Návštěva Světa techniky DOV – 8.B

Program – Malování vlnou

Malovat umí každý. Když však temperu se štětcem vyměníte za vlnu a plstící jehlu, otevře se vám nový kreativní prostor plný možností. Na výtvarném programu Dolní oblasti Vítkovice dne 8. 12. 2023 jsme si povídali o původu živočišných vláken a jejich použití v textilním průmyslu. Naučili jsme se techniku ručního plstění drobných výrobků. S trochou trpělivosti jsme si odnesli ručně vyrobený obrázek, který lze použít jako nášivku na oblečení či zarámovat na stoleček.
Po absolvování výtvarného programu jsme se přemístili do vedlejší budovy – Malého světa techniky U6. Díky rozsáhlé obnově jsou všechny exponáty interaktivní a je dovoleno si vše vyzkoušet. Jednotícím prvkem jsou díla a vize Julese Verna. Vyzkoušeli jsme si novou část expozice zaměřující se na lodní dopravu. Nejenže jsme si vyzkoušeli závody na šlapadlech, ale i to, jaké je to být kapitánem lodi. Vystoupali jsme po lávce na plošinu nad dmychadla, zhlédli je v plné kráse a podívali se dovnitř. Otestovali jsme si potrubní poštu čili přicházeli jsme na kloub principu dopravy materiálu přes potrubní tubusy. Dalším prvkem v U6 je kromě tradičně oblíbené obráběcí dílny, nově i kovodílna. Vyzkoušeli jsme si stříhání, ohýbaní či ražení plechu a vyrobily jsme si i vlastní odznáček.

P. Bartková