Exkurze Dlouhé Stráně

V rámci projektu Talentmanagement Magistrátu města Ostravy se dne 30. 5. 2022 vybraní žáci 7. až 9. tříd zúčastnili exkurze do vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně v Hrubém Jeseníku. Nejdříve jsme navštívili Slezskou Hartu, která je jednou ze zásobáren pitné vody pro Ostravsko. Poté, co jsme se prošli po hrázi přehrady, jsme pokračovali do Koutů nad Desnou, odkud jsme vyjeli na předem objednanou prohlídku vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Průvodkyně žáky nejdříve seznámila s historií unikátní stavby a se zajímavými technickými údaji, pak nás provedla vnitřními prostory elektrárny pod horní nádrží. Autobusem jsme pak vystoupali k horní nádrži, která byla z důvodu plánované technické údržby zcela vypuštěna, a tak žáci mohli vidět její objem na vlastní oči. Dolní nádrž byla naopak napuštěna až po okraj a mohli jsme zhlédnout obrovský proud vody při jejím napouštění. Cílem exkurze bylo ukázat žákům jednu z možností výroby elektřiny bez uhlíku.

A. Děcká, M. Juchelka, J. Kučerová