Vánoční zvyky 3.B v knihovně

Ve čtvrtek 9.12.2021 jsme navštívili – nám už dobře známou – knihovnu na ulici Gurťjevova. Paní knihovnice pro nás připravila besedu o vánočních zvycích – tentokrát i o zvycích  jiných evropských států. Se slavením Vánoc a s dobou adventní, která jim předchází, je spojeno mnoho rituálů a zvyklostí. A tak jsme se dověděli, že dárky francouzským dětem nosí Pere Noël, že v Anglii  do vánočního pudinku ukryje hospodyňka stříbrnou minci pro štěstí. Ve Španělsku zase na půlnoční mši oslavují kohouta, který jako první oznámil narození Krista, že stromeček zavěšený špičkou dolů poprvé viděli před staletími v Německu. Dověděli jsme se toho dost. Stejně jsme se ale nejvíce těšili na tradiční pouštění lodiček – půlek vlašských ořechů se zapálenou svíčkou (všichni se budeme zdržovat doma).

R. Fryčková