Exkurze žáků 5.A, 5.B do Prahy dne 16. 6. 2021

Dne 16.6.2021 vyrazili díky přispění SMO (grantový titul Přátelství hranicemi nekončí) žáci 5. ročníků na poznávací exkurzi do hlavního města Prahy.

Pro mnohé byla zážitkem již jízda ve vlaku v časných ranních hodinách. Po příjezdu do Prahy jsme se tramvají přesunuli na Újezd a vyjeli zubačkovou lanovkou na Petřín. Zde část žáků vyšlapala po všech schodech petřínské rozhledny a měla možnost prohlédnout si nádhernou vyhlídku celého města. Někteří žáci díky obavě z výšek zůstali nohama na zemi a prohlédli si přilehlé zahrady.

Žáci poté navštívili zrcadlovou síň, kde si užili spoustu legrace. Po krátkém odpočinku žáci procházeli až na Pražský hrad. Prohlídka celého areálu, včetně chrámu Sv. Víta, baziliky Sv. Jiří, Starého královského paláce a Zlaté uličky žáky opravdu uchvátila.

Velmi poutavá byla také odpolední návštěva Karlova a mostu a následně muzea Karlova mostu, kde se žáci dověděli mnoho nových informací o stavbě, historii i současnosti Karlova mostu. Měli možnost také v podzemí shlédnout původní části mostu. Exkurze byla doplněna vyjížďkou na lodi s průvodkyní.

Exkurze Prahy pokračovala pražskými ulicemi až na Staroměstské náměstí, kde jsme si nenechali ujít Staroměstskou radnici s orlojem, Týnský chrám, Kostel sv. Mikuláše a také pomník Jana Husa a mariánský sloup.

Na přání žáků jsme nevynechali Muzeum tortury a Muzeum voskových figurín v Celetné ulici.

Na samotný závěr jsme prošli celé Václavské náměstí a zastavili jsme se u monumentálního pomníku sv. Václava z dílny známého sochaře J.V. Myslbeka.

Ve večerních hodinách jsme odjížděli z pražského hlavního nádraží vlakem zpět do Ostravy. Exkurze byla velmi kladně hodnocena jak ze strany žáků, tak zákonných zástupců. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací z historie i současnosti, měly možnost na vlastní oči vidět známé památky. Pro mnohé se jednalo o první návštěvu hlavního města.

K. Joannidu