V Pevnosti poznání v Olomouci 2022

V úterý 29.11.2022 jsme se zúčastnili vzdělávacích programů v Science centru Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Architektonicky výjimečná stavba, která v 19. století sloužila jako dělostřelecký sklad, se v roce 2015 stala Pevností poznání, místem, které žije vědou.

Prvňáčci se přesvědčili, že matematika není žádný strašák a formou zábavných her a pohybových aktivit se seznámili se základy matematického myšlení, každý žák si vytvořil originální obrázek z geometrických tvarů. Podobně si druháci zopakovali základní rovinné a prostorové geometrické tvary a procvičili si geometrickou představivost. Třeťákům a čtvrťákům program To je bomba dal odpověď na otázku, jaká chemická reakce se skrývá za procesem šumění. Naučili se vyrábět šumivou bombu do koupele. Všichni žáci pak zhlédli v digitálním planetáriu film.

Pevnost poznání má kolem 150 interaktivních exponátů ve 4 tematických expozicích – Rozum v hrsti, Světlo a tma, Živá voda a Do historie. Všechny si je žáci mohli „osahat“.

Výukový program byl dotován z programu Talentmanagement SMO.

R. Fryčková