Olomouc – Pevnost poznání 7. ročníku

Dne 29. listopadu 2022 žáci 7. ročníku navštívili město Olomouc. V 7:20 ráno jsme vyrazili z nádraží Ostrava-Svinov směr Olomouc a v 9 hodin ráno jsme již byli v prvním bodě naší výpravy.

Historicky unikátní stavba, která sloužila v dobách Františka Josefa I. jako dělostřelecký sklad, se proměnila v interaktivní muzeum vědy pro všechny věkové kategorie. Jakmile se otevřely brány Pevnosti poznání, čekaly na nás čtyři bohaté expozice – Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Akční animátoři nás provedli historií Olomouce, odhalili všechny zázraky spojené s 3D tiskem a nechali nás v digitálním planetáriu přenést přímo do vesmíru.

Poté nás čekala procházka Smetanovými sady, které jsou součástí Výstaviště Flora Olomouc. Nakonec naše kroky směřovaly na Dolní a Horní náměstí, kde se konaly tradiční vánoční trhy. Zde jsme si prohlédli sloup Nejsvětější Trojice, který je od roku 2000 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve 12 hodin nás potěšila produkce olomouckého orloje. Následoval rozchod a děti si mohly užít vánoční atmosféru.

P. Bartková