Návštěva jeskyně, propasti a hradu

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se žáci přípravné třídy, třídy 1. B, 2., B, 3. B a vybraní žáci 4. a 5. A zúčastnili  výletu s návštěvou tří zajímavých míst: podívali jsme se do  Zbrašovských aragonitových jeskyní, které jsou národní přírodní památkou a kde je celoročně poměrně vysoká teplota 14 – 15 stupňů Celsia. Trasa pro návštěvníky (měří 375 metrů) prochází několika dómy, síněmi a chodbami a končí na břehu řeky Bečvy, poblíž pramene kyselky.  Unikátní výzdobu jeskyní tvoří minerál aragonit. Na webových stránkách jeskyní je pro žáky připraven k vytisknutí pracovní list – žáci si ho mohou vyplnit a zjistit, co si zapamatovali z výkladu průvodkyně. Po prohlídce jeskyní došli žáci lesní pěšinou k Hranické propasti, která je nejhlubší na světě a bývá označována jako bezedná. Výlet končil na hradě Helfštýn. Žáci viděli hradní palác s expozicemi.  V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, hradní palác s expozicemi. Hrad má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě. Výletem byli žáci nadšeni. Byl dotován z programu Talent management, který každoročně vyhlašuje MMO.

R. Fryčková

Slunečný den v ZOO Ostrava

Z návštěvy zoologické zahrady mají děti radost vždy. Dne 5. 10. 2021 si ji užili žáci přípravné třídy, prvňáčci, druháci a třeťáci. Díky naší účasti v programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu, který je zaměřen mimo jiné také na rozvoj přírodovědných oblastí, jsme mohli navštívit ostravskou ZOO. V zahradách se už dávno nepozorují zvířata jen za sklem, děvčata a chlapci byli s mnohými z nich v přímém kontaktu. Venkovní expozice byly otevřeny, a tak děti mohly vidět slony, žirafy, opice, šelmy a další zvířecí obyvatele, kterým zaměstnanci ZOO poskytují co nejpřirozenější podmínky k životu. Velkou pozornost budili šimpanzi hornoguinejští v Pavilónu evoluce. Nejmladší žáci zhlédli zoologickou zahradu také ze sedadel vláčku, který mezi expozicemi projíždí. Spokojenost z návštěvy ostravské ZOO podtrhlo i hřejivé paprsky podzimního slunce.

R. Fryčková