdne bude zveřejněno vyhodnocení.

Valentýnský týden 2024         PÁTEK - RŮŽOVÁ ČTVRTEK - ŽLUTÁ STŘEDA- ČERVENÁ   ÚTERÝ - ZELENÁ PONDĚLÍ - BÍLÁ

Bruslení v Porubě

Ve čtvrtek 15. 2. 2024 se žáci 6. a 7. třídy vydali bruslit na zimní stadion RT Torax Arena v Ostravě-Porubě. Tato akce byla dětem hrazena z projektu Podpora škol. Někteří žáci stáli na bruslích úplně poprvé a bylo krásné, že v sobě našli odvahu si bruslení vyzkoušet, jiní své bruslařské dovednosti po roce zdokonalili. Však jim v tom pomáhali zkušení bruslaři v podobě žáků a pedagogických pracovníků. Všichni žáci si akci společně velmi užili a už se těší na další.

J. Nikl

Karneval ve školní družině

Ve čtvrtek 8. 2. 2024 se v tělocvičně školy uskutečnila celodružinová akce Karneval. Karneval proběhl od 14:00 do 15:30. Na programu byla promenáda v maskách, karnevalová diskotéka a taneční hry. Tělocvičnou se celé odpoledne nesl smích a zpěv dětí. Těšíme se na další společnou akci.

S. Gvozdanović

Beseda s policií - Tvoje cesta načisto

Ve čtvrtek 25. 1. 2024 se žáci 8.B a 9. tříd zúčastnili besedy s policií ČR Tvoje cesta načisto. Tato beseda navazovala na preventivní program Revolution train, kterého se žáci zúčastnili v loňském školním roce. Beseda probíhala u nás ve škole pod vedením zkušené policistky - preventistky. Žáci si  připomněli příběh Zuzky, která začala brát drogy, byla na nich závislá, a nakonec s pomocí kamarádky a silné vůle s tím skončila. Příběh byl natočen podle skutečné události. Do příběhu vstupuje virtuální policista, který jim pokládá dotazy z trestního a přestupkového práva. Žáci byli rozděleni do týmů, společně diskutovali a odpovídali na položené dotazy. Tím se jim otevřela možnost dozvědět se užitečné a důležité informace. Policejní preventistka provázela žáky celým programem, vysvětlila jim pojmy a zodpověděla další dotazy. Závěrem se žáci dozvěděli, jak hlavní protagonistka dopadla a jaký je její současný život. Tato beseda byla pro žáky velkým přínosem a moc se jim líbila.

A. Děcká

Čokoládová vařečka 2024

V pátek 19. ledna 2024 se uskutečnil na SŠSS Krakovská v Ostravě již 24. ročník soutěže Čokoládová vařečka. Letošní zadání znělo “Salát zdravě a chutně“. Celkem se soutěže zúčastnilo 17 žáků – amatérů - ze základních škol. Naši školu reprezentovaly dvě žákyně, a to Marie Balková z 9. ročníku, která si připravila mexický salát s tuňákem a Renata Burianová z 8. ročníku, ta soutěžila se salátem Caesar s kuřecím masem. Děvčata přišli podpořit žáci 8. ročníků. Soutěžící měli za úkol v časovém limitu 25 minut připravit čtyři porce pokrmu. Měli k dispozici surovinový koš a „k ruce“ jednoho asistenta, žáka 3. ročníku učebního oboru Kuchař - číšník. Výsledný pokrm hodnotila pětičlenná komise, která posuzovala celkový vzhled, chuť, zručnost a dodržení technologického postupu, dodržení časového limitu, nápaditost i originalitu salátu a hygienu při práci. Naše děvčata se umístila na krásném 9. a 12. místě. Patří jim velké poděkování za odvahu a reprezentaci naší školy.

A. Děcká

Vánoční turnaj v pexesu - 3.B

Ve čtvrtek 21. prosince 2023 se žáci 3.B zúčastnili třídního Vánočního turnaje v pexesu. Děti mezi sebou soutěžily v postřehu, paměti, soustředění, ale i ve velké výdrži, neboť musely projít systémem hry "každý s každým". Boj to byl velice napínavý, až do poslední chvíle nebylo jasné, kdo se umístí na stupních vítězů. O tom rozhodly až finálové hry. Zasloužené zlato získala Dorinka Papcúnová, která udržela jako jediná řadu výher bez jediné prohry. Vítězům gratulujeme, všem účastníkům děkujeme za napínavé souboje. 1. místo: Dorinka Papcúnová 2. místo: Glorinka Krucinová 3. místo: Tomášek Vymětal

Projekt CORRENCY zahájen

S novým kalendářním rokem byl zahájen také nový velký projekt městského obvodu Ostrava-Jih s názvem CORRENCY. Jedná se o projekt na podporu volnočasových aktivit či kroužků pro děti s podporou městského obvodu Ostrava-Jih. Více se dočtete ZDE.

Leták k projektu: Corrency_Ostrava_Jih_A4_deti_8_final