Návštěva ruční papírny Velké Losiny

Ve čtvrtek 20.11.2022 žáci 1. – 4. B navštívili velkolosinskou ruční papírnu, která byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století. Tato manufaktura dnes patří k nejstarším doposud fungujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír, který je velmi kvalitní a trvanlivý – se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu. Papír se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a také v knižní umělecké a restaurátorské praxi. Žáci si prohlédli expozici (s odborným výkladem), také výrobní dílnu a sami si pak ručně vyrobili papír s průsvitkou, obálku, záložku se svým znamením a vyrazili pečeť na dopisní papír. Další výrobky ruční papírny si mohli koupit v podnikové prodejně. Exkurze, jejíž součástí byl také oběd, byla financována z větší části z dotačního programu Talentmanagement, který vyhlašuje SMO.

R. Fryčková