6. B

Svět techniky - krmítko ze dřeva

V posledním týdnu školního roku, dne 28. 6. 2022, se 14 vybraných žáků z 6.A, 6.B, 8.A a 8.B zúčastnilo výukového programu, ve kterém si každý žák podle pokynů lektorky Lucie vyrobil dřevěné krmítko pro ptáčky. Žáci se tak seznámili s nářadím pro práci se dřevem a základními činnostmi jako jsou řezání, broušení, pilování. Všichni měli ze svých výrobků velkou radost.

J. Kučerová

Cesta k magnetické levitaci

V posledním týdnu školního roku, dne 27. 6. 2022, se 17 vybraných žáků z 6.A, 6.B a 8.A zúčastnilo výukového programu zaměřeného na magnetické jevy pod vedením lektora a astronoma J. Reka. Zábavnou formou žáci prozkoumali vlastnosti magnetického pole a dokonce využili přitažlivé a odpudivé síly magnetů k vytvoření levitující tužky.

J. Kučerová

Výšlap na Lysou horu 2022

V pátek 24. 6. 2022 podnikli žáci 6. - 9. tříd výšlap na Lysou horu pod vedením P. Bartkové, H. Dostálové a J. Kučerové. Vlakem jsme se dopravili do Ostravice a odtud vyrazili po červené turistické značce. Bylo vedro, přesto všichni v potu tváře zdolali vrchol Lysé hory a měli obrovskou radost. Za odměnu byl také krásný výhled a občerstvení. Červnový výšlap na Lysou horu se stal již tradicí.  Těšíme se na další ročník!  

Exkurze - Moravský kras

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 v rámci projektu na podporu vzdělávání a talentmanagementu MMO  proběhla exkurze do Moravského krasu. Exkurze se zúčastnilo 46 vybraných žáků 5. – 9. tříd, pedagogickým dozorem byly P. Bartková, H. Dostálová, M. Juráková a J. Kučerová. Za krásného počasí jsme autobusem přijeli do Skalního Mlýna a odtud pěšky dorazili do Kateřinské jeskyně na objednanou prohlídku s průvodcem. Žáci se tak z jeho vyprávění dozvěděli původ názvu Kateřinské jeskyně, stáří jeskyně, zajímavosti o netopýrech, o vzniku krápníků, dokonce poslouchali hudbu s výbornou akustikou a na pár chvil byli v absolutní tmě. Po návštěvě v chladné jeskyni nás čekal výšlap plný potu, a to na horní okraj propasti Macocha. Následoval zasloužený odpočinek a občerstvení, někteří si dopřáli také pohled na propast z Dolního můstku a nastoupali mnoho schodů. Nakonec jsme sešli až na dno propasti a odtud na lodičkách dopluli tajuplnými chodbami pod skalami ven. Plni zážitků a příjemně unaveni jsme se vrátili domů.

Pohádková Ostrava 2022

Dne 3. června 2022 se vybraní žáci 5. a 6. ročníku naší školy zúčastnili soutěže pořádané SVČ Korunka ve spolupráci s Ostravským muzeem pod názvem „Pohádková Ostrava“, která byla finančně podpořena statutárním městem Ostrava.

Pomocí mapky, kterou děti obdržely na startu, hledaly v centru Ostravy sedm objektů (Stará radnice, kostel sv. Václava, kavárna U Zlaté koruny, Mariánský morový sloup atd.), u kterých je čekali herci, kteří jim zahráli scénku. Žáci si měli zapamatovat, případně si zapisovat, fakta, která se dozvěděli. Také bylo jejich úkolem pečlivě si budovu prohlédnout. Na závěr žáci vyplnili test, který nebyl vůbec jednoduchý.

Žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí a historických faktů o centru Ostravy a podle jejich reakcí si tuto akci velmi užili.

Žáci 6. B ve složení Renata Burianová, Barbora Michalová, Jana Křepelková, Vendula Szijjártóová, Nela Širková a Petr Šula se ve své kategorii umístili na 1. místě a porazili tak dalších 18 skupin z jiných škol. Viz:  Výsledková listina Pohadk_OVA

Hrajeme si s Merkurem 2022

Ve čtvrtek 26. 5. 2022 pořádala ZŠ a MŠ Volgogradská soutěž Hrajeme si s Merkurem. Naši školu reprezentovali vybraní žáci 5. – 6. tříd pod vedením M. Juchelky. Soutěžním úkolem bylo sestavit model auta podle plánku v časovém limitu. Všem žákům děkujeme za snahu a odvedenou práci. Věříme, že povzbudí ostatní žáky k účasti v příštích ročnících.

Linoryt v DOV Ostrava

Dne 7. 12. 2021 se třída 6. B zúčastnila vzdělávacího programu Linoryt = základ grafické techniky, který si pro děti připravili ve Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic.

Linoryt je velmi působivá grafická technika, která nabízí obrovské možnosti výtvarného vyjádření. Spočívá ve vlastní tvorbě návrhu obrazu a jeho vyrytí do lina, následuje jeho obtisk na papír pomocí velkého lisu. Žáci využili možnost si v dílně vyzkoušet svou manuální zručnost a zároveň projevit své vlastní estetické cítění.

P. Bartková

Stavíme město v DOV Ostrava

V pátek 19. 11. 2021 navštívili žáci 6.A a 6.B akci Stavíme město ve Světě techniky DOV Ostrava. Pod vedením pana architekta T. Čecha si povídali o mostech, bytových domech, městských domech, sportovištích, krajině ve městech a mnohém dalším z oblasti práce architekta. Poté se sami stali architekty a zkusili rozmístit stavby ve městě podle svých představ. Nakonec se vydali do expozic Světa techniky, kde si například na vlastní kůži odzkoušeli Van de Graaffův generátor statické elektřiny. Mnozí také viděli automobil na vodíkový pohon, vyrobili si vlastní lžičku v modelu huti či pozorovali modely Měsíce a Země. Bylo to nevšední, vzdělávací a inspirativní páteční dopoledne plné zážitků.

H. Dostálová, J. Kučerová

Návštěva Domu umění Ostrava

Deník na míru Dne 5. 10. 2021 se žáci třídy 6. B zúčastnili edukačního programu pro děti, který nabízí Galerie výtvarného umění v Ostravě. Žáci se nejdříve seznámili s tvorbou místní umělkyně Elišky Čabalové, která se mimo jiné zabývá uměleckou knižní vazbou. Součástí výstavy bylo také představení historie knižní vazby už od starověkého Egypta. Žáci si dále prohlédli upravované digitální tisky, v nichž autorka Eliška Čabalová zachycuje místa, která jsou jí blízká. V druhé části programu si děti vytvořily vlastní deník s jednoduchým originálním vázáním. K výrobě použily lepenky, staré časopisy a různé druhy papírů. Tato činnost vyžadovala značnou zručnost a preciznost, avšak nakonec se všem podařilo si deník vyrobit.

Pavla Bartková